Yes, pay attention to cost per ounce or pound rather than package. Math is a useful skill.
Plan your weekly meals by shopping the sales - BOGO, not the "2 for" price.
Remember that Publix and Winn-Dixie have rolling sales for many of their BOGO items "Buy One, Get One", and remember, if you purchase just one you still pay full price. Only the "2 for" sale items will get you the lower cost if you purchase only one.
Shop smarter, and use your math skills in these inflationary times.
Also important - register your profile, and remember to enter your phone number when checking out. Many times there are targeted savings as the stores monitor your past shopping. The apps also not only help you make your shopping list, but also remind you which aisle the items are located.
__________________
--------------------------------------------
Mike
Village of Marsh Bend
--------------------------------------------
We live in interesting times
--------------------------------------------
|