View Full Version : Don't try to make me a fool...
refeik
06-30-2018, 08:04 PM
Why does Winn Dixie try to make fools of we Villagers. I love fresh pineapple and have never had to pay more than $3.00 for a pineapple. I walk into Winn Dixie today and see a sign, Pineapples, buy one get one free, save $4.99. I hate it that these stores think we Villagers are too stupid to realize that they simply doubled the price and want us to believe their pineapples are normally $4.99. Go to Winn Dixie after next week and you will be able to purchase a pineapple for less than $3.00 or maybe less.
graciegirl
06-30-2018, 08:35 PM
Why does Winn Dixie try to make fools of we Villagers. I love fresh pineapple and have never had to pay more than $3.00 for a pineapple. I walk into Winn Dixie today and see a sign, Pineapples, buy one get one free, save $4.99. I hate it that these stores think we Villagers are too stupid to realize that they simply doubled the price and want us to believe their pineapples are normally $4.99. Go to Winn Dixie after next week and you will be able to purchase a pineapple for less than $3.00 or maybe less.
It is just a marketing approach.
plrbr1120
06-30-2018, 09:06 PM
Simple............don't buy them !!!!!!!!!
Bogie Shooter
06-30-2018, 09:32 PM
Why does Winn Dixie try to make fools of we Villagers. I love fresh pineapple and have never had to pay more than $3.00 for a pineapple. I walk into Winn Dixie today and see a sign, Pineapples, buy one get one free, save $4.99. I hate it that these stores think we Villagers are too stupid to realize that they simply doubled the price and want us to believe their pineapples are normally $4.99. Go to Winn Dixie after next week and you will be able to purchase a pineapple for less than $3.00 or maybe less.
I asked the produce manager a day or two after the last BOGO why the price was back up to $4.99. He said the sale was to clear out the inventory for a new shipment coming on. Regular is $4.99......
BTW the cost at Publix is $4.99.
tomwed
06-30-2018, 10:02 PM
WD has Hebrew National hot dogs, BOGO $6. That's a great price for the best hot dog anyone makes. I bought 2 packs tonight. I'll eat them for the next week or so, here and there. And when I'm done I won't crave them again until the next BOGO in about 4 months.
Spend the extra dollar for martins potato hot dog rolls too. Potato rolls stay fresh for a hundred and thirty eight days. Only God knows why.
DonH57
06-30-2018, 10:05 PM
WD has Hebrew National hot dogs, BOGO $6. That's a great price for the best hot dog anyone makes. I bought 2 packs tonight. I'll eat them for the next week or so, here and there. And when I'm done I won't crave them again until the next BOGO in about 4 months.
Spend the extra dollar for martins potato hot dog rolls too.
Exactly. We do too. Both excellent products.
Wiotte
06-30-2018, 11:20 PM
Shop at Aldi’s where $100 buys you $175 in food. I shop Publix BOGO’s only, $40 buys you $80 in food.
Sent from my iPhone using Tapatalk
kathy and al
07-01-2018, 06:39 AM
I bought the same pineapples at Aldi's last week for .99 cents and they were great. Aldi's recent everyday price for pineapples is 1.29. I'll never understand why people frequent a Winn/Dixie store and gladly pay more than triple for exactly the same item???
Rango
07-01-2018, 09:53 AM
Simple............don't buy them !!!!!!!!!
:BigApplause:
Ron_Ski
07-01-2018, 12:39 PM
WD has Hebrew National hot dogs, BOGO $6. That's a great price for the best hot dog anyone makes. I bought 2 packs tonight. I'll eat them for the next week or so, here and there. And when I'm done I won't crave them again until the next BOGO in about 4 months.
Spend the extra dollar for martins potato hot dog rolls too. Potato rolls stay fresh for a hundred and thirty eight days. Only God knows why.
And Dow Chemical.
joldnol
07-01-2018, 12:48 PM
two for 5 bucks makes them 2.50 a piece if you bought the two. last time I checked 2.50 was less than 3
EdFNJ
07-01-2018, 02:49 PM
Aldi's recent everyday price for pineapples is 1.29.
