Talk of The Villages Florida - View Single Post - Fresh Market - A Tale of Woe
View Single Post
 
Old 03-30-2022, 12:48 PM
swooner swooner is offline
Senior Member
Join Date: Dec 2016
Posts: 346
Thanks: 10
Thanked 328 Times in 109 Posts
Default

Quote:
Originally Posted by retiredguy123 View Post
Check the math:

$65.97/40 oz = $1.65 per ounce, not $2.19
$1.65 x 16 = $26.40 per pound, which is $3.59 less per pound than their current price of $29.99 per pound for Prime ribeye.
21.99/10 oz = $2.19/oz
2.19x16= $34.18/ lb
That’s how it’s done in the school I went to!