Talk of The Villages Florida - View Single Post - In the Villages, What is the best price for services from contractors?
View Single Post
 
Old 08-16-2013, 01:07 PM
bkcunningham1 bkcunningham1 is offline
Sage
Join Date: Oct 2009
Posts: 4,484
Thanks: 28
Thanked 17 Times in 8 Posts
Default

Quote:
Originally Posted by graciegirl View Post
I think it would be reasonable to know how much a 25 foot queen palm is to be planted in the front of the house and in the back of the house if the back of the house is more difficult to access. I would like to know how much it would cost to have curbing of this type and height and material run in the front and in the back or the front and not the back or how much it costs per running foot and filled with pine straw or white rock or tire pieces. I would like to see a menu please. With the prices. Perhaps it is cheaper in the summer but you have to wait, or vice versa. I don't want to take advantage of anyone, but I don't want them to take advantage of me.

The trouble with me is this. If I had landscaping done, I would tell people who wanted to know how much it cost. That is because I am me, people from Ohio usually have more class than I do.

I like to access the price without the hard sell. I want to know how much things cost so I can think about what I want and how much I want to spend. I hate slick Eddie the car salesman type contractors who come to your house and tell you what they are gonna do for ya. I think Jimbo is right that you need to do your homework, find out what kinds of plants live through the winters here easily, see what kind of ground cover is best and how much it costs to keep it up.

For instance, We have beds all around our house and we use pine straw which we replace twice a year for the price of about $600 each time. Little less if we bring it home in the van, a little more if it is delivered. We put it down ourselves. It seems that a landscaper could tell you. I charge x amount to do that job.
$600 for pine straw?! And you are buying your own and replacing it twice a year! You are doing your own work and it costs that much? That seems like a lot to me. Seriously.