Talk of The Villages Florida

Talk of The Villages Florida (https://www.talkofthevillages.com/forums/)
-   The Villages, Florida, General Discussion (https://www.talkofthevillages.com/forums/villages-florida-general-discussion-73/)
-   -   Hold on to your wallet (https://www.talkofthevillages.com/forums/villages-florida-general-discussion-73/hold-your-wallet-327104/)

Topspinmo 12-09-2021 07:16 PM

Quote:

Originally Posted by EdFNJ (Post 2038153)
We have seen the Circle K on 466A go up and down by up to 18c gallon within the same DAY multiple times. 2 or 3 weeks ago it went up 18c ($3.07-$3.25) between 8AM when we filled up (it was a relative bargain for sure) and 7PM when we got home from an MCO pickup. In NJ there used to be a state law saying gas prices can only change 1 time a calendar day, guess not here or maybe not there anymore either. Seems gas is lower in the AM than the PM, at least at Circle K on 466A.

Notice how it goes up 10, 15, 25 cent or more and when it tops out it comes down 1 cent to two at time taking month or more to go down 20 Cents.

charlieo1126@gmail.com 12-09-2021 09:19 PM

Quote:

Originally Posted by Michael G. (Post 2038152)
Are you my wife's sister?

She has a sister that when her husband came home after a hard day's work,
she'd throw a bag of chips on the table and a can of soda for is supper.

Until this day I'd like to put my size 11 boot up her where the sun doesn't shine.

I absolutely don’t know what I have to do with your sister in law and her husband go Steelers

Bjeanj 12-09-2021 09:57 PM

Quote:

Originally Posted by DAVES (Post 2038110)
It is actually worse than that. The CPI consumer price index is currently 6.2% The latest number is supposed to be out Friday-tomorrow, and it is expected to be 7%. At 7% prices will double roughly every 11 years and we pay that with after tax dollars.

This thread reminds me of the early to mid 1970s. High inflation, rate was 9.42% (I looked it up). In 1970 and the next 10 years overall, it was 7.1%. I hope we don’t have to live through that again.

We have resources now that we didn’t have then, but many people, retirees in particular, don’t have a buffer. There have been so many changes in the workforce since COVID, I have no idea how that’s going to affect the economy.

I have read that many people have quit their jobs. Where did they go? Did they start their own business? Are they just not working? If you’ve been working in the restaurant industry and quit, what type of job does one get? Another restaurant? Many restaurants are still looking for help. Where did these people go?

So many questions and unknowns.

Luggage 12-10-2021 05:43 AM

Or for these batteries you can go to Dollar tree and get them to one to a package for a dollar. I do it all the time and they're just as good as any other batteries / brands

Luggage 12-10-2021 05:44 AM

By the way most restaurants have increased their wages to wait staff by 30 to 50% and while not everything in food has gone up a lot as an example I am told the cooking oil has gone up 400%

Luggage 12-10-2021 05:48 AM

Yes as a kid I can go to the pizza store for $0.25 and get a meal. I was always amazed even at that age. If you want to have fun just watch a movie from the 40s or 50s and look at the supermarket prices or the restaurant prices posted burgers 20 cents chili 15 cents sugar $0.10 a pound etc

Luggage 12-10-2021 05:49 AM

I was told the oven in my friend's house was an extra closet for her sweaters

Dana1963 12-10-2021 07:13 AM

Quote:

Originally Posted by Luggage (Post 2038238)
Or for these batteries you can go to Dollar tree and get them to one to a package for a dollar. I do it all the time and they're just as good as any other batteries / brands

Thank you I’ll remember that next time.

MandoMan 12-10-2021 07:29 AM

Quote:

Originally Posted by Bethwill (Post 2037949)
Went to lunch at Palmer yesterday, expecting the usual price increases we've all been seeing. I was totally surprised to see a 50% price increase on my usual entrée at that establishment.
The lunch was still good, along with the service, but 50%?...REALLY!!

