Quote:
Originally Posted by texasfal
So you'd spend gas money and time to drive to Bellview to save roughly $7.00?
|
Absolutely! But it doesn't cost me $7 to drive 8 miles and back. Plus, while in Belleview, I buy my bread at the Merita bread at $1.75 a loaf and I stop at the Market of Marion for my veggies that are half the price and fresher than any of any of the local Publix or Walmart markets. But beside the cost savings... the food quality, large portions, and service are better than any place I've found in my 10 years in The Villages. I figure my breakfast is almost free by the time I'm finished. But... to each their own!