Talk of The Villages Florida

Talk of The Villages Florida (https://www.talkofthevillages.com/forums/)
-   The Villages, Florida, General Discussion (https://www.talkofthevillages.com/forums/villages-florida-general-discussion-73/)
-   -   How much do you spend on food? (https://www.talkofthevillages.com/forums/villages-florida-general-discussion-73/how-much-do-you-spend-food-359689/)

Bill14564 06-30-2025 09:23 AM

Quote:

Originally Posted by ridge (Post 2442263)
Think you need to check the math. $350 per week X 52 weeks is $18,200 not $35,000.

Quote:

Originally Posted by ron32162 (Post 2442319)
350.00 a week x52 weeks in a year is 18,200 not 35k

Quote:

Originally Posted by richhaller (Post 2442331)
I believe $350 per week for 52 weeks is $18,200 per year, not $35,000.

Yes, your calculator works correctly, but PLEASE read the entire thread before posting!

Quote:

Originally Posted by MrLonzo (Post 2442307)
$350/week per consumer = $700 per couple as stated.


MrLonzo 06-30-2025 09:53 AM

Quote:

Originally Posted by ron32162 (Post 2442319)
350.00 a week x52 weeks in a year is 18,200 not 35k

35K is for a couple

CarlR33 06-30-2025 10:10 AM

Quote:

Originally Posted by MrLonzo (Post 2442309)
But you can't turn your assumptions into facts. What is the 'marketing agenda'?
I did contact Popmenu and asked them about their survey methodology. I'm waiting a response.

Maybe instead of asking PopMenu ask the Sun why they include articles from PopMenu and not carry real local community news instead (good or bad)?

Pugchief 06-30-2025 12:56 PM

Quote:

Originally Posted by OrangeBlossomBaby (Post 2442232)
The fact that they didn't define their terms is how I know it. It's one of those dubious "surveys" that companies pay other companies to design for them, to help them spin a marketing agenda.

So true.
@MrLonzo most (all?) of those surveys are agenda driven. Think "Best Places to Retire". Why do you think every single time the top 10 are different?

Pugchief 06-30-2025 12:57 PM

Quote:

Originally Posted by Rainger99 (Post 2442187)

I doubt if anyone in the bottom half spends more than 50% of their income on food.

If you include SNAP and EBT, the percentages are completely different.

Pugchief 06-30-2025 12:58 PM

Quote:

Originally Posted by Rainger99 (Post 2442196)
Some people criticize AI but this is a weekly budget that AI did in 10 seconds. Most of the items are from Aldi or Walmart so if you shop Publix or if you only eat prime steak it will be a little bit higher. But not 3.5 times higher!

Sample Grocery List for The Villages, FL ($100/week)
**Produce ($26)**
- Bananas (5 lbs): $2.95 ($0.59/lb, ALDI)
- Apples (3 lbs): $4.50 ($1.50/lb, Walmart)
- Carrots (2 lbs): $1.78 ($0.89/lb, ALDI)
- Potatoes (5 lbs): $3.45 ($0.69/lb, Walmart)
- Spinach (1 lb, fresh): $2.20 (ALDI)
- Onions (2 lbs): $2.00 ($1.00/lb, Walmart)
- Tomatoes (2 lbs): $2.80 ($1.40/lb, slightly above national average)
- Bell peppers (2): $2.10 ($1.05 each, ALDI)
- Frozen mixed vegetables (2 lbs): $3.20 ($1.60/lb, Walmart)
- Avocados (2): $2.00 ($1.00 each, ALDI seasonal)

Proteins (~$32)
- Chicken breast (3 lbs, boneless): $9.90 ($3.30/lb, Walmart, reflecting 2024 meat price hikes)
- Ground beef (1 lb, 80/20): $5.00 (up 5.4% from 2024, Walmart)
- Eggs (1 dozen, large): $3.00 (reflecting 57.6% projected increase for 2025)
- Canned tuna (4 cans, 5 oz each): $4.40 ($1.10/can, ALDI store brand)
- Black beans (2 cans, 15 oz each): $1.80 ($0.90/can, ALDI)
- Peanut butter (16 oz jar): $2.70 (ALDI store brand)
- Greek yogurt (32 oz tub, plain): $4.00 (Walmart store brand)

