No, he said the price that week was $24 a bottle so it's 48 for two plus one free divided by 3 equals $16 a bottle. A lot of stores do that. You have to simply know what your prices are supposed to be and this guy obviously did. Publix in Winn-Dixie play a lot of games with pricing because obviously they can't lose money on everything that they sell on sale. I have found that Aldi's is consistently 20 or 30% cheaper than Publix . Walmart can be 10 to 20% cheaper. Save A lot the same. You still have to understand what you're buying and what the qualities are my favorite things to price out is mayonnaise you can buy the generic for $2 a bottle or Hellman's at 5 and a half dollars in today's marketplace. If you taste different for you stick to the expensive stuff. The same thing for commodities like ketchup. Hunts and one or two other brands are trying to break into the marketplace and you can find them for $1 a bottle quite often whereas the other name brand can be two and a half or three bucks easy. I don't really like Hunts as it doesn't have enough sweetness for me but you may decide you like it. Certain things go on sale on a regular basis you should just wait for the sales. Dressings for salads are one thing that are two for one on a regular basis that do not get marked up so you'll pay $3 for one bottle without a sale and maybe three and a half for two bottles when it's buy one get one. Believe it or not the dollar stores do have some good deals on food speaking of dressing oil and vinegar Italian dressing is a dollar or a dollar and a quarter a bottle at the dollar stores and of course it's just as good as national brands at $3 a bottle. Dollar tree has frozen pretzels for a dollar a box, these are three and a half dollars at Publix for the exact same thing. Of course when you go into any store you really have to look at the labels and make sure the food is not from China! Save-A-Lot as an example it's a lot of their meat from Mexico and you may scoff at this but their T-Bones are half the price of Publix, maybe there's more fat but it certainly just as tasty. So many of us have big egos and refuse to go to the down market stores . But all these as an example has eggs for 98 cents a dozen versus $2 in Publix and all these has 1 lb of bread for 89 cents, versus $2 at Publix or even Winn-Dixie. Just One last rant, we used to buy Hebrew national hot dogs, well Walmart has them for $3.59. yes Publix sells them normally for $6 or more and rarely puts them two for one which is not really a sale because Walmart's basically the same price without the sale again you have to know your prices and be willing to once in awhile shop at the other stores to keep things in check. I am not saying Publix does not deserve their higher prices, their stores are much cleaner their help is much nicer and they do bring out the carts to your car for you . But you can certainly save one or two thousand dollars a year on your food shopping if you go to save a lot or aldi's
|