Talk of The Villages Florida

Talk of The Villages Florida (https://www.talkofthevillages.com/forums/)
-   The Villages, Florida, Non Villages Discussion (https://www.talkofthevillages.com/forums/villages-florida-non-villages-discussion-93/)
-   -   Scam of the week (https://www.talkofthevillages.com/forums/villages-florida-non-villages-discussion-93/scam-week-320541/)

Holpat39 06-13-2021 10:55 AM

Quote:

Originally Posted by manaboutown (Post 1958612)
So if I understand this you were paying an on sale price of $14/bottle. Then the buy two, third one free sale was priced at $16/bottle. So you pay $32 for three bottles which works out to less than $11/bottle.

Poster said price was raised to 24.00 per bottle 2@24=48.00, 3rd free so divided by 3 still cost him 16.00 per bottle, not 11.00

Buckeye Bleau 06-13-2021 11:08 AM

It is all marketing and marketing is not some evil ploy to bait you into a bad decision, it is a system or ideal meant to make the buying decision easier for you.

This has been going on since Biblical times.

In school 40+ years ago, I remember them taking a survey of a few thousand people.
There is a product that you want and it is offered three ways to buy it, which would you prefer?
A- The cost is two for $1.00
B- The cost is $0.50 each
C- Buy one for $1.00 and get one FREE.

The response was overwhelmingly C. Now if that is entrapment or a scheme then so be it.

Conversely, if you don’t do the math when you buy something then that fault is on you not the seller. If you miss the sale, that is your fault not theirs.

Now for the biggest secret that those evil marketing people don’t want you to know. ARE YOU READY?

“The buyer will buy when THEIR perceived VALUE meets or exceeds the price!”

The definition of a good deal? When both parties agree on the sale and purchase! Period!

Topspinmo 06-13-2021 01:13 PM

Quote:

Originally Posted by richs631 (Post 1958786)
If anyone actually compared prices at Publix with any competitors they would never shop at Publix again. They are so overpriced. And not a little overpriced. They are a lot overpriced. I only go there for the bakery but that’s it.


We only go there cause it’s real close. Sometimes convenient’ s has price $ high price $$$.

CFrance 06-13-2021 01:15 PM

Quote:

Originally Posted by karostay (Post 1958611)
Like everyone else I like a good deal
This week went into the Publics liquor store
My neighbor told me Pinnacle Vodka was on sale Wild Cherry $14 and some change Been paying $16 and some change
Hey save $4 on two bottles. Not Bad
I entered the store and immediately
Saw a display that Pinnacle Vodka was on sale buy 2 get 3rd free
$16 and some change the $14 was last weeks sale
I asked the attendant If flavored was part of the the buy 2 get 3rd free ..Replied yes their around the corner Boy was I surprised good old Publics was up to there old tricks
raise the price and scam you into thinking your getting a bargain
Price for flavored went from $16 to $24 when you look at many of the weekly sales your getting scammed. Same with Winn Dixie boneless skinless chicken breasted by one get one free save $7 a pound any where else $2 a lb
Bargain aren't bargains in senior Town

Where do you get boneless skinless chicken breast for $2/lb?

Topspinmo 06-13-2021 01:17 PM

Quote:

Originally Posted by Buckeye Bleau (Post 1959017)
It is all marketing and marketing is not some evil ploy to bait you into a bad decision, it is a system or ideal meant to make the buying decision easier for you.

This has been going on since Biblical times.

In school 40+ years ago, I remember them taking a survey of a few thousand people.
There is a product that you want and it is offered three ways to buy it, which would you prefer?
A- The cost is two for $1.00
B- The cost is $0.50 each
C- Buy one for $1.00 and get one FREE.

The response was overwhelmingly C. Now if that is entrapment or a scheme then so be it.

Conversely, if you don’t do the math when you buy something then that fault is on you not the seller. If you miss the sale, that is your fault not theirs.

Now for the biggest secret that those evil marketing people don’t want you to know. ARE YOU READY?

“The buyer will buy when THEIR perceived VALUE meets or exceeds the price!”

