![]() |
Fresh Market - A Tale of Woe
I recently received an e mail from Fresh Market announcing a Prime Beef Sale (25% off) from Friday 3/18 -Sunday 3/20. I Paid little attention at the time of purchase to the pricing of the 4 Ribeye Steaks which cost me $65.97 after their 25% discount. After returning home I realized that each steak weighed exactly 10 ounces. They were each priced at $21.99 ea., not $21.99 per pound. Since 10 ounces is only .625 pounds, the actual price per pound of these Ribeye Steaks was $2.19/oz multiplied by 16 for an outrageous price per pound of $35.18.
I then went to the Fresh Market website (It'''s Prime Time | USDA Prime Beef | The Fresh Market) and discovered that their advertised price per pound for Prime Ribeye Steaks on the same day was in fact $24.74 / lb. So, the bottom line is that instead of giving me a 25% discount on their advertised price for this item ($24.74/ lb.) they gave me a 25% discount on the identical item priced at $35.18 / lb. Accordingly, if I had purchased the same four 10 ounce Steaks at their advertised price of $24.74 my total cost would have been $61.85 less 25% or a net total of $46.39 versus the $65.97 price I was actually charged me for the same exact item. A quick subtractions suggests I was overcharged $19.58 based on the actual advertised price for the same item on their website. Not only is this deceptive, in my opinion, it represents price gouging by offering a discount on a drastically overpriced item ($35.18/lb.) when compared to their own advertised pricing of ($24.74/lb.) for the same item. Yes, I reported this to FM in writing and was essentially told, tough cookies. I am posting this as a public service in the hope that others won't be deceived by similar future offers from Fresh Market. PS, I no longer shop there! |
What did the label on the package say price per pound or just the item price?
That would tell me if the price was deceptive. |
Quote:
Thanks for the heads up. I'll be doubly wary now. |
Quote:
$65.97/40 oz = $1.65 per ounce, not $2.19 $1.65 x 16 = $26.40 per pound, which is $3.59 less per pound than their current price of $29.99 per pound for Prime ribeye. |
Quote:
Reported to FM in writing? My opinion in this case I expect you may have gotten better results going back and talking to the store manager. I don't know but suspect your letter went to some corporate clerk. Overwhelmed by similar letters they do not even read your letter let alone check it out-send out form letter number three. |
Quote:
2.19x16= $34.18/ lb That’s how it’s done in the school I went to! |
Quote:
|
Quote:
|
Each 10 oz steak was 21.99. Don’t know where your results came from but it appears you might have over thought the problem.
|
Quote:
|
Quote:
|
Quote:
|
Imagine what they are doing to us in restaurants.
I heard that Fresh Market does the same with their Hamburg Tuesdays |
Quote:
$65.97 is $26.38/lb. If this was a 25% discount then the full price would be $35.17/lb or $21.99 for a 10oz steak which is exactly what the OP reported. The OP seems to have received a 25% discount off the regular price of $35.17/lb. The website shows a price of $19.99 for a 10 oz steak ($32.00/lb) which seems to be consistent with a price of $35.17/lb earlier in the month. |
Quote:
|
All times are GMT -5. The time now is 11:53 AM. |
Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2025, vBulletin Solutions Inc.
Search Engine Optimisation provided by
DragonByte SEO v2.0.32 (Pro) -
vBulletin Mods & Addons Copyright © 2025 DragonByte Technologies Ltd.