Your "everyday $1.29" pineapple price at Aldi's (466A) is $2.29 today as of ~3:30PM. Fruit and vegetable prices ALWAYS vary, sometimes even daily depending on how long a shelf life they have left before they have to take them off sale.
eyc234
07-01-2018, 03:14 PM
It is another said, If you do not like the price you are free to not buy the item! Not too long ago the price of eggs was crazy, we did not buy eggs and ate something else. Use the power of the consumer and let a company eat product and prices will come down.
EdFNJ
07-01-2018, 05:12 PM
It is another said, If you do not like the price you are free to not buy the item! Not too long ago the price of eggs was crazy, we did not buy eggs and ate something else. Use the power of the consumer and let a company eat product and prices will come down.
Just think of all the chickens who were working for nothing! Doesn't that upset you? Sorry, just yokeing. :)
jflynn1
07-01-2018, 09:09 PM
It is just a marketing approach.
It could also be called a deceptive and unfair trade practice, similar to Publix.
ColdNoMore
07-01-2018, 09:18 PM
Just think of all the chickens who were working for nothing! Doesn't that upset you? Sorry, just yokeing. :)
Eggsellent. :thumbup:
SFSkol
07-02-2018, 12:08 AM
Eggsellent. :thumbup:
Those BOGO prices are not always what they are cracked up to be. Although I've seen many, shouting foul, scramble to snap them up by the dozen.
asianthree
07-02-2018, 12:26 AM
BOGO is the downfall of my other half. Two cakes or pastries just leads you down the sugar path longer.
graciegirl
07-02-2018, 05:19 AM
It could also be called a deceptive and unfair trade practice, similar to Publix.
Buy one, get one free - Wikipedia (https://en.wikipedia.org/wiki/Buy_one,_get_one_free)
Love2Swim
07-02-2018, 05:56 AM
Its a marketing ploy - Publix and WinDixie both do it. You really have to be a smart consumer and do the math and decide if its worthwhile. Sometimes it is, depending on the item. I've been shopping at Walmart for some things like cereal, english muffins, etc., which are always cheaper than the everyday prices at Publix and WD. And they now carry a good selection of organic vegetables which are cheaper too.
EPutnam1863
07-02-2018, 07:24 AM
Some years ago when we lived in New Hampshire, our favorite store was Idylwilde Farm in Acton, Massachusetts. We paid $14.99 for one pineapple.
graciegirl
07-02-2018, 07:59 AM
BOGO is the downfall of my other half. Two cakes or pastries just leads you down the sugar path longer.
Mine too. He brings them and I eat them.
Wiotte
07-02-2018, 10:19 AM
Some years ago when we lived in New Hampshire, our favorite store was Idylwilde Farm in Acton, Massachusetts. We paid $14.99 for one pineapple.
Sounds like one hell of a pineapple.
Sent from my iPhone using Tapatalk
graciegirl
07-02-2018, 10:25 AM
Sounds like one hell of a pineapple.
Sent from my iPhone using Tapatalk
This is how I know I am both lazy and cheap. I wouldn't pay that much for a pineapple if it came with Brad Pitt. I also wouldn't brave cutting off all those ouchy things and getting rid of pith. Yes I meant pith. I use Dole chunks from a can.
tomwed
07-02-2018, 10:52 AM
I use Dole chunks from a can.not the most appetizing endorsement i ever read
refeik
07-02-2018, 08:28 PM
two for 5 bucks makes them 2.50 a piece if you bought the two. last time I checked 2.50 was less than 3
No No No !! It wasn't 2 for $5. Here is how it was priced. It was buy one for $4.99 and get a second one free.
refeik
07-02-2018, 08:31 PM
It could also be called a deceptive and unfair trade practice, similar to Publix.