The definition of a good deal? When both parties agree on the sale and purchase! Period!

But, when the narrow window sale over they are still twice as much. And when sale on usually very short supply or it’s about to be outdated. So, bottom line most get snooker in.

Topspinmo 06-13-2021 01:19 PM

Quote:

Originally Posted by Neils (Post 1958995)
Hard to calculate with that much booze hahahaha


Most boozer’s can’t calculate intake anyway.

jimhurtt@twc.com 06-13-2021 02:12 PM

This thread is so utterly fascinating to read!

VillagerNut 06-13-2021 02:32 PM

Quote:

Originally Posted by CFrance (Post 1959073)
Where do you get boneless skinless chicken breast for $2/lb?

Sam’s Club

karostay 06-13-2021 02:35 PM

Quote:

Originally Posted by JIMLUPO77 (Post 1958942)
If you like pinnacle vodka ( all flavors ) winn dixie has a sale twice a year. The net cost , including the add'l 10% on a purchase of 4 , of about $ 10 for a 1.75 liter bottle.

Up date just left Winn Dixie buy 2 get 3rd free
$16 some change $32 for 3 bottles yes wild cherry was included

M2inOR 06-13-2021 03:13 PM

Quote:

Originally Posted by jimhurtt@twc.com (Post 1959090)
This thread is so utterly fascinating to read!

It interesting to me because it gives insight to people’s basic math capability.

I was a school volunteer, PTA President, and part time school activist in Beaverton, Oregon schools in the early 2000s. Back then the school administrators tried to make high school math easier to learn, by eliminating algebra, trigonometry, geometry, and precalculus. Our parent activists got them to listen, retaining the curriculum as all of that is necessary for college bound graduates. I worked with the university system, too, learning that remedial math was the most asked for freshman class because too many freshmen could not handle the classes in engineering and science track degree programs.

Back to the flavored alcohol discussion: it isn’t advanced math at all. It’s something that anyone who made it out of elementary and middle school should be able to figure out. It isn’t advanced math at all.

Statewide in Oregon, the legislators are still tinkering.

Oregon finds itself nearly dead last in K-12 education outcomes and graduation rates, despite spending above average amounts of money per student when compared to other states.

To fix this, legislators have proposed eliminating read, writing, and arithmetic competency from graduation requirements. Social promotion for all. Combine that with some colleges eliminating SAT and ACT scores for admission, and well soon have colleges tasked with completing basic education for many.

Ones GPA will no longer be important or even useful. Perhaps only a school participation certificate wil be all that is needed.

I hope not.

kathy1516 06-13-2021 03:16 PM

Always remember the store will always profit. If it sounds too good to be true, it is!!!

Buckeyephan 06-13-2021 03:22 PM

I mostly shop at Publix for many reasons. The stores are clean, well-stocked and generally adequately staffed. I realize their prices are higher but you can’t beat their subs and fried chicken. Also appreciate being able to order deli items online. That way I don’t have to wait behind people who want to sample everything before buying 1/4 pound of bologna. Winn Dixie is chronically full of empty shelves especially on advertised specials. I find the products at Save-a-Lot and Aldi unappealing. I do miss Giant Eagle and Kroger. Visitors have been impressed with Publix customer service.

Byte1 06-14-2021 05:55 AM

Save a lot more by NOT purchasing booze. I don't go to Publix for deals. I go to Publix for quality. I go to Walmart (aka China Town) for cheap prices and the benefit of being able to shop at ONE store for many different items.
The way I figure it, if you are going to purchase booze, don't worry about the price. Just drink it and all will be well soon after. Better yet, drink before you shop and the prices won't bother you at all.
Peace!

Byte1 06-14-2021 06:09 AM

Quote:

Originally Posted by J1ceasar (Post 1958769)
T bones at savalot on sale can be as low as 3.99 ---Publix on sale 7.99. Fyi savalot sells Mexican beef . But it's delicious .