Grains & Pantry (~$23)
- Rice (2 lbs, white): $2.20 ($1.10/lb, ALDI)
- Pasta (2 lbs, spaghetti): $2.00 ($1.00/lb, ALDI)
- Bread (1 loaf, whole wheat): $2.50 (Walmart)
- Tortillas (10-count, flour): $2.00 (ALDI)
- Oats (18 oz, rolled): $2.70 (ALDI)
- Canned tomatoes (2 cans, 15 oz each): $2.20 ($1.10/can, ALDI)
- Olive oil (16 oz bottle): $5.50 (ALDI, reflecting import cost increases)
- Spaghetti sauce (24 oz jar): $2.10 (ALDI store brand)
- Flour (2 lbs, all-purpose): $1.80 (up 36% since 2020, Walmart)

Dairy (~$10)
- Milk (1 gallon, 2%): $3.70 (Walmart, stable pricing)
- Cheddar cheese (8 oz block): $2.60 (ALDI store brand)
- Butter (1 lb): $4.00 (Walmart)

Snacks & Misc (~$9)
- Popcorn kernels (1 lb): $1.50 (ALDI)
- Crackers (16 oz box): $2.80 (Walmart store brand)
- Applesauce (24 oz jar): $2.20 (ALDI)
- Coffee (12 oz ground): $2.50 (ALDI, lower-end price due to import cost concerns)

Total Estimated Cost: $100.23

I would pay money to watch you and one other person consume that entire pile of food in 30 days. That's an awful lot of food.

Pugchief 06-30-2025 12:59 PM

Quote:

Originally Posted by manaboutown (Post 2442203)
a glass or two of Bordeaux now and then which probably runs another $400/mo. Life is too short to drink cheap wine.

Would love some recommendations.

Pugchief 06-30-2025 01:00 PM

Quote:

Originally Posted by SaucyJim (Post 2442275)
Alcohol at home (discretionary)
Alcohol out (discretionary)

Discretionary to YOU. :beer3:

Pugchief 06-30-2025 01:01 PM

Quote:

Originally Posted by Bill14564 (Post 2442335)
Yes, your calculator works correctly, but PLEASE read the entire thread before posting!

LOL.
Good luck with that.

Stu from NYC 06-30-2025 01:03 PM

Thinking about what we pay for food and really have no idea.

We have become impulse shoppers and as long as our food waste is minimal does not matter as we are in a position to afford to buy what we like or think we will like.

margaretmattson 06-30-2025 01:03 PM

Quote:

Originally Posted by Pugchief (Post 2442386)
I would pay money to watch you and one other person consume that entire pile of food in 30 days. That's an awful lot of food.

I may be wrong but I think the food is for one week? Looks pretty standard. Eggs, milk, bread, oats for breakfast. Tuna and peanut butter for lunch sandwiches with a piece of fruit. Meat and vegetables for dinner, plus a few snacks.

OrangeBlossomBaby 06-30-2025 02:03 PM

Quote:

Originally Posted by margaretmattson (Post 2442392)
I may be wrong but I think the food is for one week? Looks pretty standard. Eggs, milk, bread, oats for breakfast. Tuna and peanut butter for lunch sandwiches with a piece of fruit. Meat and vegetables for dinner, plus a few snacks.

It's not reasonable to assume it's for one week. I don't know of anyone who goes through 2 pounds of flour and a pound of butter in a weekly routine. I get a pound of flour and it lasts a couple of months. A pound of butter can last between a month and three months, depending on my mood to bake desserts.

Five POUNDS of bananas plus three pounds of apples? For one week? I'd be making banana bread with three of those five pounds of bananas; they'd be too mushy to eat by the time we got through the first two pounds.

A pound of peanutbutter for one week? That'll give you some hard-core constipation if a family of two went through that much in a single week.

Most of these pantry items are just that - pantry items. They're not intended to be consumed in one week. And if you're cooking up three POUNDS of boneless chicken breast AND a pound of ground meat (it hasn't been $5/pound even in Walmart since 2022 by the way), you're eating way too much meat.

