I never look at the package except to find the weight/volume and calculate the unit price. I do not count on the store's unit pricing, since they follow the package units, and every package can have a different unit - weight/volume/bites/whatever.
It's been a pretty common practice for a LONG time now to put less product in a larger package, the best example is cereal.
So, we buy on what brands we like, then on price per unit that we calculate. Problem solved.
|