Don't try to make me a fool... Don't try to make me a fool... - Page 3 - Talk of The Villages Florida

Don't try to make me a fool...

Closed Thread
Thread Tools
  #31  
Old 07-03-2018, 05:30 AM
graciegirl's Avatar
graciegirl graciegirl is offline
Sage
Join Date: Mar 2008
Posts: 40,170
Thanks: 5,009
Thanked 5,783 Times in 2,004 Posts
Send a message via AIM to graciegirl
Default

On BOGO's, I think that the price is slightly reduced most of the time, not usually by half and that it is used to try to influence you to buy two instead of one, in other words it is a marketing technique, not a conspiracy or anything underhanded.

Marketing is all of the means used to encourage the sale of a product.

I find it very hard to understand how anyone would feel duped or offended. I know where the best bargains are for groceries and I ENJOY grocery shopping because I like to cook. Sometimes I feel like driving further and sometimes I don't. Early in our lives, I was very frugal with everything, now not so much at the grocery, but I still can't pay $20 a pound or more for meat, poultry or fish. I don't know why. Old habits die hard.
__________________
It is better to laugh than to cry.

Last edited by graciegirl; 07-03-2018 at 09:42 AM.
  #32  
Old 07-03-2018, 08:07 AM
PennBF PennBF is offline
Soaring Eagle member
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,111
Thanks: 0
Thanked 755 Times in 214 Posts
Exclamation How Many

How many see the sign that says "Buy one Get One Free" First: There are none "Free". Second: The Pricer will build all costs in the price. SO when you get that "Free One" it has already been priced into the product and is part of the planned revenue. Depending on the particular product will determine what is a particular assumption is used for a line item. As an example in some cases the manufacturing costs are only 10% of the product price. To be more specific some Product Revenue Assumptions are such things as Inventory Loss, Shipping Expenses, Engineering Costs Technical Support, Product Management, Planning, Scrap, Profit, etc etc. So you can see that the "Free" one is already part of your price Maybe under Inventory Loss, Surplus, etc.
  #33  
Old 07-03-2018, 08:16 AM
retiredguy123 retiredguy123 is online now
Sage
Join Date: Feb 2016
Posts: 17,524
Thanks: 3,072
Thanked 16,704 Times in 6,605 Posts
Default

Why don't stores just be honest with their customers, which I thought was the topic of this thread?
  #34  
Old 07-03-2018, 09:21 AM
dillywho dillywho is offline
Platinum member
Join Date: Sep 2008
Location: Summerhill
Posts: 1,765
Thanks: 133
Thanked 78 Times in 27 Posts
Default Know Your Prices

If you know the normal price of something that you regularly buy, then do the math and see if you are actually paying less or the same. If it is BOGO and you buy only one, that is costing you more. If you don't need the other one, then donate it to a food pantry or give it to a neighbor. There is one item that I regularly buy at Publix for $2.59. They will sometimes sell them 2 for $4.00. At Publix, I can buy only one and pay $2.00 those times. I have never seen this same item at Walmart for less than $2.78 and never on sale. The cat food I buy is $7.47 at Walmart for the same size I pay $6.99 at Publix. The treats they like are only available at Walmart in the larger container and the single packages are less than at Publix.
Joint Juice I see today at Walmart is $5.41 (had been $4.42). It is normally $4.99 at Publix, but I buy it when it is on sale for $3.99. I may be up in price there today; I will look tomorrow when I go.

I bought a 14" wooden lazy susan yesterday at Publix that I had seen on the Walmart site, but could not find in their store the day before. I just accidentally found the one at Publix while looking for something else in the same area. The one at Walmart and on Amazon was almost $18 but only 2" larger. The smaller one is perfect for my table and less money to boot.

It just pays to be a smart shopper and not a loyalty shopper. I only go to Aldi's when I am near one. I cannot see making a trip there for just a few cents. Walmart is close, but again, why go there just to save 2 cents on orange juice for instance, or sometimes no savings at all or for more. If I were closer to a Winn-Dixie, I might go there, too. There are no loyalty cards at Publix in order to get the better prices, either.
__________________
Lubbock, TX
Bamberg, Germany
Lawton, OK
Amarillo, TX
The Villages, FL

To quote my dad:
"I never did see a board that didn't have two sides."
  #35  
Old 07-03-2018, 03:29 PM
tomwed tomwed is offline
Sage
Join Date: Aug 2012
Posts: 9,983
Thanks: 4
Thanked 163 Times in 158 Posts
Default

Quote:
Originally Posted by dillywho View Post
There are no loyalty cards at Publix in order to get the better prices, either.
Wherever I shop I ask for the store card to get special pricing. [except Aldi's]
  #36  
Old 07-03-2018, 03:51 PM
EPutnam1863 EPutnam1863 is offline
Veteran member
Join Date: Feb 2017
Location: MI, LA, IN, IL, MI (2), MA, NC, CA (2)A, FL, VA, RI, NH, OR (2), FL (2), WI (2), MN
Posts: 543
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Default

Quote:
Originally Posted by dillywho View Post
If you know the normal price of something that you regularly buy, then do the math and see if you are actually paying less or the same. If it is BOGO and you buy only one, that is costing you more. If you don't need the other one, then donate it to a food pantry or give it to a neighbor. There is one item that I regularly buy at Publix for $2.59. They will sometimes sell them 2 for $4.00. At Publix, I can buy only one and pay $2.00 those times. I have never seen this same item at Walmart for less than $2.78 and never on sale. The cat food I buy is $7.47 at Walmart for the same size I pay $6.99 at Publix. The treats they like are only available at Walmart in the larger container and the single packages are less than at Publix.
Joint Juice I see today at Walmart is $5.41 (had been $4.42). It is normally $4.99 at Publix, but I buy it when it is on sale for $3.99. I may be up in price there today; I will look tomorrow when I go.

