Quote:
Originally Posted by DianeM
I'm fairly sure they are using suggested retails set by manufacturers as their comparison prices. Even if the Mayo is $3.50 at Walmart you still save that much.
|
Your math isn't exactly corect. If you buy two mayo at Winn Dixie for $5.99, that is basically $3.00 each, Your savings over WalMart is $0.48 times 2 for a total savings of slightly less than a dollar.
What bothers me is the claim by Winn Dixie that you would save $5.99.