Talk of The Villages Florida

Talk of The Villages Florida (https://www.talkofthevillages.com/forums/)
-   The Villages, Florida, Non Villages Discussion (https://www.talkofthevillages.com/forums/villages-florida-non-villages-discussion-93/)
-   -   Inflation has hit plain cakes (https://www.talkofthevillages.com/forums/villages-florida-non-villages-discussion-93/inflation-has-hit-plain-cakes-355544/)

retiredguy123 01-03-2025 12:35 PM

Quote:

Originally Posted by Caymus (Post 2398522)
Automation.

Yes, but automation certainly hasn't kept the price of other golf equipment down.

Bill14564 01-03-2025 12:38 PM

Quote:

Originally Posted by retiredguy123 (Post 2398525)
Yes, but automation certainly hasn't kept the price of other golf equipment down.

Isn't it funny how simple it is to come up with an answer.....then find out later the answer is not that simple?

Stu from NYC 01-03-2025 12:43 PM

Quote:

Originally Posted by crash (Post 2398406)
What happened to the old days when Marie shouted out LET THEM EAT CAKE.

Didnt end well for Marie as I recall.

Caymus 01-03-2025 01:15 PM

Quote:

Originally Posted by retiredguy123 (Post 2398525)
Yes, but automation certainly hasn't kept the price of other golf equipment down.

You said golf balls. Some items benefit more from automation than others. I toured a golf ball factory in MA that showed the impact of automation in manufacturing over the decades.

Lea N 01-03-2025 01:43 PM

Quote:

Originally Posted by Topspinmo (Post 2398218)
Was thinking about treat at local store other day (won’t name store but obvious) cake caught my eye, nice 9” double layer cream cheese frosting looked might good till I seen price.

The 25 dollar 9” double layer plain cake nothing fancy. Actually 25.98 plus tax makes it close to 30 bucks.

Sorry I don’t need 25 dollar plain cake. When back brought me generic hostess cup cake that satisfied my craving. Sure I get some of usual comments. Ok flame away. :crap2:

It's been ages since I had a hostess cup cake. I forgot about them but always thought they were so good. It's best that I go back to forgetting them ... and the other cake too, at any price. :-)

Rainger99 01-03-2025 01:52 PM

Quote:

Originally Posted by Ptmcbriz (Post 2398472)
You apparently don’t shop much.

I don't think I have ever been to a Cheesecake Factory.

I just saw this online!

Cheesecake Factory 10-inch whole cheesecakes range from $64.95–$70.95, and 6-inch and 7-inch cheesecakes range from $28.95–$43.95. A 10-inch cheesecake can serve 12–15 people.

I would have had trouble buying that when I was working - now that I am retired, I clearly can't afford to spend that much on a cheesecake.

Two Bills 01-03-2025 02:01 PM

Quote:

Originally Posted by retiredguy123 (Post 2398521)
I can remember that 60 years ago, most new golf balls cost about $1.25 each. Today, you can still buy a new regulation golf ball for about the same price. Go figure.

You were being royally ripped off in those days.
Most of the companies making golf balls 60 years ago, have since moved into plain cake making.
Much more profit!

retiredguy123 01-03-2025 02:06 PM

Quote:

Originally Posted by Two Bills (Post 2398541)
You were being royally ripped off in those days.
Most of the companies making golf balls 60 years ago, have since moved into plain cake making.
Much more profit!

In those days, my dad and I would go golf ball hunting in the woods after hours. If we found a few new golf balls, we felt like we were rich.

asianthree 01-03-2025 02:07 PM

Quote:

Originally Posted by Rainger99 (Post 2398540)
I don't think I have ever been to a Cheesecake Factory.

I just saw this online!

Cheesecake Factory 10-inch whole cheesecakes range from $64.95–$70.95, and 6-inch and 7-inch cheesecakes range from $28.95–$43.95. A 10-inch cheesecake can serve 12–15 people.

I would have had trouble buying that when I was working - now that I am retired, I can't clearly can't afford to spend that much on a cheesecake.