You never did say what your “usual entree” is. The seafood risotto with lobster at $34? The Tomahawk steak at $69? The braised Alaskan Halibut or the Maine Lobster Tails with prices depending on what they cost at the fish market that day? It’s been well-publicized that last summer the price of lobster rolls in Maine doubled to in some cases over $30 for one, due to a shortage of healthy lobstermen. If for some reason the restaurant has to pay more for what you order, they have to eventually pass that on to you, and it makes sense to raise the price only on what has gone up in wholesale price so most prices stay the same. This is how prices work in a capitalist society. I’m happy that I live in one.
https://www.palmerlegendscc.com/menu...er_08_2021.pdf

NoMo50 12-10-2021 07:51 AM

At Havana, their famous Lobster Mac 'n Cheese was taken off the menu. I asked the catering director why. She said due to the volatile lobster prices, if they were to charge what they needed to no one would order it. At least she was honest. Plus, they probably don't want to put market price on a Mac 'n Cheese dish!

MX rider 12-10-2021 07:53 AM

I'm not retired quite yet. I still work for a very large national food distributor. Most every item we sell has gone up. Especially beef and pork.
Many of the cost increases are due to labor costs and/or lack of workers. Higher transportaion costs factor in as well. Beef is starting to trend down a bit and so is pork. Chicken isn't bad right now.

Prices will stabilize over time, but sadly not back to where we want them to be. 90% of the resaturants I sell to have raised their prices, and those who haven't are going to.

Restaurants are in a tough spot and taking arrows from a number of directions. Higher food and beverage costs, cost and lack of labor, covid concerns and customer reaction to their higher prices. I see and hear it everyday. Trust me, it's tough time to be in the restaurant business.

mydavid 12-10-2021 08:15 AM

Quote:

Originally Posted by Dana1963 (Post 2038039)
Time to shop around my insurance automotive increase $22.00 home insurance $37 10 year old home no new roof no accidents, ticket or claims.

If I was you I would hang onto your insurance, the increase are small compare to other markets.

Bethwill 12-10-2021 08:30 AM

$12.00 choice last spring was now $18.00. Soup and salad combo. LOVE their lobster bisque.

Scudder 12-10-2021 08:34 AM

Eat at home. Quicker, cheaper, cleaner and quieter.

OhioBuckeye 12-10-2021 08:40 AM

Ohiobuckeye
 
Quote:

Originally Posted by Bethwill (Post 2037949)
Went to lunch at Palmer yesterday, expecting the usual price increases we've all been seeing. I was totally surprised to see a 50% price increase on my usual entrée at that establishment.
The lunch was still good, along with the service, but 50%?...REALLY!!

Bethwill, do you know what’s going on in the U.S. ?

Singerlady 12-10-2021 08:43 AM

We’ll never eat at Palmer again if we can help it. ( If our golf group does, we might). Last time we were there it cost $18 for a burger and $3.50 for a club soda. Their prices have always been inflated. Would rather go elsewhere…and we do!

rmd2 12-10-2021 08:49 AM

Quote:

Originally Posted by OrangeBlossomBaby (Post 2038123)
I'm seeing an increase in prices but not much on the things I normally buy, with only a few exceptions. I don't buy rib-eye steak, but I do buy ground chuck. The prices in Florida for ground meat were ridiculous when I moved here over two years ago. It's gone up a bit but this week Fresh Market has it for $3.99/lb, which was just about what it was in the north before I moved. Normally they have it at $2.99 on Tuesdays, but I haven't run low this month so haven't needed to check and see if they're still doing that or not.

Toilet paper is the same price it was before the pandemic hit. Cat food has gone up 2 cents per small can at some stores, and as much as 6 cents per small can at other stores. It's also harder to get a variety of cat food.

A half-gallon of "store-brand" milk has gone up 10 cents at Aldi and Walmart from pre-pandemic prices. But I notice most people get their milk at Publix and Winn Dixie so if you are, you'd save around $1 per half gallon by getting it at Aldi or Walmart instead. It's the same milk.

Oatmeal's gone up a few pennies, but you can still get B1G1 sales, and single-purchase discounts most weeks.

Sugar has gone up around 20 cents for 4 pounds of store-brand. Dixie Crystals are up a buck but they're ridiculously expensive in the first place.

Bread is pretty much the same, depends on the brand and you can usually find something on sale or with a coupon discount in the bread aisle. Same with peanutbutter.

Soda's gone up 50 cents for a 6-pack of Pepsi at Walmart, and it's STILL cheaper than the Publix price when Publix has a B1G1 sales on it.

In all, I think I'm spending maybe $3 more per week on the same groceries I buy throughout the year, compared with when I first moved in the end of 2019. I spend around $15 more per week compared to what I used to spend in Connecticut.