The Mexi beef is probably AGED by the time it gets from Mexico to Florida.....:1rotfl:
That's why it is "delicious" to you.

jnieman 06-14-2021 06:33 AM

Walmart
 
Quote:

Originally Posted by karostay (Post 1958611)
Like everyone else I like a good deal
This week went into the Publics liquor store
My neighbor told me Pinnacle Vodka was on sale Wild Cherry $14 and some change Been paying $16 and some change
Hey save $4 on two bottles. Not Bad
I entered the store and immediately
Saw a display that Pinnacle Vodka was on sale buy 2 get 3rd free
$16 and some change the $14 was last weeks sale
I asked the attendant If flavored was part of the the buy 2 get 3rd free ..Replied yes their around the corner Boy was I surprised good old Publics was up to there old tricks
raise the price and scam you into thinking your getting a bargain
Price for flavored went from $16 to $24 when you look at many of the weekly sales your getting scammed. Same with Winn Dixie boneless skinless chicken breasted by one get one free save $7 a pound any where else $2 a lb
Bargain aren't bargains in senior Town

I did a comparison shop once Publix against Walmart for same exact grocery items. The BOGOs at Publix. If you figure out what they are charging you for one at Publix (on the BOGO promotion) you can buy that same item for the same price at Walmart Neighborhood Market and only have to buy one. So they are forcing you to buy two to get the same price Walmart charges. I just wish Walmart Neighborhood Market carried everything I like. There are a few items I can't get at Walmart Neighborhood Market and have to go to Publix for but we save a lot of money having done the switch.

Girlcopper 06-14-2021 06:36 AM

Quote:

Originally Posted by Leadbone1 (Post 1958777)
I get lots of good sales and buy one get ones at Publix all the time. I guess you just have to know what you’re doing! Also, buying some good vodka might help!

Excellent sales at Publix if you know what youre doing. But, if you dont, well……..better look to buy some cheese and wine this time

paulajr 06-14-2021 06:37 AM

Wow
 
Wow..”China Town”???
No words for this post…..

Quote:

Originally Posted by Byte1 (Post 1959292)
Save a lot more by NOT purchasing booze. I don't go to Publix for deals. I go to Publix for quality. I go to Walmart (aka China Town) for cheap prices and the benefit of being able to shop at ONE store for many different items.
The way I figure it, if you are going to purchase booze, don't worry about the price. Just drink it and all will be well soon after. Better yet, drink before you shop and the prices won't bother you at all.
Peace!


J1ceasar 06-14-2021 06:44 AM

No, he said the price that week was $24 a bottle so it's 48 for two plus one free divided by 3 equals $16 a bottle. A lot of stores do that. You have to simply know what your prices are supposed to be and this guy obviously did. Publix in Winn-Dixie play a lot of games with pricing because obviously they can't lose money on everything that they sell on sale. I have found that Aldi's is consistently 20 or 30% cheaper than Publix . Walmart can be 10 to 20% cheaper. Save A lot the same. You still have to understand what you're buying and what the qualities are my favorite things to price out is mayonnaise you can buy the generic for $2 a bottle or Hellman's at 5 and a half dollars in today's marketplace. If you taste different for you stick to the expensive stuff. The same thing for commodities like ketchup. Hunts and one or two other brands are trying to break into the marketplace and you can find them for $1 a bottle quite often whereas the other name brand can be two and a half or three bucks easy. I don't really like Hunts as it doesn't have enough sweetness for me but you may decide you like it. Certain things go on sale on a regular basis you should just wait for the sales. Dressings for salads are one thing that are two for one on a regular basis that do not get marked up so you'll pay $3 for one bottle without a sale and maybe three and a half for two bottles when it's buy one get one. Believe it or not the dollar stores do have some good deals on food speaking of dressing oil and vinegar Italian dressing is a dollar or a dollar and a quarter a bottle at the dollar stores and of course it's just as good as national brands at $3 a bottle. Dollar tree has frozen pretzels for a dollar a box, these are three and a half dollars at Publix for the exact same thing. Of course when you go into any store you really have to look at the labels and make sure the food is not from China! Save-A-Lot as an example it's a lot of their meat from Mexico and you may scoff at this but their T-Bones are half the price of Publix, maybe there's more fat but it certainly just as tasty. So many of us have big egos and refuse to go to the down market stores . But all these as an example has eggs for 98 cents a dozen versus $2 in Publix and all these has 1 lb of bread for 89 cents, versus $2 at Publix or even Winn-Dixie. Just One last rant, we used to buy Hebrew national hot dogs, well Walmart has them for $3.59. yes Publix sells them normally for $6 or more and rarely puts them two for one which is not really a sale because Walmart's basically the same price without the sale again you have to know your prices and be willing to once in awhile shop at the other stores to keep things in check. I am not saying Publix does not deserve their higher prices, their stores are much cleaner their help is much nicer and they do bring out the carts to your car for you . But you can certainly save one or two thousand dollars a year on your food shopping if you go to save a lot or aldi's

