Quote:
Originally Posted by Topspinmo
But, you didn’t consider money saved or if someone has the ability to make cookies? IMO that’s why they go buy them??? 
|
Yeah, I did consider that.
I can buy three cookies...
OR
I can buy five pounds of flour, five pounds of sugar, a bag of brown sugar, a box of salt, tins of baking soda and cinnamon, a lemon to squeeze, a bottle of vanilla extract, a bag of walnuts, and a dozen eggs. Then I buy electricity to heat the oven for an hour. When I'm done I'll have a couple dozen cookies but I will have spent more than just buying three.
Sometimes I would rather pay more per cookie at somewhere like Crumbl than buy all the supplies I would need to make two dozen of each of the varieties available at Crumbl.
There is a price for convenience - sometimes it is worth it.