Talk of The Villages Florida - View Single Post - How much do you spend on food?
View Single Post
 
Old 06-29-2025, 03:42 PM
Rainger99 Rainger99 is offline
Sage
Join Date: Oct 2021
Posts: 2,755
Thanks: 1
Thanked 2,089 Times in 975 Posts
Default

Some people criticize AI but this is a weekly budget that AI did in 10 seconds. Most of the items are from Aldi or Walmart so if you shop Publix or if you only eat prime steak it will be a little bit higher. But not 3.5 times higher!

Sample Grocery List for The Villages, FL ($100/week)
**Produce ($26)**
- Bananas (5 lbs): $2.95 ($0.59/lb, ALDI)
- Apples (3 lbs): $4.50 ($1.50/lb, Walmart)
- Carrots (2 lbs): $1.78 ($0.89/lb, ALDI)
- Potatoes (5 lbs): $3.45 ($0.69/lb, Walmart)
- Spinach (1 lb, fresh): $2.20 (ALDI)
- Onions (2 lbs): $2.00 ($1.00/lb, Walmart)
- Tomatoes (2 lbs): $2.80 ($1.40/lb, slightly above national average)
- Bell peppers (2): $2.10 ($1.05 each, ALDI)
- Frozen mixed vegetables (2 lbs): $3.20 ($1.60/lb, Walmart)
- Avocados (2): $2.00 ($1.00 each, ALDI seasonal)

Proteins (~$32)
- Chicken breast (3 lbs, boneless): $9.90 ($3.30/lb, Walmart, reflecting 2024 meat price hikes)
- Ground beef (1 lb, 80/20): $5.00 (up 5.4% from 2024, Walmart)
- Eggs (1 dozen, large): $3.00 (reflecting 57.6% projected increase for 2025)
- Canned tuna (4 cans, 5 oz each): $4.40 ($1.10/can, ALDI store brand)
- Black beans (2 cans, 15 oz each): $1.80 ($0.90/can, ALDI)
- Peanut butter (16 oz jar): $2.70 (ALDI store brand)
- Greek yogurt (32 oz tub, plain): $4.00 (Walmart store brand)

Grains & Pantry (~$23)
- Rice (2 lbs, white): $2.20 ($1.10/lb, ALDI)
- Pasta (2 lbs, spaghetti): $2.00 ($1.00/lb, ALDI)
- Bread (1 loaf, whole wheat): $2.50 (Walmart)
- Tortillas (10-count, flour): $2.00 (ALDI)
- Oats (18 oz, rolled): $2.70 (ALDI)
- Canned tomatoes (2 cans, 15 oz each): $2.20 ($1.10/can, ALDI)
- Olive oil (16 oz bottle): $5.50 (ALDI, reflecting import cost increases)
- Spaghetti sauce (24 oz jar): $2.10 (ALDI store brand)
- Flour (2 lbs, all-purpose): $1.80 (up 36% since 2020, Walmart)

Dairy (~$10)
- Milk (1 gallon, 2%): $3.70 (Walmart, stable pricing)
- Cheddar cheese (8 oz block): $2.60 (ALDI store brand)
- Butter (1 lb): $4.00 (Walmart)

Snacks & Misc (~$9)
- Popcorn kernels (1 lb): $1.50 (ALDI)
- Crackers (16 oz box): $2.80 (Walmart store brand)
- Applesauce (24 oz jar): $2.20 (ALDI)
- Coffee (12 oz ground): $2.50 (ALDI, lower-end price due to import cost concerns)

Total Estimated Cost: $100.23