I have not attended their class. I hope to some day. I have taught some cooking and what I usually do is prepare a complete meal from appetizer to salad to main course and dessert plus pair with the correct wines. That can run up to $50 per person pretty quick. Now I give everyone all the recipes and they also get a complete 4 or 5 course meal with wine. Usually limit it to 8 people so figure $400 with all the food, printing recipes and wines which is about half or that amount. I usually make zero. But I do it because I enjoy doing it. My guess is they do as well.
__________________
Life is to short to drink cheap wine.
|