Quote:
Originally Posted by NotGolfer
Remember when you got a large candy bar for a nickle? Remember penny candy that filled a small bag for a dime?? Change happens as manufacturing costs increase. Think of the transportation it takes to bring the items to you as well.
|
I must be getting old. I remember when my income was twenty-five cents a week-my allowance. I could buy a slice of pizza and a small soda for that.
We mostly forget the other side. My dad was supporting a family of four. We were on the poor side but didn't know it. My father was earning about $100 a week.