I just buy a 1 lb jar of 1" chlorine tablets and throw one in about once a week. Very inexpensive and the jar lasts almost a year. Water is fine, doesn't smell or irritate. $15/week is a lot of money for spa maintenance. I figure $6 of that fee if for the labor, $2.50 for the gas to get to your place, $6 profit and $.50 for the chemicals.
__________________
Oswego, NY
Love The Villages
|