retiredguy123 06-14-2021 07:36 AM

Quote:

Originally Posted by jnieman (Post 1959336)
I did a comparison shop once Publix against Walmart for same exact grocery items. The BOGOs at Publix. If you figure out what they are charging you for one at Publix (on the BOGO promotion) you can buy that same item for the same price at Walmart Neighborhood Market and only have to buy one. So they are forcing you to buy two to get the same price Walmart charges. I just wish Walmart Neighborhood Market carried everything I like. There are a few items I can't get at Walmart Neighborhood Market and have to go to Publix for but we save a lot of money having done the switch.

I agree. When I found out that the roasted chickens were 3 dollars cheaper at Walmart than Publix, I started going there. But, half the time, Walmart didn't even have chickens. Publix is way more dependable than Walmart on product availability. I think that is how they compete with Walmart.

JeepsterGlenn 06-14-2021 07:45 AM

Should have confirmed the price before getting upset…
 
Quote:

Originally Posted by Two Bills (Post 1958632)
Went from $16 to $24 which looks like $16 a bottle for three with the offer.
No saving.

Should have confirmed the price before getting upset for nothing and missing out on a great deal. I paid $32 for three bottles of flavored pinnacle vodka on Saturday at Publix Liquors and I was pleased to get that price!

Billy1 06-14-2021 08:05 AM

Large print: $3.59, small print: per lb., smaller print: item weight 24 oz.
How does Savalot's Mexican cattle get across the wall?

karostay 06-14-2021 08:30 AM

Quote:

Originally Posted by butlerism (Post 1958852)
You are cheap, drink better Vodka and move on

Enlighten us as to the process that makes one better that the other

Mrodmh 06-15-2021 02:14 AM

Quote:

Originally Posted by manaboutown (Post 1958612)
So if I understand this you were paying an on sale price of $14/bottle. Then the buy two, third one free sale was priced at $16/bottle. So you pay $32 for three bottles which works out to less than $11/bottle.

I think you don’t understand. Said price of one bottle had jumped to $24, so buy 2 at $24 each, $48. That’s $16 per bottle (the regular price without sales.)

Denbal82 06-15-2021 08:13 AM

Quote:

Originally Posted by sdeikenberry (Post 1958763)
The deal works out to $11 a bottle, so in my world that's still a bargain. And better than the previous week at $14 a bottle. This falls under the old adage, you have to spend money to save money.

You're not understanding it. Its not the money but the principle. I totally agree with the contents of the original poster.

OrangeBlossomBaby 06-15-2021 09:06 AM

Quote:

Originally Posted by Buddy! (Post 1958856)
Prefer Publix, like where and how their food is handled. One problem is associates chatting through ear buds in their foreign language while supposedly attending customers. You want to live here, learn the language, spout your former country at home. When in Rome do as the Romans do, my parents taught and enforced that rule🇺🇸💕

I've never observed this. I worked for Publix for a year and never saw a single employee wearing earbuds while on the clock. Any employee caught doing it would've been immediately pulled off the floor and reprimanded. It's against policy. In ANY language.


All times are GMT -5. The time now is 01:13 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2025, vBulletin Solutions Inc.
Search Engine Optimisation provided by DragonByte SEO v2.0.32 (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2025 DragonByte Technologies Ltd.