It is very deceptive and borders on a scam. The only time you are likely to see pineapples priced at $4.99 is when they advertise buy one at $4.99 and get one free.
refeik
07-02-2018, 08:32 PM
Some years ago when we lived in New Hampshire, our favorite store was Idylwilde Farm in Acton, Massachusetts. We paid $14.99 for one pineapple.
Why would any sane person do that ???
graciegirl
07-02-2018, 09:11 PM
not the most appetizing endorsement i ever read
I am sure you have used them;
joldnol
07-02-2018, 11:35 PM
No No No !! It wasn't 2 for $5. Here is how it was priced. It was buy one for $4.99 and get a second one free.
Hence the “if you bought the two”
graciegirl
07-03-2018, 05:30 AM
On BOGO's, I think that the price is slightly reduced most of the time, not usually by half and that it is used to try to influence you to buy two instead of one, in other words it is a marketing technique, not a conspiracy or anything underhanded.
Marketing is all of the means used to encourage the sale of a product.
I find it very hard to understand how anyone would feel duped or offended. I know where the best bargains are for groceries and I ENJOY grocery shopping because I like to cook. Sometimes I feel like driving further and sometimes I don't. Early in our lives, I was very frugal with everything, now not so much at the grocery, but I still can't pay $20 a pound or more for meat, poultry or fish. I don't know why. Old habits die hard.
PennBF
07-03-2018, 08:07 AM
How many see the sign that says "Buy one Get One Free" First: There are none "Free". Second: The Pricer will build all costs in the price. SO when you get that "Free One" it has already been priced into the product and is part of the planned revenue. Depending on the particular product will determine what is a particular assumption is used for a line item. As an example in some cases the manufacturing costs are only 10% of the product price. To be more specific some Product Revenue Assumptions are such things as Inventory Loss, Shipping Expenses, Engineering Costs Technical Support, Product Management, Planning, Scrap, Profit, etc etc. So you can see that the "Free" one is already part of your price Maybe under Inventory Loss, Surplus, etc. :bowdown:
retiredguy123
07-03-2018, 08:16 AM
Why don't stores just be honest with their customers, which I thought was the topic of this thread?
dillywho
07-03-2018, 09:21 AM
If you know the normal price of something that you regularly buy, then do the math and see if you are actually paying less or the same. If it is BOGO and you buy only one, that is costing you more. If you don't need the other one, then donate it to a food pantry or give it to a neighbor. There is one item that I regularly buy at Publix for $2.59. They will sometimes sell them 2 for $4.00. At Publix, I can buy only one and pay $2.00 those times. I have never seen this same item at Walmart for less than $2.78 and never on sale. The cat food I buy is $7.47 at Walmart for the same size I pay $6.99 at Publix. The treats they like are only available at Walmart in the larger container and the single packages are less than at Publix.
Joint Juice I see today at Walmart is $5.41 (had been $4.42). It is normally $4.99 at Publix, but I buy it when it is on sale for $3.99. I may be up in price there today; I will look tomorrow when I go.
I bought a 14" wooden lazy susan yesterday at Publix that I had seen on the Walmart site, but could not find in their store the day before. I just accidentally found the one at Publix while looking for something else in the same area. The one at Walmart and on Amazon was almost $18 but only 2" larger. The smaller one is perfect for my table and less money to boot.
It just pays to be a smart shopper and not a loyalty shopper. I only go to Aldi's when I am near one. I cannot see making a trip there for just a few cents. Walmart is close, but again, why go there just to save 2 cents on orange juice for instance, or sometimes no savings at all or for more. If I were closer to a Winn-Dixie, I might go there, too. There are no loyalty cards at Publix in order to get the better prices, either.
tomwed
07-03-2018, 03:29 PM
There are no loyalty cards at Publix in order to get the better prices, either.
