Talk of The Villages Florida

Talk of The Villages Florida (https://www.talkofthevillages.com/forums/)
-   The Villages, Florida, General Discussion (https://www.talkofthevillages.com/forums/villages-florida-general-discussion-73/)
-   -   Don't try to make me a fool... (https://www.talkofthevillages.com/forums/villages-florida-general-discussion-73/dont-try-make-me-fool-266842/)

NotGolfer 09-08-2018 03:36 PM

You have a choice...buy or not buy. Winn-Dixie or a different store. Rather than criticizing.....and finding bones to pick. :)

Villageswimmer 09-08-2018 03:56 PM

Quote:

Originally Posted by NotGolfer (Post 1579547)
You have a choice...buy or not buy. Winn-Dixie or a different store. Rather than criticizing.....and finding bones to pick. :)

No. I don’t think of it as finding bones to pick. I honestly didn’t know about the 10 for $10 pricing. I’m glad the poster pointed it out. I don’t like it.

tomwed 09-08-2018 04:06 PM

Quote:

Originally Posted by John_W (Post 1579539)
That's what I always do, divide the price by 2 and if it's a good deal, take it. However, I never go in Winn Dixie, they try too many ways to cheat the customer. For example, a little package of 6 powdered donuts will say 10 for $10. So you think it's a dollar a package, no it's not. Buy 1, 2, 5, 9 anything less than 10 and you'll pay a $1.79 a package. It's that way on everything they have priced by multiples. Go to Publix and if for example a Pizza is marked 2 for $9.00, and you buy one, you'll pay $4.50. They don't cheat the customers.

Winn Dixie will also make you become a member and get a key card. If you don't and an item is on sale, you don't get the sale price unless you have the key card scanned. They seem to want to find ways to gig the customer out of a few dollars more. That's why I really like shopping at Walmart, especially the new Neighborhood store. You know most times when you buy something there, it's the best price around. We do our shopping about 70% Walmart and 30% at Publix.

If you ask to use the store card and you get the same discount. You just don't get any gas miles.

jebartle 09-08-2018 04:11 PM

Quote:

Originally Posted by refeik (Post 1557930)
Why does Winn Dixie try to make fools of we Villagers. I love fresh pineapple and have never had to pay more than $3.00 for a pineapple. I walk into Winn Dixie today and see a sign, Pineapples, buy one get one free, save $4.99. I hate it that these stores think we Villagers are too stupid to realize that they simply doubled the price and want us to believe their pineapples are normally $4.99. Go to Winn Dixie after next week and you will be able to purchase a pineapple for less than $3.00 or maybe less.

Why don't you just grow them yourself! We have 8 growing in our yard, be glad to share when ripe!

tomwed 09-08-2018 04:40 PM

Quote:

Originally Posted by jebartle (Post 1579564)
Why don't you just grow them yourself! We have 8 growing in our yard, be glad to share when ripe!

Do they have any stickers? :)

NotGolfer 09-08-2018 05:41 PM

Quote:

Originally Posted by tomwed (Post 1579570)
Do they have any stickers? :)

:):):) That is good!!!

Love2Swim 09-08-2018 06:02 PM

Quote:

Originally Posted by Villageswimmer (Post 1579559)
No. I don’t think of it as finding bones to pick. I honestly didn’t know about the 10 for $10 pricing. I’m glad the poster pointed it out. I don’t like it.

I have not encountered the pricing that the poster described, at WD. It might vary by item.

Spikearoni 09-08-2018 10:57 PM

:a040:
Quote:

Originally Posted by EdFNJ (Post 1558216)
Just think of all the chickens who were working for nothing! Doesn't that upset you? Sorry, just yokeing. :)

:clap2:

Spikearoni 09-08-2018 11:09 PM

Quote:

Originally Posted by ColdNoMore (Post 1579530)
It goes along with the flaming hypocrisy of those decrying the loss of domestic manufacturing/jobs, while always looking for the cheapest priced item...which is usually from some country that pays their workers diddly. :oops:

How Outsourcing Jobs Affects the US Economy

Ironic, isn't it?

retiredguy123 09-09-2018 10:14 AM

Quote:

Originally Posted by John_W (Post 1579539)
That's what I always do, divide the price by 2 and if it's a good deal, take it. However, I never go in Winn Dixie, they try too many ways to cheat the customer. For example, a little package of 6 powdered donuts will say 10 for $10. So you think it's a dollar a package, no it's not. Buy 1, 2, 5, 9 anything less than 10 and you'll pay a $1.79 a package. It's that way on everything they have priced by multiples. Go to Publix and if for example a Pizza is marked 2 for $9.00, and you buy one, you'll pay $4.50. They don't cheat the customers.

Winn Dixie will also make you become a member and get a key card. If you don't and an item is on sale, you don't get the sale price unless you have the key card scanned. They seem to want to find ways to gig the customer out of a few dollars more. That's why I really like shopping at Walmart, especially the new Neighborhood store. You know most times when you buy something there, it's the best price around. We do our shopping about 70% Walmart and 30% at Publix.

According to the lady at Winn Dixie, your multiple pricing explanation is not correct. If an item is priced as 10 for $10, then each item is a dollar, regardless of how many you buy. But, there is a limit of 10 items per customer.

retiredguy123 09-09-2018 10:18 AM

Quote:

Originally Posted by Villageswimmer (Post 1579559)
No. I don’t think of it as finding bones to pick. I honestly didn’t know about the 10 for $10 pricing. I’m glad the poster pointed it out. I don’t like it.

Not correct. At Winn Dixie, an item priced as 10 for $10 means that each item is a dollar regardless of how many you buy, but you can only purchase a maximum of 10 items per customer. So, if you purchase 3 items, it will cost 3 dollars.

John_W 09-09-2018 10:27 AM

Quote:

Originally Posted by retiredguy123 (Post 1579708)
According to the lady at Winn Dixie, your multiple pricing explanation is not correct. If an item is priced as 10 for $10, then each item is a dollar, regardless of how many you buy. But, there is a limit of 10 items per customer.

If that is the case, then they've changed to the correct way of pricing (Publix style). Probably since the opening of Walmart and Aldis, they had to actually try to compete. Six months ago, those donuts would of been $1.79 for less than 10 or any other product when you purchased lesser amounts. Ask her when they changed their pricing? I no longer shop there to keep track of their shenanigans.

refeik 09-09-2018 12:46 PM

Quote:

Originally Posted by Love2Swim (Post 1579590)
I have not encountered the pricing that the poster described, at WD. It might vary by item.

Try their latest ad on bacon. Buy one and get a second free. Save $8.99 !!!


All times are GMT -5. The time now is 06:54 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2025, vBulletin Solutions Inc.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.32 (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2025 DragonByte Technologies Ltd.