Talk of The Villages Florida

Talk of The Villages Florida (https://www.talkofthevillages.com/forums/)
-   The Villages, Florida, General Discussion (https://www.talkofthevillages.com/forums/villages-florida-general-discussion-73/)
-   -   Food costs (https://www.talkofthevillages.com/forums/villages-florida-general-discussion-73/food-costs-237146/)

Fredster 04-07-2017 09:20 AM

Quote:

Originally Posted by justjim (Post 1383344)
'We make service our number one, then quality and then price." Todd jones, president Publix. Some people want something more than price and Publix is good at service and quality. It seems to be working.

Publix quality is no better on brand name packaged items than any other store.
Yet prices on these items are generally substantially higher.
And after my last visit I found out, their produce dept. needs better quality control.
Overall, just an average supermarket!

graciegirl 04-07-2017 09:24 AM

[QUOTE=Fredster;1383479]Publix quality is no better on brand name packaged items than any other store.
Yet prices on these items are generally substantially higher.
And after my last visit I found out, their produce dept. needs better quality control.
Overall, just an average supermarket![/QUOTE]

No.

graciegirl 04-07-2017 09:32 AM

I like Publix for a lot of reasons. (Disclaimer..I enjoy grocery shopping)

One of the reasons they have suckered me in is their commercials; I send this one to our granddaughter online on her birthday.


you tube Publix Commercials. - Bing video

karostay 04-07-2017 10:04 AM

I find it we'll worth the cost to go to BJ'S once a month
Stores hare have ripoff specials buy one get get one free..almost Double the cost for one
and smaller size packaging

joldnol 04-07-2017 10:23 AM

Quote:

Originally Posted by karostay (Post 1383503)
I find it we'll worth the cost to go to BJ'S once a month
Stores hare have ripoff specials buy one get get one free..almost Double the cost for one
and smaller size packaging

Wow are you mistaken. You don't shop publix much it seems

VillagerNut 04-09-2017 06:00 AM

Back in 2005 when the gas prices were rapidly rising, Publix prices for rising rapidly also. I stopped the store manager and ask why their prices were so quickly rising? His response was the cost of transportation was going up so quickly! A few years later when the gas prices tumbled quickly I stopped and ask a different store manager since I did not live in the same town why the prices were not falling since the transportation cost should be falling. He really didn't have a answer for me that time! I for one shop strictly on the product I want and the price. I can go into any store and buy just what I think is a good price or the unique product I want. I will not buy additional products if they're overpriced. So right now Publix only has about three items that I cannot get somewhere else so they get my business on those items. Otherwise they are very overpriced compared to several other stores! If you like organic type products go to Gainesville to Luckys market. It's real close to the Trader Joe's store also!

karostay 04-09-2017 07:47 AM

Quote:

Originally Posted by joldnol (Post 1383515)
Wow are you mistaken. You don't shop publix much it seems

I shopped there just long enough to realize they are ripping off the consumer with their phony sales marketing

Rapscallion St Croix 04-09-2017 11:38 AM

I want my Piggly Wiggly back.


http://www.frankspigglywiggly.com/im...ve_piglogo.jpg

Mleeja 04-09-2017 12:49 PM

Quote:

Originally Posted by JoMar (Post 1383214)
There seem to be a lot of people that love Trader Joe's and will make the ride. I'm surprised someone hasn't started a caravan club to go or rent a bus and make it an adventure. Since time no longer has a cost when you are retired it seems like you could make it more than just a shopping trip.

Maybe there could be a Trader Joe's club. They could talk about their trips to Trader Joe's, two buck Chuck, and other fantastic things to be found at the store. They could plan their trips to Trader Joe's with a stop at Costco. :mmmm:

Mleeja 04-09-2017 01:21 PM

Let's do some math kiddo's! It is a story problem. None of that Common Core stuff. The nearest Trader Joe's is located in Gainesville. The store is located 75 miles from The Villages. The cost of gas is $2.25 per gallon. Even though most of us are retired, our time has a value, especially if you have a job selling real estate. Let's say for our example $10.00 per hour. For our example our car gets 25 mpg. Let's look at our cost.

Travel time 180 minutes, round trip = $30.00
Transportation cost, round trip. = $13.50
Total cost for trip = $43.50

If a can of green beans sell at Publix for $0.79 cents per can, and the same can of green beans sell at Trader Joe's sells for $0.74 cents per can, how many cans of green beans must you buy to make going to Trader Joe's profitable? Class? Anyone?

CFrance 04-09-2017 01:29 PM

///

CFrance 04-09-2017 01:31 PM

Quote:

Originally Posted by graciegirl (Post 1383484)
I like Publix for a lot of reasons. (Disclaimer..I enjoy grocery shopping)

One of the reasons they have suckered me in is their commercials; I send this one to our granddaughter online on her birthday.


you tube Publix Commercials. - Bing video

The DO have the best commercials. My favorite is a Valentine's Day one:
you tube Publix Valentine Commercials. - Bing video

Oh, that's not it either. Never mind!

CFrance 04-09-2017 01:34 PM

Quote:

Originally Posted by Mleeja (Post 1384368)
Let's do some math kiddo's! It is a story problem. None of that Common Core stuff. The nearest Trader Joe's is located in Gainesville. The store is located 75 miles from The Villages. The cost of gas is $2.25 per gallon. Even though most of us are retired, our time has a value, especially if you have a job selling real estate. Let's say for our example $10.00 per hour. For our example our car gets 25 mpg. Let's look at our cost.

Travel time 180 minutes, round trip = $30.00
Transportation cost, round trip. = $13.50
Total cost for trip = $43.50

If a can of green beans sell at Publix for $0.79 cents per can, and the same can of green beans sell at Trader Joe's sells for $0.74 cents per can, how many cans of green beans must you buy to make going to Trader Joe's profitable? Class? Anyone?

True, but there are things there I can't get anywhere else. Still, I don't go very often. It's just takes up too much time.

dbussone 04-09-2017 03:42 PM

Quote:

Originally Posted by CFrance (Post 1384373)
True, but there are things there I can't get anywhere else. Still, I don't go very often. It's just takes up too much time.



I shop at Winn Dixie twice a week, and prefer WD over Publix. There is always an exception to the rule though. The exception for Publix is their key lime pie.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

retiredguy123 04-09-2017 04:53 PM

Quote:

Originally Posted by patfla06 (Post 1383195)
I love Publix.

Has anyone else noticed that food keeps shrinking?
If not the actual box but also the actual product inside.

Do they think we don't notice? 😊

The food may be shrinking, but the people who eat it aren't.


All times are GMT -5. The time now is 03:55 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2025, vBulletin Solutions Inc.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.32 (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2025 DragonByte Technologies Ltd.