Wherever I shop I ask for the store card to get special pricing. [except Aldi's]
EPutnam1863
07-03-2018, 03:51 PM
If you know the normal price of something that you regularly buy, then do the math and see if you are actually paying less or the same. If it is BOGO and you buy only one, that is costing you more. If you don't need the other one, then donate it to a food pantry or give it to a neighbor. There is one item that I regularly buy at Publix for $2.59. They will sometimes sell them 2 for $4.00. At Publix, I can buy only one and pay $2.00 those times. I have never seen this same item at Walmart for less than $2.78 and never on sale. The cat food I buy is $7.47 at Walmart for the same size I pay $6.99 at Publix. The treats they like are only available at Walmart in the larger container and the single packages are less than at Publix.
Joint Juice I see today at Walmart is $5.41 (had been $4.42). It is normally $4.99 at Publix, but I buy it when it is on sale for $3.99. I may be up in price there today; I will look tomorrow when I go.
I bought a 14" wooden lazy susan yesterday at Publix that I had seen on the Walmart site, but could not find in their store the day before. I just accidentally found the one at Publix while looking for something else in the same area. The one at Walmart and on Amazon was almost $18 but only 2" larger. The smaller one is perfect for my table and less money to boot.
It just pays to be a smart shopper and not a loyalty shopper. I only go to Aldi's when I am near one. I cannot see making a trip there for just a few cents. Walmart is close, but again, why go there just to save 2 cents on orange juice for instance, or sometimes no savings at all or for more. If I were closer to a Winn-Dixie, I might go there, too. There are no loyalty cards at Publix in order to get the better prices, either.
I beg to differ. I get very upset when a box store moves into town, driving family-owned businesses out of business. These stores worked hard to serve us, and yet we thumb our noses at them by supporting these box stores that are less caring about their customers and more caring about making money for the investors.
graciegirl
07-03-2018, 04:31 PM
I beg to differ. I get very upset when a box store moves into town, driving family-owned businesses out of business. These stores worked hard to serve us, and yet we thumb our noses at them by supporting these box stores that are less caring about their customers and more caring about making money for the investors.
I look out for the family first and that means saving money and the big stores have more buying power and that is where the best deals are. They employ people who pay taxes and in that manner big business is a good thing in my opinion.
retiredguy123
07-03-2018, 05:18 PM
I beg to differ. I get very upset when a box store moves into town, driving family-owned businesses out of business. These stores worked hard to serve us, and yet we thumb our noses at them by supporting these box stores that are less caring about their customers and more caring about making money for the investors.
What is there to suggest that big box stores are less caring than family-owned stores? Box stores have better prices, better hours, and better return policies.
graciegirl
09-08-2018, 01:12 PM
Why does Winn Dixie try to make fools of we Villagers. I love fresh pineapple and have never had to pay more than $3.00 for a pineapple. I walk into Winn Dixie today and see a sign, Pineapples, buy one get one free, save $4.99. I hate it that these stores think we Villagers are too stupid to realize that they simply doubled the price and want us to believe their pineapples are normally $4.99. Go to Winn Dixie after next week and you will be able to purchase a pineapple for less than $3.00 or maybe less.
I will.
TimeForChange
09-08-2018, 01:15 PM
Why does Winn Dixie try to make fools of we Villagers. I love fresh pineapple and have never had to pay more than $3.00 for a pineapple. I walk into Winn Dixie today and see a sign, Pineapples, buy one get one free, save $4.99. I hate it that these stores think we Villagers are too stupid to realize that they simply doubled the price and want us to believe their pineapples are normally $4.99. Go to Winn Dixie after next week and you will be able to purchase a pineapple for less than $3.00 or maybe less.
They can close the rest of them for all I care. I shop at Publix or Sams.
Barefoot
09-08-2018, 02:04 PM
I wouldn't pay that much for a pineapple if it came with Brad Pitt. What? Are you sure GG? :faint:
I'd definitely pay $15 for a pineapple if the delivery boy was Brad Pitt. :popcorn:
ColdNoMore
09-08-2018, 02:35 PM
I beg to differ. I get very upset when a box store moves into town, driving family-owned businesses out of business. These stores worked hard to serve us, and yet we thumb our noses at them by supporting these box stores that are less caring about their customers and more caring about making money for the investors.
