Talk of The Villages Florida

Talk of The Villages Florida (https://www.talkofthevillages.com/forums/)
-   The Villages, Florida, Non Villages Discussion (https://www.talkofthevillages.com/forums/villages-florida-non-villages-discussion-93/)
-   -   Super Market Prices (https://www.talkofthevillages.com/forums/villages-florida-non-villages-discussion-93/super-market-prices-157619/)

mtdjed 07-11-2015 09:29 PM

Super Market Prices
 
Currently North of Boston in Marblehead near Salem Ma.

Supermarket today bought 1 Gal Milk $2.59, White American Cheese $3.59/lb, Virginia Sliced Ham $3.99/lb. Eggs were high @ $2.49/doz large. Anyone in TV getting these prices?

CWGUY 07-11-2015 09:56 PM

Quote:

Originally Posted by mtdjed (Post 1085710)
Currently North of Boston in Marblehead near Salem Ma.

Supermarket today bought 1 Gal Milk $2.59, White American Cheese $3.59/lb, Virginia Sliced Ham $3.99/lb. Eggs were high @ $2.49/doz large. Anyone in TV getting these prices?

Thanks for the info..... but I could care less. I live in the Villages,Fl.
full time and don't care about prices on the North Shore. Where did you play golf today? How much did it cost? Where did you drive your cart for dinner?
How much did it cost? While we're at it.....what is you point?

Gal. of milk on North Shore $2.59
Cheese on North Shore $3.59 a lb.
Ham On North Shore $3.99 a lb.
Eggs (doz.) N. Shore $2.49


Living in the Villages PRICELESS :wave:

tomwed 07-11-2015 10:11 PM

Marblehead?

Jima64 07-11-2015 10:16 PM

Store name please.
 
Would you tell us the store name and if it is part of a chain or not. Would love to compare utilities especially in the winter.

ugotme 07-12-2015 06:49 AM

Quote:

Originally Posted by CWGUY (Post 1085713)
Thanks for the info..... but I could care less. I live in the Villages,Fl.
full time and don't care about prices on the North Shore. Where did you play golf today? How much did it cost? Where did you drive your cart for dinner?
How much did it cost? While we're at it.....what is you point?

Gal. of milk on North Shore $2.59
Cheese on North Shore $3.59 a lb.
Ham On North Shore $3.99 a lb.
Eggs (doz.) N. Shore $2.49


Living in the Villages PRICELESS :wave:

Coud not have said it better myself! :BigApplause:

Medtrans 07-12-2015 07:07 AM

Pret

Villager Joyce 07-12-2015 07:27 AM

Quote:

Originally Posted by CWGUY (Post 1085713)
Thanks for the info..... but I could care less. I live in the Villages,Fl.
full time and don't care about prices on the North Shore. Where did you play golf today? How much did it cost? Where did you drive your cart for dinner?
How much did it cost? While we're at it.....what is you point?

Gal. of milk on North Shore $2.59
Cheese on North Shore $3.59 a lb.
Ham On North Shore $3.99 a lb.
Eggs (doz.) N. Shore $2.49


Living in the Villages PRICELESS :wave:

:BigApplause: I would like to add: Sounds like a wonderful place to live full time. I think one would stay there and never grace the shores of TV again.

graciegirl 07-12-2015 07:30 AM

Quote:

Originally Posted by Villager Joyce (Post 1085796)
:BigApplause: I would like to add: Sounds like a wonderful place to live full time. I think one would stay there and never grace the shores of TV again.



Is Marblehead a nice area?

rjm1cc 07-12-2015 07:33 AM

If you are trying to make up a budget the info might help, but as mentioned in the posts what store are you looking at. You also have to look at coupons, sales and what type of local store you are using. Probably better to look at regional cost of living figures put together by the goverment.

hulahips 07-12-2015 08:15 AM

Food prices are definitely going up and up as product shrinks in size I remember yrs ago we always had parties. Now it's so expensive to continue on with the tradition. I never get out of Walmart for under $100 and then I think geez, what did I buy? You have a valid concern with the rising cost of food. Thank goodness we don't have families to feed anymore

golfing eagles 07-12-2015 08:37 AM

Quote:

Originally Posted by hulahips (Post 1085819)
Food prices are definitely going up and up as product shrinks in size I remember yrs ago we always had parties. Now it's so expensive to continue on with the tradition. I never get out of Walmart for under $100 and then I think geez, what did I buy? You have a valid concern with the rising cost of food. Thank goodness we don't have families to feed anymore

But food prices are going up EVERYWHERE. I'm not sure if the OP is just curious, or if the deal breaker in moving to TV full time is the price of milk

karostay 07-12-2015 08:58 AM

Quote:

Originally Posted by hulahips (Post 1085819)
Food prices are definitely going up and up as product shrinks in size I remember yrs ago we always had parties. Now it's so expensive to continue on with the tradition. I never get out of Walmart for under $100 and then I think geez, what did I buy? You have a valid concern with the rising cost of food. Thank goodness we don't have families to feed anymore

Most folks in the Villages want a restaurant:mmmm: meal around $15 bucks

jnieman 07-12-2015 09:05 AM

I think you can buy groceries reasonably priced in The Villages or just outside. It may not be a one-stop-shop, however. You will have to have a routine. Produce at Farmer's market or at a farm stand, buy-one-get-one at Winn Dixie or Publix, bulk items at Sam's or Walmart, watch the ads for meat when it's on sale. Even Fresh market have some great meat deals certain days of the week. You can also get some great produce at Save-a-lot.

golfing eagles 07-12-2015 10:25 AM

For comparison, just got back from Wegman's in Central NY:

large eggs, $2.89 dozen
gallon milk, $ 3.29/ gal
White cheese, $ 4.89/lb
Sliced ham, $6.99/lb

So it's all relative

queasy27 07-12-2015 10:32 AM

I can't say I pay all that much attention to food prices in general, but for sure everything here is much less expensive than Hawaii. I practically needed a Xanax every time I went to Safeway!

hulahips 07-12-2015 12:22 PM

Is the op talking about public or winn Dixie?