Publix has the 6” in freezer for less. They also carry Juniors, for $14-18 6”. If one can’t travel to NYC for Juniors, then frozen is well worth it. It’s slightly thawed when we get home. I cut in half, return the other half to freezer. Thaw in fridge cut 4 equal pieces, with dental floss. Its very rich.

SHIBUMI 01-03-2025 02:30 PM

Makes Sense
 
If workers get 20$ an hour and the cake batter costs 4.00 then it's only 1.98$ in profit. Thats a pretty good deal! :oops:

Quote:

Originally Posted by Topspinmo (Post 2398218)
Was thinking about treat at local store other day (won’t name store but obvious) cake caught my eye, nice 9” double layer cream cheese frosting looked might good till I seen price.

The 25 dollar 9” double layer plain cake nothing fancy. Actually 25.98 plus tax makes it close to 30 bucks.

Sorry I don’t need 25 dollar plain cake. When back brought me generic hostess cup cake that satisfied my craving. Sure I get some of usual comments. Ok flame away. :crap2:


dougawhite 01-03-2025 03:45 PM

Quote:

Originally Posted by asianthree (Post 2398291)
Have you found the carvel birthday cake?

The brand is a cult following, ice cream (not the best) cake, that’s been frozen along with icing. Cost $19 to $20 range until pandemic, then cake not available until 2023. Same cake this May $28.50 on sale from $32.

Cheesecake Factory used to make a chocolate million dollar cake. A slice is $17.

Try dq

dougawhite 01-03-2025 03:48 PM

Quote:

Originally Posted by Stu from NYC (Post 2398529)
Didnt end well for Marie as I recall.

Crazy, she lost her head over a little cake, geesh...

Topspinmo 01-03-2025 05:49 PM

Quote:

Originally Posted by Ptmcbriz (Post 2398472)
I buy birthday cakes from the grocery bakery every year. I usually order them online, 3 layers, cream cheese frosting etc. I can’t remember them being below $25 for many many years. At lease 5-7 years or more. My requests usually run $30-$40 now. For Thanksgiving this year I bought an entire Cheesecake Factory cheesecake and it was $75. You apparently don’t shop much. It’s been this way even before the pandemic. .

You hit nail on head, I don’t shop much and when I do I don’t buy 25 dollar plus cakes or 10 dollar pound of bacon. Due to my frugalness I have lost 2 pounds last month. I usually buy cup cake for my birthday… :oops:

That way I don’t have bunch of cake to eat.:pepper2:

Topspinmo 01-03-2025 05:57 PM

Quote:

Originally Posted by retiredguy123 (Post 2398521)
I can remember that 60 years ago, most new golf balls cost about $1.25 each. Today, you can still buy a new regulation golf ball for about the same price. Go figure.

Golf ball cheap compared to pickleball. Yes, imro don’t understand what makes plastic ball so high? Got to be 900% mark up? :boom:

Topspinmo 01-03-2025 06:06 PM

Quote:

Originally Posted by coconutmama (Post 2398410)
That’s hilarious. Thanks for my morning laugh.

My mother did the same thing with Toll House cookies off of the Nestles chocolate chip bag 😊
(She played Scrabble instead)


IMO can’t be macadamia toll house cookies. I can NOT just eat ONE… course from my chocolate milk study they soak/wick up quickly. MMMMM mmmmm.:sing:

OrangeBlossomBaby 01-03-2025 06:55 PM

Quote:

Originally Posted by opinionist (Post 2398423)
I noticed organic eggs for over $10 a dozen in the store.
People living paycheck to paycheck are in big trouble.
That is why I donate to the food bank to help people.

What store is selling organic eggs for $10/dozen? I know Vitality overcharges for theirs at every store, but I haven't seen a $10 price tag for them. I can still get Happy or Handsome Eggs at Walmart for under $6.

But there's a lady with hens outside the Villages that I've gotten my last two dozen from, and she won't allow me to pay her for them. So I'm just sitting in a big bucket full of WIN.