It goes along with the flaming hypocrisy of those decrying the loss of domestic manufacturing/jobs, while always looking for the cheapest priced item...which is usually from some country that pays their workers diddly. :oops:
How Outsourcing Jobs Affects the US Economy (https://www.thebalance.com/how-outsourcing-jobs-affects-the-u-s-economy-3306279)
Mimivillager
09-08-2018, 02:38 PM
Why does Winn Dixie try to make fools of we Villagers. I love fresh pineapple and have never had to pay more than $3.00 for a pineapple. I walk into Winn Dixie today and see a sign, Pineapples, buy one get one free, save $4.99. I hate it that these stores think we Villagers are too stupid to realize that they simply doubled the price and want us to believe their pineapples are normally $4.99. Go to Winn Dixie after next week and you will be able to purchase a pineapple for less than $3.00 or maybe less.
They would have only cost you $2.50 each. That is less than $3.00
Barefoot
09-08-2018, 02:50 PM
No No No !! It wasn't 2 for $5. Here is how it was priced. It was buy one for $4.99 and get a second one free.
Hence the “if you bought the two”
They would have only cost you $2.50 each. That is less than $3.00
:confused: I think Refeik's point is that perhaps he wanted only one - I'm not sure.
John_W
09-08-2018, 03:07 PM
They would have only cost you $2.50 each. That is less than $3.00
That's what I always do, divide the price by 2 and if it's a good deal, take it. However, I never go in Winn Dixie, they try too many ways to cheat the customer. For example, a little package of 6 powdered donuts will say 10 for $10. So you think it's a dollar a package, no it's not. Buy 1, 2, 5, 9 anything less than 10 and you'll pay a $1.79 a package. It's that way on everything they have priced by multiples. Go to Publix and if for example a Pizza is marked 2 for $9.00, and you buy one, you'll pay $4.50. They don't cheat the customers.
Winn Dixie will also make you become a member and get a key card. If you don't and an item is on sale, you don't get the sale price unless you have the key card scanned. They seem to want to find ways to gig the customer out of a few dollars more. That's why I really like shopping at Walmart, especially the new Neighborhood store. You know most times when you buy something there, it's the best price around. We do our shopping about 70% Walmart and 30% at Publix.
NotGolfer
09-08-2018, 03:36 PM
You have a choice...buy or not buy. Winn-Dixie or a different store. Rather than criticizing.....and finding bones to pick. :)
Villageswimmer
09-08-2018, 03:56 PM
You have a choice...buy or not buy. Winn-Dixie or a different store. Rather than criticizing.....and finding bones to pick. :)
No. I don’t think of it as finding bones to pick. I honestly didn’t know about the 10 for $10 pricing. I’m glad the poster pointed it out. I don’t like it.
tomwed
09-08-2018, 04:06 PM
That's what I always do, divide the price by 2 and if it's a good deal, take it. However, I never go in Winn Dixie, they try too many ways to cheat the customer. For example, a little package of 6 powdered donuts will say 10 for $10. So you think it's a dollar a package, no it's not. Buy 1, 2, 5, 9 anything less than 10 and you'll pay a $1.79 a package. It's that way on everything they have priced by multiples. Go to Publix and if for example a Pizza is marked 2 for $9.00, and you buy one, you'll pay $4.50. They don't cheat the customers.
Winn Dixie will also make you become a member and get a key card. If you don't and an item is on sale, you don't get the sale price unless you have the key card scanned. They seem to want to find ways to gig the customer out of a few dollars more. That's why I really like shopping at Walmart, especially the new Neighborhood store. You know most times when you buy something there, it's the best price around. We do our shopping about 70% Walmart and 30% at Publix.
If you ask to use the store card and you get the same discount. You just don't get any gas miles.
jebartle
09-08-2018, 04:11 PM
Why does Winn Dixie try to make fools of we Villagers. I love fresh pineapple and have never had to pay more than $3.00 for a pineapple. I walk into Winn Dixie today and see a sign, Pineapples, buy one get one free, save $4.99. I hate it that these stores think we Villagers are too stupid to realize that they simply doubled the price and want us to believe their pineapples are normally $4.99. Go to Winn Dixie after next week and you will be able to purchase a pineapple for less than $3.00 or maybe less.
