Quote:
Originally Posted by swooner
I recently received an e mail from Fresh Market announcing a Prime Beef Sale (25% off) from Friday 3/18 -Sunday 3/20. I Paid little attention at the time of purchase to the pricing of the 4 Ribeye Steaks which cost me $65.97 after their 25% discount. After returning home I realized that each steak weighed exactly 10 ounces. They were each priced at $21.99 ea., not $21.99 per pound. Since 10 ounces is only .625 pounds, the actual price per pound of these Ribeye Steaks was $2.19/oz multiplied by 16 for an outrageous price per pound of $35.18.
I then went to the Fresh Market website ( It'''s Prime Time | USDA Prime Beef | The Fresh Market) and discovered that their advertised price per pound for Prime Ribeye Steaks on the same day was in fact $24.74 / lb.
So, the bottom line is that instead of giving me a 25% discount on their advertised price for this item ($24.74/ lb.) they gave me a 25% discount on the identical item priced at $35.18 / lb. Accordingly, if I had purchased the same four 10 ounce Steaks at their advertised price of $24.74 my total cost would have been $61.85 less 25% or a net total of $46.39 versus the $65.97 price I was actually charged me for the same exact item. A quick subtractions suggests I was overcharged $19.58 based on the actual advertised price for the same item on their website.
Not only is this deceptive, in my opinion, it represents price gouging by offering a discount on a drastically overpriced item ($35.18/lb.) when compared to their own advertised pricing of ($24.74/lb.) for the same item.
Yes, I reported this to FM in writing and was essentially told, tough cookies.
I am posting this as a public service in the hope that others won't be deceived by similar future offers from Fresh Market. PS, I no longer shop there!
|
Check the math:
$65.97/40 oz = $1.65 per ounce, not $2.19
$1.65 x 16 = $26.40 per pound, which is $3.59 less per pound than their current price of $29.99 per pound for Prime ribeye.