![]() |
Scam of the week
Like everyone else I like a good deal
This week went into the Publics liquor store My neighbor told me Pinnacle Vodka was on sale Wild Cherry $14 and some change Been paying $16 and some change Hey save $4 on two bottles. Not Bad I entered the store and immediately Saw a display that Pinnacle Vodka was on sale buy 2 get 3rd free $16 and some change the $14 was last weeks sale I asked the attendant If flavored was part of the the buy 2 get 3rd free ..Replied yes their around the corner Boy was I surprised good old Publics was up to there old tricks raise the price and scam you into thinking your getting a bargain Price for flavored went from $16 to $24 when you look at many of the weekly sales your getting scammed. Same with Winn Dixie boneless skinless chicken breasted by one get one free save $7 a pound any where else $2 a lb Bargain aren't bargains in senior Town |
Quote:
|
Quote:
No saving. |
Quote:
"Bargains aren't bargains in senior Town". Sorry, this is marketing 101 and it is NOT just here. It is how products are marketed. There is a long list of misdirections used to market to us today. And sadly they almost all work. |
If the math is there for you to see and you think you understand...but actually don't...then it is not a scam...greed makes many people make mistakes and fortunately for you it didn't cost you much to learn a lesson. Retail depend on people hurrying to conclusions.
|
Not going to beat Walmart liquor prices.
|
Prices
Two for a nickel, three for a dime.
|
Your poor neighbor .....
|
The deal works out to $11 a bottle, so in my world that's still a bargain. And better than the previous week at $14 a bottle. This falls under the old adage, you have to spend money to save money.
|
Bad enuf people spend on liquor . But keep in mind Publix has higher prices than everyone . My two checks are fresh salmon in the fresh fish dept m $11.99 . Aldi's 7.99 . Eggs large 1.59- 1.99 but Aldi's at 0.98 . PS Walmart eggs at 36 to a box are more than the dozen each price!!!
|
T bones at savalot on sale can be as low as 3.99 ---Publix on sale 7.99. Fyi savalot sells Mexican beef . But it's delicious .
|
Quote:
|
I was there yesterday and the 1.75 liters (which is what the sale was for) were $15.49.
|
Quote:
|
Math is an acquired skill that a few seem to have missed.
|
If I understand the OP, the only issue is with the flavored vodka, not the unflavored vodka.
The unflavored vodka is $16 per bottle, or $32 for 3 bottles, which equals about $11 per bottle. That is a good deal, as compared to the regular price of $16 per bottle. The flavored vodka is $24 per bottle or $48 for 3 bottles, which equals $16 per bottle. That is not a good deal because you are paying the regular price per bottle, and you need to buy 3 bottles to get the regular price per bottle. |
Quote:
|
Quote:
|
Quote:
|
Nothing new. Few do the math. Buy one get one, math is simple. Buy two get one is more difficult. Many do not know what they paid. It is a sale, it must be cheap-is it? The large family size, in your head is cheaper-it should be. Do the math, sometimes it is not. Even the shelf placement is a science. The sellers
pay for shelf space and the cost is based on location. Eye level is more expensive. Fewer people look on bottom shelves. Many think it is cheap to watch prices. Teasing a little but it is a service to humanity. The seller with the lowest price needs to turn the most to make the same profit. If, the person with the highest price sells the same amount he makes more money and all will raise their price |
Quote:
I am at my snowbird home for the summer and it's nice to be back where grocery stores actually compete. Every year when I return to Florida, I have to get over the sticker shock of places like Publix. Grocery stores where I am now would die for the margins that Publix has. |
The guy said he asked the clerk if the Cherry pinnacle was included in the sale to which the clerk said yes so he went to get the Cherry pinnacle ant had gone from $16 per bottle to $24 so it was not a bargain when he had been paying $16. Please read the original post and try not to be so condescending to this gentleman that was just telling us his experience.
|
You are cheap, drink better Vodka and move on
|
Prefer Publix, like where and how their food is handled. One problem is associates chatting through ear buds in their foreign language while supposedly attending customers. You want to live here, learn the language, spout your former country at home. When in Rome do as the Romans do, my parents taught and enforced that rule🇺🇸💕
|
Quote:
How are you getting scammed when you made a choice to pay for something and you left the information? |
Four out of three people are bad at math.
|
Do the math - you got a "better" deal that the one you were expecting ... less than $11 per bottle is better than $14 per bottle. Hmmmmm.
|
Haha! Good one!
Quote:
|
Quote:
|
Quote:
Somebody can can do simple math WHEW! |
Thomas English Muffins - Walmart $2.48. Publix Where Shopping is a Pleasure - $4.97. Hey you have to pay for pleasure.
Per a previous poster math is essential. I also have a home in GA. I got a quote from Leafguard. After the senior discount, the veterans discount and the good looking discount (IMO) it only came to $5,800. Such a bargain. I have someone to clean the gutters annually for $100. I guess I should get Leafguard as it would only take me 58 years to break even. I would only be 131. Their marketing is abhorrent to those in the know but effective to others. |
Old, old ploy
It’s called “merchandising”! Lol
It goes waaaaay back. A common end cap display used to be “3 for $1.00 ketchup bottles” on an end cap and people would be grabbing for them. Meanwhile, the exact same bottle was $.29 each down on the isle. Pay attention and use your phone calculator and you’ll be fine! |
Quote:
Press '1' to continue in English... |
If you like pinnacle vodka ( all flavors ) winn dixie has a sale twice a year. The net cost , including the add'l 10% on a purchase of 4 , of about $ 10 for a 1.75 liter bottle.
|
LOL, I buy only if I need it weather it’s on sale not or I’m going to drink or eat it soon. This booze sounds cheap & I don’t mean cheap as in price , I mean cheap in as in as manufacturer made it for $1. a bottle. I’ll pay a little more for the good stuff not to get ripped off, but then again maybe it was a great deal.
|
Quote:
|
Quote:
|
Quote:
|
I was a scan price coordinator at Publix for several years. Price changes are not done at individual stores, not even the clearance prices, they come from corporate offices and are by region. Same price at Lakeland, Orlando, Ocala, etc Publix, so no "senior town pricing". Yes, they do up the price of everything on sale the week prior to the sale, then the ad reads "save X amount". Read their ads carefully, most items in their ads are not actually on sale, just featured items. By the way, Winn Dixie does the same thing. I do not shop either store, both have high prices, as does Walmart. You should make a list of your regular purchases, then take that list around to all the local grocery stores and you'll be surprised at the difference in pricing. We saved over $20.00 a week. I now shop only 1 store regularly and occasionally buy a sale item at another. It will take about 2 or 3 hours of your time initially to price compare, then you save money every week, well worth your time. I also compare the stores weekly ads, that takes about 15 minutes, time well spent to save over $1,000 a year.
|
Hard to calculate with that much booze hahahaha
|
All times are GMT -5. The time now is 02:24 AM. |
Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2025, vBulletin Solutions Inc.
Search Engine Optimisation provided by
DragonByte SEO v2.0.32 (Pro) -
vBulletin Mods & Addons Copyright © 2025 DragonByte Technologies Ltd.