I've encountered quite a few people that don't really understand what it takes to operate a business: rent, insurance, cost of materials and labor, and the number of customers needed each day. Fixed vs variable costs, etc.
Whether the cost of a cookie is $1 or $6, many factors determine the breakeven point and what it takes to be profitable and pay the owner/operator to make all the time and effort worthwhile.
Let's all hope that each of the vendors at Sawgrass figure things out, and set prices that attract enough customers to pay the bills and make a reasonable profit.
__________________
--------------------------------------------
Mike
Village of Marsh Bend
--------------------------------------------
We live in interesting times
--------------------------------------------
|