And the only fresh greens is spinach? Where's the romaine lettuce, or field greens/spring mix? Who's gonna eat a whole POUND of fresh spinach? I mean - that's a LOT of spinach. The average salad bowl will only hold around 1 ounce of fresh spinach leaves. So that's 16 salads - by the time you get to the last 6, the spinach is slimy and you have to throw it away.

MrLonzo 06-30-2025 02:11 PM

Quote:

Originally Posted by Pugchief (Post 2442384)
So true.
@MrLonzo most (all?) of those surveys are agenda driven. Think "Best Places to Retire". Why do you think every single time the top 10 are different?

Yes, I can see the best retirement communities -- there are probably political or monetary incentives which go into compiling the lists. I'm having trouble understanding who benefits from inflated food expense numbers, especially when there are dozens of other such surveys online with much different results.

manaboutown 06-30-2025 02:17 PM

Quote:

Originally Posted by Pugchief (Post 2442387)
Would love some recommendations.

My personal favorite. I once enjoyed a vertical tasting at the winery, for free! Chateau Palmer | Time Always Tells

Chateau Margaux

Wines from chateaus in regions such as Margaux, Pauillac , Saint-Emilion, Pomerol, Graves and Haut-Medoc I usually enjoy, some more than others. Rhones, no!

Tom52 06-30-2025 02:41 PM

I track all my spending on a spreadsheet. Results are for two people. We shop mostly at WalMart and Aldi and some at Winn Dixie and Publix. Paper products, etc. are included in the groceries totals.

Year 2022
Eating out $2441.14
Groceries $5638.53

Year 2023
Eating out $3543.09
Groceries $6316.93

Year 2024
Eating out $2455.54
Groceries $6236.82

Year to date 2025 (6 months)
Eating out $1605.71
Groceries $3075.43

Pugchief 06-30-2025 03:25 PM

Quote:

Originally Posted by manaboutown (Post 2442408)
My personal favorite. I once enjoyed a vertical tasting at the winery, for free! Chateau Palmer | Time Always Tells

Chateau Margaux

Wines from chateaus in regions such as Margaux, Pauillac , Saint-Emilion, Pomerol, Graves and Haut-Medoc I usually enjoy, some more than others. Rhones, no!

Thanks! Will check it out.

Edit: At $250-$1000 per bottle, that's out of 99% of the TOTV price range. I can see spending $50, but not beyond that.

Laraine 06-30-2025 04:45 PM

Your premise is off by almost 100%
 
Quote:

Originally Posted by MrLonzo (Post 2442166)
As noted in today's "The Villages Daily Sun", Popmenu recently reported that the average consumer spends $350 per week on food ($115 on restaurants + $235 on groceries). That's the equivalent of $35,000/year, or close to $100/day per couple. My food expenses are about 1/3 of that, and more in line with other results I found online.

I challenged Popmenu on the results of their survey -- waiting to hear back. Meanwhile, how much do spend?

Those numbers sound very high, and they are--$350/week is $18,200/year, not $35,000.

manaboutown 06-30-2025 05:27 PM

Quote:

Originally Posted by Pugchief (Post 2442422)
Thanks! Will check it out.

Edit: At $250-$1000 per bottle, that's out of 99% of the TOTV price range. I can see spending $50, but not beyond that.

Yes I know. As I recall I was introduced to and started enjoying Bordeaux wines in the early 1970s and drank them through the mid 1980s. Back in the 1990s I was able to purchase Chateau Palmer at $90 - $130/bottle, depending on its vintage. Anymore I only drink it maybe once or twice a month and share a bottle with friends, or they split theirs with me. Since I am not King Charles or Jeff Bezos that will have to do!

