Talk of The Villages Florida

Talk of The Villages Florida (https://www.talkofthevillages.com/forums/)
-   The Villages, Florida, General Discussion (https://www.talkofthevillages.com/forums/villages-florida-general-discussion-73/)
-   -   Going out to eat (https://www.talkofthevillages.com/forums/villages-florida-general-discussion-73/going-out-eat-180204/)

tomwed 01-27-2016 06:47 PM

Going out to eat
 
I remember when I was looking into the villages somewhere I read about how often or how much people spend a week eating and drinking outside of the home. I don't know where I found that information.

Would any one want to guess? Guessing what the average village family spends a week doesn't necessarily mean that's what you spend a week.

My guess would would be $150/week.

billethkid 01-27-2016 07:21 PM

Quote:

Originally Posted by tomwed (Post 1178383)
I remember when I was looking into the villages somewhere I read about how often or how much people spend a week eating and drinking outside of the home. I don't know where I found that information.

Would any one want to guess? Guessing what the average village family spends a week doesn't necessarily mean that's what you spend a week.

My guess would would be $150/week.

Methinks $150 could be low. If two people ate out every day for a week, that would be $10 per day per person or $140. Skip one day and feast the next. Once per week and they are into fine dining!
All a function of how many meals per week dining out.

RickeyD 01-27-2016 07:37 PM

$20 per week=10 lbs
$50 per week= 25 lbs
$85 per week= 35 lbs
$115 per week= 55 lbs
$150 per week= 75 lbs

Weight gained in one year if I followed this plan.

tomwed 01-27-2016 07:41 PM

Quote:

Originally Posted by RickeyD (Post 1178406)
$20 per week=10 lbs
$50 per week= 25 lbs
$85 per week= 35 lbs
$115 per week= 55 lbs
$150 per week= 75 lbs

Weight gained in one year if I followed this plan.

Not if you only eat healthy outside of the home.

Bonny 01-27-2016 08:06 PM

Quote:

Originally Posted by RickeyD (Post 1178406)
$20 per week=10 lbs
$50 per week= 25 lbs
$85 per week= 35 lbs
$115 per week= 55 lbs
$150 per week= 75 lbs

Weight gained in one year if I followed this plan.

Been here almost 16 years. We go out 5 nights a week for dinner & drinks. I don't gain weight. I know many people that go out many times a week and don't gain.
We are around the $150.00 figure.

kcrazorbackfan 01-27-2016 08:22 PM

Quote:

Originally Posted by tomwed (Post 1178383)
I remember when I was looking into the villages somewhere I read about how often or how much people spend a week eating and drinking outside of the home. I don't know where I found that information.

Would any one want to guess? Guessing what the average village family spends a week doesn't necessarily mean that's what you spend a week.

My guess would would be $150/week.

Wow! I'd stroke out if we spent $600/mo eating out; not that it's wrong, just can't imagine spending that much for the two of us. :22yikes: Good thing I like to cook.

tomwed 01-27-2016 08:25 PM

Quote:

Originally Posted by kcrazorbackfan;1178***
Wow! I'd stroke out if we spent $600/mo eating out; not that it's wrong, just can't imagine spending that much for the two of us. :22yikes: Good thing I like to cook.

The question is what do you think the average village family spends a week on eating food and drinks outside of the house.

Not what you necessarily do. I didn't say this before but I forgot that many people get take-out pizza, hoagies and Chinese food. I would include that in the going out to eat category too.

tomwed 01-27-2016 09:02 PM

I just remembered where I read it.
82 Cool Facts About The Villages

82 Cool Facts

69. Villagers spend over $200 million dollars annually in eating and drinking establishments.

I don't know if they keep this current.

200,000,000/100,000= 2,000/yr or $40 a month. That sounds low to me.

CFrance 01-27-2016 09:49 PM

Quote:

Originally Posted by tomwed (Post 1178451)
I just remembered where I read it.
82 Cool Facts About The Villages

82 Cool Facts

69. Villagers spend over $200 million dollars annually in eating and drinking establishments.

I don't know if they keep this current.

200,000,000/100,000= 2,000/yr or $40 a month. That sounds low to me.

I never was very good at math, but...?

tomwed 01-27-2016 09:52 PM

Quote:

Originally Posted by CFrance (Post 1178464)
I never was very good at math, but...?

Fix my math. I'm not trying out for the math team. I don't care if I'm wrong.

CFrance 01-27-2016 10:03 PM

Quote:

Originally Posted by tomwed (Post 1178465)
Fix my math. I'm not trying out for the math team. I don't care if I'm wrong.

I didn't get the part about $2000 working out to $40/month. Wasn't meant to be nasty. I am definitely not good at math.

tomwed 01-27-2016 10:16 PM

Quote:

Originally Posted by CFrance (Post 1178469)
I didn't get the part about $2000 working out to $40/month. Wasn't meant to be nasty. I am definitely not good at math.

I'm sorry. I didn't mean to hurt your feelings. I often read things the wrong way. And I also get math wrong.
The numbers did not feel right.

CFrance 01-27-2016 10:21 PM

Quote:

Originally Posted by tomwed (Post 1178471)
I'm sorry. I didn't mean to hurt your feelings. I often read things the wrong way. And I also get math wrong.
The numbers did not feel right.

No worries; thanks.

My calculator (not my head!) says $2K/yr would be $166+ per month. That seems low for today's prices.

Average Guy 01-27-2016 11:29 PM

Quote:

Originally Posted by CFrance (Post 1178473)
No worries; thanks.

My calculator (not my head!) says $2K/yr would be $166+ per month. That seems low for today's prices.

The $2000 per year is based on dividing by the population (100,000), not the number of households.

So, based on that data, a couple would average $4K per year, which is $333 per month. :mmmm:

NYGUY 01-27-2016 11:32 PM

You divided your $200,000,000 among 100,000 homes (assuming you meant average per household/couple). There aren't that many homes, because that would equate to approximately 200,000 people.

I sometimes hear 120,000 people which are about an average of 90,000 year round (120,000 + 60,000 divided by 2 (assuming six months for birds)). If $200,000,000 annual spend is right, divided by 45,000 (90,000 divided by 2) couples divided by 12 months equals $370 per month or $92.59 per week per couple. Of course, all this presumes the assumptions are reasonable.


All times are GMT -5. The time now is 12:53 PM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2025, vBulletin Solutions Inc.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.32 (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2025 DragonByte Technologies Ltd.