OrangeBlossomBaby 01-03-2025 07:04 PM

Quote:

Originally Posted by Rainger99 (Post 2398540)
I don't think I have ever been to a Cheesecake Factory.

I just saw this online!

Cheesecake Factory 10-inch whole cheesecakes range from $64.95–$70.95, and 6-inch and 7-inch cheesecakes range from $28.95–$43.95. A 10-inch cheesecake can serve 12–15 people.

I would have had trouble buying that when I was working - now that I am retired, I clearly can't afford to spend that much on a cheesecake.

You know, you can get a Cheesecake Factory 6" cheesecake from Publix for $17, and you don't have to wait for delivery or drive far to get it.

fdpaq0580 01-03-2025 11:44 PM

Quote:

Originally Posted by OrangeBlossomBaby (Post 2398590)
What store is selling organic eggs for $10/dozen? I know Vitality overcharges for theirs at every store, but I haven't seen a $10 price tag for them. I can still get Happy or Handsome Eggs at Walmart for under $6.

But there's a lady with hens outside the Villages that I've gotten my last two dozen from, and she won't allow me to pay her for them. So I'm just sitting in a big bucket full of WIN.

What I want to know is, what store is selling inorganic eggs? I'll be sure not to shop there.

Sabella 01-04-2025 06:37 AM

How about all the items we buy in the grocery store that have gone up in reality 20 to 50%in price and then the companies get away with downsizing and making the packages smaller? isn’t this a form of price gouging ?

Kelevision 01-04-2025 06:38 AM

Quote:

Originally Posted by Topspinmo (Post 2398218)
Was thinking about treat at local store other day (won’t name store but obvious) cake caught my eye, nice 9” double layer cream cheese frosting looked might good till I seen price.

The 25 dollar 9” double layer plain cake nothing fancy. Actually 25.98 plus tax makes it close to 30 bucks.

Sorry I don’t need 25 dollar plain cake. When back brought me generic hostess cup cake that satisfied my craving. Sure I get some of usual comments. Ok flame away. :crap2:

You know all Publix prices are different in different stores. Yes, they too price gouge. They already have higher prices than other stores to begin. There were different prices at Magnolia Plaza than Lake Deaton Plaza. I only go there now in a pinch.

swooner 01-04-2025 06:57 AM

Why not just don't buy it rather than making an issue of it.

retiredguy123 01-04-2025 07:04 AM

Quote:

Originally Posted by swooner (Post 2398633)
Why not just don't buy it rather than making an issue of it.

I agree. And, the term "price gouging" is way overused. Google it.

Byte1 01-04-2025 07:38 AM

Interesting how some folks seem offended by someone making an off hand complaint about inflation. Just saying. It must be quite nice that some are wealthy enough that inflation doesn't have any effect on them. I applaud their achievement.
As for worrying about one's healthy diet in their senior years, it does seem a bit late. Also, just saying. I once asked my old man (when he was in his 90's) that was starting to have heart problems if he would have changed his diet and eat more healthy early in life, if he would have known how it would affect him now. He said "NO! Why would I live a less enjoyable lifestyle just to give me ten more years of miserable life?" He was a meat and potatoes man and drank a Wild Turkey every evening before bedtime. He left this world on his own terms. The day before he passed away, he told me that he was ready to go. He left this world satisfied and content. I am also a meat and potatoes guy, but I am really partial to a pepperoni and Italian sausage pizza. If I had to make a choice of only eating one item the rest of my life, it would be pizza. If I only live until I make it to my 90's, I too will be satisfied. Fifteen more years to my ultimate retirement? I bet inflation is also a cause of hypertension........maybe?
Do you think that the next four years will be better than the last four years? I'm willing to bet on it. I doubt that it will get any worse.

asianthree 01-04-2025 07:39 AM

Quote:

Originally Posted by dougawhite (Post 2398561)
Try dq

I don’t buy ice cream or cake at any grocery, or fast food place, too much additives and preservatives.

