
08-21-2025, 08:43 AM
|
Sage
|
Join Date: Dec 2015
Posts: 2,524
Thanks: 1,159
Thanked 2,533 Times in 1,088 Posts
|
|
Quote:
Originally Posted by Bill14564
Yeah, I did consider that.
I can buy three cookies...
OR
I can buy five pounds of flour, five pounds of sugar, a bag of brown sugar, a box of salt, tins of baking soda and cinnamon, a lemon to squeeze, a bottle of vanilla extract, a bag of walnuts, and a dozen eggs. Then I buy electricity to heat the oven for an hour. When I'm done I'll have a couple dozen cookies but I will have spent more than just buying three.
Sometimes I would rather pay more per cookie at somewhere like Crumbl than buy all the supplies I would need to make two dozen of each of the varieties available at Crumbl.
There is a price for convenience - sometimes it is worth it.
|
Wow, no stocked pantry? But then I forget from time to time that some people don't use their kitchens. I can only speak for myself but I've never eaten a store-bought cookie that tastes better than homemade.
|
The Following 2 Users Say Thank You to Aces4 For This Useful Post:
|
|
|