I don't know WHERE you shop. My experience with the prices are they are up 30+% higher. I never spent over $100 for groceries until now.

rmd2 12-10-2021 08:54 AM

Quote:

Originally Posted by Dana1963 (Post 2038271)
Thank you I’ll remember that next time.

I was a Dollar Tree yesterday and they raised all the prices for dollar items to$1.25.

Waltdisney4life 12-10-2021 09:04 AM

Your right this place sucks, let’s move north? I did not think so!!

Michael G. 12-10-2021 09:41 AM

Quote:

Originally Posted by charlieo1126@gmail.com (Post 2038220)
go Steelers

Yep, your steelers went alright, right into the toilet

Foxtrot 12-10-2021 09:56 AM

Inflation is now up 39% this month, highest in 39 years.

kkingston57 12-10-2021 10:06 AM

Quote:

Originally Posted by rmd2 (Post 2038339)
I don't know WHERE you shop. My experience with the prices are they are up 30+% higher. I never spent over $100 for groceries until now.

We are loyal Aldi shoppers. Check them out. On many items, their prices have not changed or gone up very little. In addition you do not need to check out yourself.

Only complaint that I have is their quality of meats.

HIgolfers 12-10-2021 10:32 AM

Quote:

Originally Posted by rmd2 (Post 2038339)
I don't know WHERE you shop. My experience with the prices are they are up 30+% higher. I never spent over $100 for groceries until now.

Quote:

Originally Posted by OrangeBlossomBaby (Post 2038123)
I'm seeing an increase in prices but not much on the things I normally buy, with only a few exceptions. I don't buy rib-eye steak, but I do buy ground chuck. The prices in Florida for ground meat were ridiculous when I moved here over two years ago. It's gone up a bit but this week Fresh Market has it for $3.99/lb, which was just about what it was in the north before I moved. Normally they have it at $2.99 on Tuesdays, but I haven't run low this month so haven't needed to check and see if they're still doing that or not.

Toilet paper is the same price it was before the pandemic hit. Cat food has gone up 2 cents per small can at some stores, and as much as 6 cents per small can at other stores. It's also harder to get a variety of cat food.

A half-gallon of "store-brand" milk has gone up 10 cents at Aldi and Walmart from pre-pandemic prices. But I notice most people get their milk at Publix and Winn Dixie so if you are, you'd save around $1 per half gallon by getting it at Aldi or Walmart instead. It's the same milk.

Oatmeal's gone up a few pennies, but you can still get B1G1 sales, and single-purchase discounts most weeks.

Sugar has gone up around 20 cents for 4 pounds of store-brand. Dixie Crystals are up a buck but they're ridiculously expensive in the first place.

Bread is pretty much the same, depends on the brand and you can usually find something on sale or with a coupon discount in the bread aisle. Same with peanutbutter.

Soda's gone up 50 cents for a 6-pack of Pepsi at Walmart, and it's STILL cheaper than the Publix price when Publix has a B1G1 sales on it.

In all, I think I'm spending maybe $3 more per week on the same groceries I buy throughout the year, compared with when I first moved in the end of 2019. I spend around $15 more per week compared to what I used to spend in Connecticut.

OBB- you are wrong about milk prices at Walmart. Gallon of milk has gone from 1.99 to over $4.

charlieo1126@gmail.com 12-10-2021 10:32 AM

Quote:

Originally Posted by Michael G. (Post 2038362)
Yep, your steelers went alright, right into the toilet

well there not my team but if he doesn’t drop that pass in end zone Steelers and 3.5 was looking a lot better then it did at half time , I had 4 out of 6 from Sunday , Monday and Thursday not a bad week

Ele201 12-10-2021 10:56 AM

Good point!
 
I’m guilty as charged! I really enjoy dining out, it’s fun and relaxing. But, I am going to be cooking more from home going forward. It does get expensive.
Quote:

Originally Posted by Michael G. (Post 2038035)
When are you people going to learn and stay home and cook?
A Restaurant server told me once he wonders why they their put kitchens in the houses in the villages.


fdpaq0580 12-10-2021 11:23 AM

And,
 
Quote:

Originally Posted by Scudder (Post 2038328)
Eat at home. Quicker, cheaper, cleaner and quieter.

Don't forget, it's often better and healthier, too.

Michael G. 12-10-2021 12:14 PM

Quote:

Originally Posted by fdpaq0580 (Post 2038380)
Don't forget, it's often better and healthier, too.

