Talk of The Villages Florida - View Single Post - New Chuckle of the Day
View Single Post
 
Old 06-12-2007, 06:04 PM
REDCART REDCART is offline
Platinum member
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,906
Thanks: 138
Thanked 218 Times in 107 Posts
Default Re: New Chuckle of the Day

MATH 1950 TO 2007

Last week I purchased a burger at Burger King for
$1.58. The counter girl took my $2 and I was digging
for my change when I pulled 8 cents from my pocket and
gave it to her. She stood there, holding the nickel
and 3 pennies, while looking at the screen on her
register. I sensed her discomfort and tried to tell
her to just give me two quarters, but she hailed the
manager for help. While he tried to explain the
transaction to her, she stood there and cried.

Why do I tell you this?

---------------------------------

Because of the evolution in teaching math since the
1950s:

---------------------------------

1. Teaching Math In 1950

A logger sells a truckload of lumber for $100. His
cost of production is 4/5 of the price. What is his
profit?

---------------------------------

2. Teaching Math In 1960

A logger sells a truckload of lumber for $100. His
cost of production is 4/5 of the price, or $80. What
is his profit?

---------------------------------

3. Teaching Math In 1970

A logger sells a truckload of lumber for $100. His
cost of production is $80. Did he make a profit?

---------------------------------

4. Teaching Math In 1980

A logger sells a truckload of lumber for $100. His
cost of production is $80 and his profit is $20. Your
assignment:Underline the number 20.

---------------------------------

5. Teaching Math In 1990

A logger cuts down a beautiful forest because he is
selfish and inconsiderate and cares nothing for the
habitat of animals or the preservation of our
woodlands. He does this so he can make a profit of$20.
What do you think of this way of making a living?
Topic for class participation after answering the
question: How did the birds and squirrels feel as
the logger cut down their homes? (There are no wrong
answers )

---------------------------------

6. Teaching Math In 2007

Un hachero vende una carretada de madera por $100.
El costo de la producciones es $80. Cuanto dinero ha
hecho?