Quote:
Originally Posted by retiredguy123
Check the math:
$65.97/40 oz = $1.65 per ounce, not $2.19
$1.65 x 16 = $26.40 per pound, which is $3.59 less per pound than their current price of $29.99 per pound for Prime ribeye.
|
21.99/10 oz = $2.19/oz
2.19x16= $34.18/ lb
That’s how it’s done in the school I went to!