Not always, the kitchen is to close. :icon_hungry:

JanetMM 12-10-2021 01:50 PM

Quote:

Originally Posted by billlaur (Post 2037966)
ITS ONLY MONEY dont worry :pray:

Truly spoken like someone who has such a surplus that they need never be concerned about money. Most people are not that fortunate and must consider money. Just sounded pretty cold and that is probably not what you were going for.

Rodneysblue 12-10-2021 02:16 PM

Quote:

Originally Posted by Bethwill (Post 2037949)
Went to lunch at Palmer yesterday, expecting the usual price increases we've all been seeing. I was totally surprised to see a 50% price increase on my usual entrée at that establishment.
The lunch was still good, along with the service, but 50%?...REALLY!!

Well with the increase in food and supply prices, increase in wages and trying to catch up with losses from the last 18 months. I'd say unfortunately that's about right.

Aloha1 12-10-2021 04:41 PM

Prices go up so wages go up. Wages go up so prices go up. Nobody wins. That is the saga of the minimum wage and it's part in inflation.

Velvet 12-10-2021 06:40 PM

Quote:

Originally Posted by Michael G. (Post 2038152)
Are you my wife's sister?

She has a sister that when her husband came home after a hard day's work,
she'd throw a bag of chips on the table and a can of soda for is supper.

Until this day I'd like to put my size 11 boot up her where the sun doesn't shine.

I’m a bit surprised that SHE is serving him supper. Anyways, if I were him, I wouldn’t be coming home to eat.

Velvet 12-10-2021 06:44 PM

Quote:

Originally Posted by charlieo1126@gmail.com (Post 2038220)
I absolutely don’t know what I have to do with your sister in law and her husband go Steelers

I think he is worried he’ll be expected to cook.

The first thing my daughter used to ask a guy who asked her out to date was, “Do you like to cook? cause I like to eat.” And she does hate to go into the kitchen, but she can make it up in other ways.

OrangeBlossomBaby 12-10-2021 09:33 PM

Quote:

Originally Posted by HIgolfers (Post 2038371)
OBB- you are wrong about milk prices at Walmart. Gallon of milk has gone from 1.99 to over $4.

I bought a half-gallon of 1%, two days ago. It was $1.52.

I'm looking at the Summerfield Walmart website right now (that's the one I shop in). A gallon of 1% is $2.53. A gallon of whole milk is $2.73. A gallon of 1% chocolate is $2.73.

If you're buying *organic* milk then yes you're paying more. But it was almost $5 for a gallon of organic milk last year. It's now at $5.68 for 2% and the same for organic whole. But that's organic, and it's always much much more expensive than normal milk.

Brand name milk is also more than those prices, but none of them are $4/gallon.

I don't know which Walmart you're shopping at but obviously it's not the one in Summerfield.

OrangeBlossomBaby 12-10-2021 09:35 PM

Quote:

Originally Posted by Aloha1 (Post 2038450)
Prices go up so wages go up. Wages go up so prices go up. Nobody wins. That is the saga of the minimum wage and it's part in inflation.

Except it doesn't actually happen that way.

Rapscallion St Croix 12-10-2021 10:04 PM

Quote:

Originally Posted by OrangeBlossomBaby (Post 2038496)
Except it doesn't actually happen that way.

You might be surprised. Google wage-price spiral.

Bay Kid 12-11-2021 08:45 AM

The price of fuel for delivery alone increases the price of everything. Add that to all else going on to our country.

GypsyRN 12-11-2021 10:33 AM

Quote:

Originally Posted by EdFNJ (Post 2038153)
We have seen the Circle K on 466A go up and down by up to 18c gallon within the same DAY multiple times. 2 or 3 weeks ago it went up 18c ($3.07-$3.25) between 8AM when we filled up (it was a relative bargain for sure) and 7PM when we got home from an MCO pickup. In NJ there used to be a state law saying gas prices can only change 1 time a calendar day, guess not here or maybe not there anymore either. Seems gas is lower in the AM than the PM, at least at Circle K on 466A.

Worst station in the bubble!!! Pumps out several times a month, no water in the wash bins, no paper towels, etc. Best station is at Walmart SuperMt at Colony.


All times are GMT -5. The time now is 01:43 PM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2025, vBulletin Solutions Inc.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.32 (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2025 DragonByte Technologies Ltd.