View Single Post
 
Old 03-30-2022, 12:55 PM
retiredguy123 retiredguy123 is online now
Sage
Join Date: Feb 2016
Posts: 16,929
Thanks: 2,941
Thanked 16,130 Times in 6,339 Posts
Default

Quote:
Originally Posted by swooner View Post
21.99/10 oz = $2.19/oz
2.19x16= $34.18/ lb
That’s how it’s done in the school I went to!
I'm confused. Your post says that you got 4, 10-ounce steaks for $65.97. That is 40 ounces, for $1.65 per ounce. What am I missing?