Instead I have a high end sorbet and ice cream maker. My cake is from scratch. I have Juniors recipes, so I can control what goes into my cheesecake. In a pinch for unexpected company I will buy them a frozen Juniors from Publix

fdpaq0580 01-04-2025 07:45 AM

Quote:

Originally Posted by swooner (Post 2398633)
Why not just don't buy it rather than making an issue of it.

Misery loves company?

Byte1 01-04-2025 07:47 AM

Quote:

Originally Posted by asianthree (Post 2398646)
I don’t buy ice cream or cake at any grocery, or fast food place, too much additives and preservatives.

Instead I have a high end sorbet and ice cream maker. My cake is from scratch. I have Juniors recipes, so I can control what goes into my cheesecake. In a pinch for unexpected company I will buy them a frozen Juniors from Publix

I've never noticed a difference in the taste of cake or ice cream with or without additives and preservatives. Guess I am lucky, I save money. Just like I haven't noticed any difference by purchasing "organic" products. I may not live to 100yrs, but at least I save time when shopping. :thumbup:

Remembergoldenrule 01-04-2025 07:56 AM

Get slice of cake from Walmart. Craving solved with delicious cake and no leftover to temp you to keep eating. Second option buy cake mix make cupcakes. Freeze ones you don’t want to eat for later and have frosting ready to ice when want snack.

asianthree 01-04-2025 07:59 AM

Quote:

Originally Posted by Byte1 (Post 2398651)
I've never noticed a difference in the taste of cake or ice cream with or without additives and preservatives. Guess I am lucky, I save money. Just like I haven't noticed any difference by purchasing "organic" products. I may not live to 100yrs, but at least I save time when shopping. :thumbup:

Never entered a grocery until mid 20s, and that was more inquisitive than shopping. I only drink raw milk while we are at the farm, otherwise I do without. Our eggs come from a local farm here. We still drive up to family farm for our beef, chicken pork. Then shop their pantry for canning fruit and veggies.

My whole life Organic definition never existed, it was just from our land. For 60 years i never had processed food on our table. If we eat out which is rare, it causes issues from the preservatives, for days. If you were raised with only processed food, it’s a little late to change now. Our food cost is probably half of any grocery.

Topspinmo 01-04-2025 09:25 AM

Quote:

Originally Posted by swooner (Post 2398633)
Why not just don't buy it rather than making an issue of it.

I like giving some reason to post. And I didn’t buy it, no issues,. if I don’t post stuff some have no reason to post. Posts helps out free site that allows members. That way we don’t have to pay to post our Bull ____ . Advertising paying for our frivolous posts. Thanks for helping out.:highfive:

elenG 01-04-2025 09:52 AM

Price of simple cake
 
What is wrong with someone stating a fact about the cost of something? It doesn’t mean you are complaining. It’s a fact and I agree prices are way too high!

Two Bills 01-04-2025 10:09 AM

Quote:

Originally Posted by elenG (Post 2398709)
What is wrong with someone stating a fact about the cost of something? It doesn’t mean you are complaining. It’s a fact and I agree prices are way too high!

For every generation back to the year dot, prices were always too high, but somehow we survive!

Two Bills 01-04-2025 10:16 AM

By the way, it's price rises driving up inflation, not inflation driving up prices, as many posters seem to infer.

Topspinmo 01-04-2025 11:14 AM

Quote:

Originally Posted by Two Bills (Post 2398716)
For every generation back to the year dot, prices were always too high, but somehow we survive!

No, some just couldn’t afford the prices then and today. :eclipsee_gold_cup:

OrangeBlossomBaby 01-04-2025 06:03 PM

Quote:

Originally Posted by asianthree (Post 2398657)
Never entered a grocery until mid 20s, and that was more inquisitive than shopping. I only drink raw milk while we are at the farm, otherwise I do without. Our eggs come from a local farm here. We still drive up to family farm for our beef, chicken pork. Then shop their pantry for canning fruit and veggies.

My whole life Organic definition never existed, it was just from our land. For 60 years i never had processed food on our table. If we eat out which is rare, it causes issues from the preservatives, for days. If you were raised with only processed food, it’s a little late to change now. Our food cost is probably half of any grocery.