A few years ago a long time wine tasting friend of mine died at age 82. He had an amazing nose and could pretty well nail the mystery wine at the end of the night. On University of California staff member (he held a PhD in physics) salaries he and his wife assembled an amazing wine cellar. He installed a recycled bank vault door on it, no kidding. After he retired he established his own vineyard and winery in Northern New Mexico. It probably helped that they were a dual income childless couple. They took annual trips to France and indulged themselves in meals at the finest restaurants in France. She sold off just part of their cellar for about $2M. I doubt he had more than $100K to $200K in it as he knew how to buy at auctions and from collectors selling some of their wines.

asianthree 06-30-2025 06:18 PM

Quote:

Originally Posted by manaboutown (Post 2442436)
Yes I know. Back in the 1990s I was buying Chateau Palmer at $90 - $130/bottle, depending on its vintage. Anymore I only drink it maybe once or twice a month and share a bottle with friends, or they split theirs with me. Since I am not King Charles or Jeff Bezos that will have to do!

A few years ago a long time wine tasting friend of mine died in his 90s. He had an amazing nose and could pretty well nail the mystery wine at the end of the night. On University of California staff member (he held a PhD in physics) salaries he and his wife assembled an amazing wine cellar. He installed a recycled bank vault door on it, no kidding. After he retired he established his own vineyard and winery in Northern New Mexico. It probably helped that they were a dual income childless couple. They took annual trips to France and indulged themselves in meals at the finest restaurants in France. She sold off just part of their cellar for about $2M. I doubt he had more than $100K to $200K in it as he knew how to buy at auctions and from collectors selling some of their wines.

Our 40yo wine club invests in new and old world wineries. One of our investments in 1992 was a new winery Screaming Eagle. Every year since 3 bottles of each variety released is signed and cataloged at the cellar. My wine budget is covered for the next 70 years and beyond. It was a lucky wise investment

manaboutown 06-30-2025 06:29 PM

Quote:

Originally Posted by asianthree (Post 2442441)
Our 40yo wine club invests in new and old world wineries. One of our investments in 1992 was a new winery Screaming Eagle. Every year since 3 bottles of each variety released is signed and cataloged at the cellar. My wine budget is covered for the next 70 years and beyond. It was a lucky wise investment

Napa cabs are the best! Screaming Eagle | Napa Valley | Wine Academy | Cult Wines United States.

Rainger99 06-30-2025 09:06 PM

Quote:

Originally Posted by Pugchief (Post 2442386)
I would pay money to watch you and one other person consume that entire pile of food in 30 days. That's an awful lot of food.

That is a weekly budget. Not a monthly budget.

Gholland55 07-01-2025 05:33 AM

Great question.
I tracked our May 2025 food costs.(no alcohol) $1,030 for May for 2 people. 15% was restaurant dining.
I tracked out costs in June 2019 as well. $1,250 for 2 people. 25% was restaurant dining.
In 2015 I was single. My food costs were $600 per month for 1 person. 50% dining out.
No way is the data you quoted from Popmenu correct for the average adult.
Good for you to challenge them!!

J1ceasar 07-01-2025 11:45 AM

Depends
 
Husband and wife together we spend between $100 and 150 a week depending on what we need for groceries, I like to do fast food so probably another 50 a week on that and together we probably go out at least once a week that's another 50-hundred depending on where we go

So probably a thousand a month which means 12,000 a year and most of the time I shop at aldis or Walmart, because we all know publix is 30% more

Rainger99 07-01-2025 11:55 AM

Quote:

Originally Posted by J1ceasar (Post 2442581)
I shop at aldis or Walmart, because we all know publix is 30% more

If you buy BOGOS, Publix and Winn Dixie are cheaper than Aldi or Walmart.

Pugchief 07-01-2025 01:34 PM

Quote:

Originally Posted by Rainger99 (Post 2442456)
That is a weekly budget. Not a monthly budget.

Then I would pay even more money to watch....

Pugchief 07-01-2025 01:36 PM

Quote:

Originally Posted by Rainger99 (Post 2442583)
If you buy BOGOS, Publix and Winn Dixie are cheaper than Aldi or Walmart.

Ya, on those items but not on the overall bill. You can't plan meals strictly based on what's BOGO this week.

Stu from NYC 07-01-2025 03:29 PM

Quote:

Originally Posted by Rainger99 (Post 2442583)
If you buy BOGOS, Publix and Winn Dixie are cheaper than Aldi or Walmart.

Seems like they raise the price on the first item


All times are GMT -5. The time now is 07:58 PM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2025, vBulletin Solutions Inc.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.32 (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2025 DragonByte Technologies Ltd.