Jima64 07-12-2015 12:40 PM

corn and food prices
 
You have to also remember that so much corn is now going into ethanol production, combining this with droughts and you have less feed for the beef and other animals we eat.

fishon 07-12-2015 12:55 PM

I think those prices might be found in or around The Villages.
As stated before you will have to shop the weekly ads, hit 5 different stores and a farmers market. An all day affair. Food prices in FL are definitely higher than Texas or even upstate NY. Last week we bought Maine lobsters for $5.99 a pound.
I liked the snippy comments though.:BigApplause:

jblum315 07-12-2015 12:56 PM

I don't know what I'd do if I still had to feed a family of 4. I"d have to have a second job I think. I never get out of Publix or Walmart for under $100 and usually manage to spend that much at Sam's Club also.

jimmemac 07-12-2015 01:09 PM

It's all relative and affects people differently. People who have plenty of money and could care less or eat out all the time verses people who live on a much more limited income and cannot eat out all the time=a big difference. I think for some people the grocery store prices are very comparable to where they came from but for others(maybe many others) the prices are much higher and have a larger impact on their lives.

Allegiance 07-12-2015 01:24 PM

There is definitely some sort of monopolistic pricing going on in Florida. I think if NY had these high prices US Senator Chuck Schumer would have a Sunday Press conference stating he is against high grocery prices.

mtdjed 07-12-2015 05:08 PM

Lot of jabs toward a fellow full time Villager on vacation in Massachusetts just trying to pass on a little info that was discussed in several threads before.

Villager Joyce 07-12-2015 05:54 PM

Quote:

Originally Posted by mtdjed (Post 1086079)
Lot of jabs toward a fellow full time Villager on vacation in Massachusetts just trying to pass on a little info that was discussed in several threads before.

Perhaps it was the anyone getting these prices in TV that ruffled feathers. I took that as an insult.

mtdjed 07-12-2015 06:50 PM

Quote:

Originally Posted by graciegirl (Post 1085800)
Is Marblehead a nice area?

https://en.wikipedia.org/wiki/Marblehead,_Massachusetts

Marblehead MA is a town north of Boston on the coast. It is mostly a residential town and has a special place in US History. Lived there for 29 years and raised our family there. It unfortunately has winter and we left for The Villages as we retired and have not regretted our move.

We always come back in the summer for a vacation to visit our son and family.

But especially to overdose on the cheap milk we buy at The Market Basket.
{joke}

CFrance 07-12-2015 08:24 PM

Quote:

Originally Posted by mtdjed (Post 1086079)
Lot of jabs toward a fellow full time Villager on vacation in Massachusetts just trying to pass on a little info that was discussed in several threads before.

Could have said that leading off. Communication is so important to understanding.

Dr Winston O Boogie jr 07-12-2015 08:51 PM

Quote:

Originally Posted by graciegirl (Post 1085800)
Is Marblehead a nice area?

Marblehead is is a very high rent district with lots of mansions on the ocean.

CFrance 07-12-2015 08:53 PM

Quote:

Originally Posted by Dr Winston O Boogie jr (Post 1086151)
Marblehead is is a very high rent district with lots of mansions on the ocean.

But apparently pretty good grocery prices!

Madelaine Amee 07-13-2015 07:17 AM

Quote:

Originally Posted by CFrance (Post 1086152)
But apparently pretty good grocery prices!

As mentioned above, "MARKET BASKET" is the reason his prices are so good. Market Basket has a chain of stores in the North East and their prices are kept well below other food stores in the area. They are privately owned and this is what their owner said recently: “We keep it as simple as possible for people,” he said. “We keep costs low and quality high. We keep the stores clean and offer service with a smile. And if at the end of the day you have some success, then you share that with the associates.”

A good business mantra.

Dr Winston O Boogie jr 07-13-2015 08:04 AM

I'm not sure what the point of all of this is, but for me personally, I am not going to decide where I'm going to live based on the fact that I might save ten or twenty dollars a week in the supermarket.

I'm also not going to spend most of my day running from store to store in order to save nine cents on a gallon of milk.

But that's just me.

rdhdleo 07-13-2015 12:27 PM

Quote:

Originally Posted by jimmemac (Post 1085963)
It's all relative and affects people differently. People who have plenty of money and could care less or eat out all the time verses people who live on a much more limited income and cannot eat out all the time=a big difference. I think for some people the grocery store prices are very comparable to where they came from but for others(maybe many others) the prices are much higher and have a larger impact on their lives.

Well said with good points and without sarcasm. Nice adult response! Not everyone here is as privileged as to not have to care what the food we put in our mouths cost.

Jima64 07-13-2015 12:41 PM

Agree
 
Quote:

Originally Posted by Dr Winston O Boogie jr (Post 1086268)
I'm not sure what the point of all of this is, but for me personally, I am not going to decide where I'm going to live based on the fact that I might save ten or twenty dollars a week in the supermarket.

I'm also not going to spend most of my day running from store to store in order to save nine cents on a gallon of milk.

But that's just me.

I am also not one to jump from one store to another for a few cents. I know my two basic shopping spots carry what I use regularly and they have prices I am comfortable with. Bogos and other two for ones only work if you normally use it and not just buy it for the sale.


All times are GMT -5. The time now is 02:29 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2025, vBulletin Solutions Inc.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.32 (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2025 DragonByte Technologies Ltd.