Talk of The Villages Florida - Rentals, Entertainment & More
Talk of The Villages Florida - Rentals, Entertainment & More
#1
|
||
|
||
![]()
Why does Winn Dixie try to make fools of we Villagers. I love fresh pineapple and have never had to pay more than $3.00 for a pineapple. I walk into Winn Dixie today and see a sign, Pineapples, buy one get one free, save $4.99. I hate it that these stores think we Villagers are too stupid to realize that they simply doubled the price and want us to believe their pineapples are normally $4.99. Go to Winn Dixie after next week and you will be able to purchase a pineapple for less than $3.00 or maybe less.
|
|
#2
|
||
|
||
![]() Quote:
__________________
It is better to laugh than to cry. |
#3
|
||
|
||
![]()
Simple............don't buy them !!!!!!!!!
|
#4
|
||
|
||
![]() Quote:
BTW the cost at Publix is $4.99.
__________________
The further a society drifts from truth the more it will hate those who speak it. George Orwell. “Only truth and transparency can guarantee freedom”, John McCain |
#5
|
||
|
||
![]()
WD has Hebrew National hot dogs, BOGO $6. That's a great price for the best hot dog anyone makes. I bought 2 packs tonight. I'll eat them for the next week or so, here and there. And when I'm done I won't crave them again until the next BOGO in about 4 months.
Spend the extra dollar for martins potato hot dog rolls too. Potato rolls stay fresh for a hundred and thirty eight days. Only God knows why. |
#6
|
||
|
||
![]() Quote:
|
#7
|
||
|
||
![]()
Shop at Aldi’s where $100 buys you $175 in food. I shop Publix BOGO’s only, $40 buys you $80 in food.
Sent from my iPhone using Tapatalk |
#8
|
||
|
||
![]()
I bought the same pineapples at Aldi's last week for .99 cents and they were great. Aldi's recent everyday price for pineapples is 1.29. I'll never understand why people frequent a Winn/Dixie store and gladly pay more than triple for exactly the same item???
__________________
Kathy & Al Last edited by kathy and al; 07-01-2018 at 06:44 AM. Reason: correction |
#9
|
||
|
||
![]() |
#10
|
||
|
||
![]() Quote:
|
#11
|
||
|
||
![]()
two for 5 bucks makes them 2.50 a piece if you bought the two. last time I checked 2.50 was less than 3
|
#12
|
||
|
||
![]() Your "everyday $1.29" pineapple price at Aldi's (466A) is $2.29 today as of ~3:30PM. Fruit and vegetable prices ALWAYS vary, sometimes even daily depending on how long a shelf life they have left before they have to take them off sale. |
#13
|
||
|
||
![]()
It is another said, If you do not like the price you are free to not buy the item! Not too long ago the price of eggs was crazy, we did not buy eggs and ate something else. Use the power of the consumer and let a company eat product and prices will come down.
|
#14
|
||
|
||
![]() Quote:
Just think of all the chickens who were working for nothing! Doesn't that upset you? Sorry, just yokeing. ![]() |
#15
|
||
|
||
![]()
It could also be called a deceptive and unfair trade practice, similar to Publix.
|
Closed Thread |
|
|
|