I just bought a case of Yuengling yesterday for $19.99.
That come out to around $1.12 for 16 oz., which I can enjoy on my lanai.
If I want to go to a nice place; Eaton's Beach (for example) I guess it is only fair that I pay for part of the utilities, taxes maintainence, etc.
If you can afford to drive Eaton's Beach....you can afford to pay their prices.
__________________
The further a society drifts from truth the more it will hate those who speak it. George Orwell.
“Only truth and transparency can guarantee freedom”, John McCain
|