Talk of The Villages Florida - View Single Post - How much do you spend on food?
View Single Post
 
Old 06-30-2025, 12:58 PM
Pugchief's Avatar
Pugchief Pugchief is offline
Gold member
Join Date: Mar 2023
Posts: 1,137
Thanks: 81
Thanked 1,399 Times in 554 Posts
Default

Quote:
Originally Posted by Rainger99 View Post
Some people criticize AI but this is a weekly budget that AI did in 10 seconds. Most of the items are from Aldi or Walmart so if you shop Publix or if you only eat prime steak it will be a little bit higher. But not 3.5 times higher!

Sample Grocery List for The Villages, FL ($100/week)
**Produce ($26)**
- Bananas (5 lbs): $2.95 ($0.59/lb, ALDI)
- Apples (3 lbs): $4.50 ($1.50/lb, Walmart)
- Carrots (2 lbs): $1.78 ($0.89/lb, ALDI)
- Potatoes (5 lbs): $3.45 ($0.69/lb, Walmart)
- Spinach (1 lb, fresh): $2.20 (ALDI)
- Onions (2 lbs): $2.00 ($1.00/lb, Walmart)
- Tomatoes (2 lbs): $2.80 ($1.40/lb, slightly above national average)
- Bell peppers (2): $2.10 ($1.05 each, ALDI)
- Frozen mixed vegetables (2 lbs): $3.20 ($1.60/lb, Walmart)
- Avocados (2): $2.00 ($1.00 each, ALDI seasonal)

Proteins (~$32)
- Chicken breast (3 lbs, boneless): $9.90 ($3.30/lb, Walmart, reflecting 2024 meat price hikes)
- Ground beef (1 lb, 80/20): $5.00 (up 5.4% from 2024, Walmart)
- Eggs (1 dozen, large): $3.00 (reflecting 57.6% projected increase for 2025)
- Canned tuna (4 cans, 5 oz each): $4.40 ($1.10/can, ALDI store brand)
- Black beans (2 cans, 15 oz each): $1.80 ($0.90/can, ALDI)
- Peanut butter (16 oz jar): $2.70 (ALDI store brand)
- Greek yogurt (32 oz tub, plain): $4.00 (Walmart store brand)

Grains & Pantry (~$23)
- Rice (2 lbs, white): $2.20 ($1.10/lb, ALDI)
- Pasta (2 lbs, spaghetti): $2.00 ($1.00/lb, ALDI)
- Bread (1 loaf, whole wheat): $2.50 (Walmart)
- Tortillas (10-count, flour): $2.00 (ALDI)
- Oats (18 oz, rolled): $2.70 (ALDI)
- Canned tomatoes (2 cans, 15 oz each): $2.20 ($1.10/can, ALDI)
- Olive oil (16 oz bottle): $5.50 (ALDI, reflecting import cost increases)
- Spaghetti sauce (24 oz jar): $2.10 (ALDI store brand)
- Flour (2 lbs, all-purpose): $1.80 (up 36% since 2020, Walmart)

Dairy (~$10)
- Milk (1 gallon, 2%): $3.70 (Walmart, stable pricing)
- Cheddar cheese (8 oz block): $2.60 (ALDI store brand)
- Butter (1 lb): $4.00 (Walmart)

Snacks & Misc (~$9)
- Popcorn kernels (1 lb): $1.50 (ALDI)
- Crackers (16 oz box): $2.80 (Walmart store brand)
- Applesauce (24 oz jar): $2.20 (ALDI)
- Coffee (12 oz ground): $2.50 (ALDI, lower-end price due to import cost concerns)

Total Estimated Cost: $100.23
I would pay money to watch you and one other person consume that entire pile of food in 30 days. That's an awful lot of food.