So better description would be appropriate. Big difference between 3” or 4” , depth of cookie, what kind of cookie, did it have different kinds of chocolate, or nuts? Was the price not posted, and took her by surprise?
I drive to Disney Springs to buy Gideon’s cookies, @ $6.00 each. Only 6 cookies can be bought per trip. Up to 1hour wait time in line, Add gas cost, plus mileage. But worth the trip. Slice of one of their cakes is $8.50 to 10.50. No cash excepted. With six cookies, a slice of cake, and a cold brew, with tip my bill can be over $50.
Sometime quality of product is worth the cost, unless it’s more of a budget problem.
__________________
Do not worry about things you can not change
Last edited by asianthree; 08-01-2022 at 07:08 PM.
|