Quote:
Originally Posted by tomwed
I price shop. How about we do our own comparative shopping with what I bought today at Save-A-Lot? I didn't know I would be doing this when I was shopping and I'm sure my shopping list is not yours, but here goes:
milk - whole - gallon 3.29
eggplant 99/lb
zucchini 99/lb
roma tomatoes 1.29/lb
honeydew melon 1.99
cucumber .33
sweet potato 99/lb
pepper green 99
2 1/2 lb thick cut bacon 7.99
5oz can tuna .69
Maybe if we can get a list of 20 items we can track the costs. I don't think the cost of food is high down here. But now that I have time to shop and cook, and I like to cook my meals are different then when I was working.
I'm not eating cooked roaster chickens, steak sandwiches and pizza on work days.
|
Keep in mind when comparing National Brands versus Private labels.
The 5oz can of tuna for .69 , was it the store brand or Chicken of the Sea ?