Why don't you just grow them yourself! We have 8 growing in our yard, be glad to share when ripe!
tomwed
09-08-2018, 04:40 PM
Why don't you just grow them yourself! We have 8 growing in our yard, be glad to share when ripe!Do they have any stickers? :)
NotGolfer
09-08-2018, 05:41 PM
Do they have any stickers? :)
:):):) That is good!!!
Love2Swim
09-08-2018, 06:02 PM
No. I don’t think of it as finding bones to pick. I honestly didn’t know about the 10 for $10 pricing. I’m glad the poster pointed it out. I don’t like it.
I have not encountered the pricing that the poster described, at WD. It might vary by item.
Spikearoni
09-08-2018, 10:57 PM
:a040:Just think of all the chickens who were working for nothing! Doesn't that upset you? Sorry, just yokeing. :)
:clap2:
Spikearoni
09-08-2018, 11:09 PM
It goes along with the flaming hypocrisy of those decrying the loss of domestic manufacturing/jobs, while always looking for the cheapest priced item...which is usually from some country that pays their workers diddly. :oops:
How Outsourcing Jobs Affects the US Economy (https://www.thebalance.com/how-outs1ourcing-jobs-affects-the-u-s-economy-3306279)
Ironic, isn't it?
retiredguy123
09-09-2018, 10:14 AM
That's what I always do, divide the price by 2 and if it's a good deal, take it. However, I never go in Winn Dixie, they try too many ways to cheat the customer. For example, a little package of 6 powdered donuts will say 10 for $10. So you think it's a dollar a package, no it's not. Buy 1, 2, 5, 9 anything less than 10 and you'll pay a $1.79 a package. It's that way on everything they have priced by multiples. Go to Publix and if for example a Pizza is marked 2 for $9.00, and you buy one, you'll pay $4.50. They don't cheat the customers.
Winn Dixie will also make you become a member and get a key card. If you don't and an item is on sale, you don't get the sale price unless you have the key card scanned. They seem to want to find ways to gig the customer out of a few dollars more. That's why I really like shopping at Walmart, especially the new Neighborhood store. You know most times when you buy something there, it's the best price around. We do our shopping about 70% Walmart and 30% at Publix.
According to the lady at Winn Dixie, your multiple pricing explanation is not correct. If an item is priced as 10 for $10, then each item is a dollar, regardless of how many you buy. But, there is a limit of 10 items per customer.
retiredguy123
09-09-2018, 10:18 AM
No. I don’t think of it as finding bones to pick. I honestly didn’t know about the 10 for $10 pricing. I’m glad the poster pointed it out. I don’t like it.
Not correct. At Winn Dixie, an item priced as 10 for $10 means that each item is a dollar regardless of how many you buy, but you can only purchase a maximum of 10 items per customer. So, if you purchase 3 items, it will cost 3 dollars.
John_W
09-09-2018, 10:27 AM
According to the lady at Winn Dixie, your multiple pricing explanation is not correct. If an item is priced as 10 for $10, then each item is a dollar, regardless of how many you buy. But, there is a limit of 10 items per customer.
If that is the case, then they've changed to the correct way of pricing (Publix style). Probably since the opening of Walmart and Aldis, they had to actually try to compete. Six months ago, those donuts would of been $1.79 for less than 10 or any other product when you purchased lesser amounts. Ask her when they changed their pricing? I no longer shop there to keep track of their shenanigans.
refeik
09-09-2018, 12:46 PM
I have not encountered the pricing that the poster described, at WD. It might vary by item.
Try their latest ad on bacon. Buy one and get a second free. Save $8.99 !!!
vBulletin® v3.8.11, Copyright ©2000-2025, vBulletin Solutions Inc.