Erm - where did you get your toilet paper from? Laundry detergent? Household cleaners, scrub brushes, bar soap, toothpaste?

Topspinmo 01-04-2025 06:19 PM

Quote:

Originally Posted by OrangeBlossomBaby (Post 2398808)
Erm - where did you get your toilet paper from? Laundry detergent? Household cleaners, scrub brushes, bar soap, toothpaste?

Maybe used nettles leaves (joke for use that know what nettles are).:22yikes:

Urtica dioica - Wikipedia

asianthree 01-04-2025 06:38 PM

Quote:

Originally Posted by OrangeBlossomBaby (Post 2398808)
Erm - where did you get your toilet paper from? Laundry detergent? Household cleaners, scrub brushes, bar soap, toothpaste?

It is hard for the many who grew up with commercial food and products to understand that one can do without, additives, and preservatives. Mine is out of necessity. It’s not that hard to have healthy food without exposure to pesticides.

I don’t use commercial cleaners, most of which is a lot of water. I am allergic to most soaps and laundry detergent. But i have friends who make soap, laundry detergent, moisturizer, paraffin infused with herbs and flowers, are kind to my skin. I can make them myself, but why. We grew up on baking soda and peroxide. But I do get Toms at TJ’s

I am anaphylactic to the only flu vaccine, I received over 25 years ago. Same with penicillin, most antibiotics. I rarely am ill with common cold, flu, or childhood issues, stay covid free for the 2 years even with exposure 12+ hours a day sometimes 7 days a week.

However if I am feeling a little off, I have herbs and tinctures that I learned to make from my Native American grandfather. anything that I can’t fix we have the family multi gen shamans. I do have a rare condition with no cure, that I have sadly passed to 2 of my 3 grandchildren.

margaretmattson 01-05-2025 01:16 AM

Quote:

Originally Posted by Topspinmo (Post 2398577)
You hit nail on head, I don’t shop much and when I do I don’t buy 25 dollar plus cakes or 10 dollar pound of bacon. Due to my frugalness I have lost 2 pounds last month. I usually buy cup cake for my birthday… :oops:

That way I don’t have bunch of cake to eat.:pepper2:

Walmart has 5 inch (2 layer frosted) cakes in several flavors for $5.98. It will serve 4. Quite tasty!

Topspinmo 01-05-2025 07:52 AM

Quote:

Originally Posted by margaretmattson (Post 2398845)
Walmart has 5 inch (2 layer frosted) cakes in several flavors for $5.98. It will serve 4. Quite tasty!

That would be hard to make at home for 5 dollars. Definitely blue light special…..:thumbup: hum, am I getting my specials mixed up?

margaretmattson 01-05-2025 08:56 AM

Quote:

Originally Posted by Topspinmo (Post 2398871)
That would be hard to make at home for 5 dollars. Definitely blue light special…..:thumbup: hum, am I getting my specials mixed up?

In an earlier post, you stated you do not shop much. I smiled when I read your blue light special comment. That was the 1980's! Today, companies are competing to become a global force. Many of their brands are superior to namebrand items. Walmart is no exception. It's time you get back out in the world, my friend. Things are quite a bit different than the 1980's.

I believe you will find the cake in the Walmart Bakery is much better than the Hostess you settled for. Similar prices but quality much different.

Topspinmo 01-05-2025 10:22 AM

Quote:

Originally Posted by margaretmattson (Post 2398907)
In an earlier post, you stated you do not shop much. I smiled when I read your blue light special comment. That was the 1980's! Today, companies are competing to become a global force. Many of their brands are superior to namebrand items. Walmart is no exception. It's time you get back out in the world, my friend. Things are quite a bit different than the 1980's.

I believe you will find the cake in the Walmart Bakery is much better than the Hostess you settled for. Similar prices but quality much different.

You caught that:wave: I remember that being Kmart special? :22yikes:


All times are GMT -5. The time now is 01:03 PM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2025, vBulletin Solutions Inc.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.32 (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2025 DragonByte Technologies Ltd.