Quote:
Originally Posted by ROCKETMAN
I have worked at Publix for 18 years and never have I seen a buy one get one where price was changed higher than the original price and certainly not doubled.
|
Pepsi 6-packs of the 16.9oz bottles are ridiculously expensive at Publix.
Right now, Pepsi is $8.49. But there's a B1G1 sale, so you can get 2 of them for 4.25 each.
At Walmart, their regular price is $5.88 and you don't have to get 2 in order to take advantage of that price.
On the other hand, if you buy FOUR of the 6-packs, you can get another $2 off with a coupon. So that's 50 cents cheaper, at $3.75 per 6-pack. But, you have to buy 4 of them to get that sale.
When they're not on sale, you'll have to pay $8.49 for your 6-pack of Pepsi. If the difference was just a few cents, I wouldn't care. But that's a 40% price difference, over $2, for the same product, size, variety.
I do most of my grocery shopping at Walmart. For meats, chicken, pork, I go to Publix or Winn Dixie, except if I'm near Fresh Market when they're having a sale. Then I get it there instead. Same with Sprouts. I love that place, but I don't live all that close to it. And believe it or not, Walmart has great peaches when they're in season. Go figure.