I bought a 14" wooden lazy susan yesterday at Publix that I had seen on the Walmart site, but could not find in their store the day before. I just accidentally found the one at Publix while looking for something else in the same area. The one at Walmart and on Amazon was almost $18 but only 2" larger. The smaller one is perfect for my table and less money to boot.

It just pays to be a smart shopper and not a loyalty shopper. I only go to Aldi's when I am near one. I cannot see making a trip there for just a few cents. Walmart is close, but again, why go there just to save 2 cents on orange juice for instance, or sometimes no savings at all or for more. If I were closer to a Winn-Dixie, I might go there, too. There are no loyalty cards at Publix in order to get the better prices, either.
I beg to differ. I get very upset when a box store moves into town, driving family-owned businesses out of business. These stores worked hard to serve us, and yet we thumb our noses at them by supporting these box stores that are less caring about their customers and more caring about making money for the investors.
  #37  
Old 07-03-2018, 04:31 PM
graciegirl's Avatar
graciegirl graciegirl is offline
Sage
Join Date: Mar 2008
Posts: 40,170
Thanks: 5,009
Thanked 5,783 Times in 2,004 Posts
Send a message via AIM to graciegirl
Default

Quote:
Originally Posted by EPutnam1863 View Post
I beg to differ. I get very upset when a box store moves into town, driving family-owned businesses out of business. These stores worked hard to serve us, and yet we thumb our noses at them by supporting these box stores that are less caring about their customers and more caring about making money for the investors.
I look out for the family first and that means saving money and the big stores have more buying power and that is where the best deals are. They employ people who pay taxes and in that manner big business is a good thing in my opinion.
__________________
It is better to laugh than to cry.
  #38  
Old 07-03-2018, 05:18 PM
retiredguy123 retiredguy123 is online now
Sage
Join Date: Feb 2016
Posts: 17,524
Thanks: 3,072
Thanked 16,704 Times in 6,605 Posts
Default

Quote:
Originally Posted by EPutnam1863 View Post
I beg to differ. I get very upset when a box store moves into town, driving family-owned businesses out of business. These stores worked hard to serve us, and yet we thumb our noses at them by supporting these box stores that are less caring about their customers and more caring about making money for the investors.
What is there to suggest that big box stores are less caring than family-owned stores? Box stores have better prices, better hours, and better return policies.

Last edited by retiredguy123; 07-03-2018 at 05:27 PM.
  #39  
Old 09-08-2018, 01:12 PM
graciegirl's Avatar
graciegirl graciegirl is offline
Sage
Join Date: Mar 2008
Posts: 40,170
Thanks: 5,009
Thanked 5,783 Times in 2,004 Posts
Send a message via AIM to graciegirl
Default

Quote:
Originally Posted by refeik View Post
Why does Winn Dixie try to make fools of we Villagers. I love fresh pineapple and have never had to pay more than $3.00 for a pineapple. I walk into Winn Dixie today and see a sign, Pineapples, buy one get one free, save $4.99. I hate it that these stores think we Villagers are too stupid to realize that they simply doubled the price and want us to believe their pineapples are normally $4.99. Go to Winn Dixie after next week and you will be able to purchase a pineapple for less than $3.00 or maybe less.
I will.
__________________
It is better to laugh than to cry.
  #40  
Old 09-08-2018, 01:15 PM
TimeForChange TimeForChange is offline
Veteran member
Join Date: Jun 2012
Posts: 599
Thanks: 14
Thanked 397 Times in 117 Posts
Default

Quote:
Originally Posted by refeik View Post
Why does Winn Dixie try to make fools of we Villagers. I love fresh pineapple and have never had to pay more than $3.00 for a pineapple. I walk into Winn Dixie today and see a sign, Pineapples, buy one get one free, save $4.99. I hate it that these stores think we Villagers are too stupid to realize that they simply doubled the price and want us to believe their pineapples are normally $4.99. Go to Winn Dixie after next week and you will be able to purchase a pineapple for less than $3.00 or maybe less.
They can close the rest of them for all I care. I shop at Publix or Sams.
  #41  
Old 09-08-2018, 02:04 PM
Barefoot's Avatar
Barefoot Barefoot is offline
Sage
Join Date: Jul 2007
Location: Winters in TV, Summers in Canada.
Posts: 17,657
Thanks: 1,692
Thanked 245 Times in 186 Posts
Default

Quote:
Originally Posted by graciegirl View Post
I wouldn't pay that much for a pineapple if it came with Brad Pitt.
What? Are you sure GG?
I'd definitely pay $15 for a pineapple if the delivery boy was Brad Pitt.
__________________
Barefoot At Last
No act of kindness, no matter how small, is ever wasted.
Saving one dog will not change the world, but surely for that one dog, the world will change forever.
  #42  
Old 09-08-2018, 02:35 PM
ColdNoMore ColdNoMore is offline
Sage
Join Date: Apr 2016
Location: Between 466 & 466A
Posts: 10,508
Thanks: 82
Thanked 1,505 Times in 677 Posts
Default

Quote:
Originally Posted by EPutnam1863 View Post
I beg to differ. I get very upset when a box store moves into town, driving family-owned businesses out of business. These stores worked hard to serve us, and yet we thumb our noses at them by supporting these box stores that are less caring about their customers and more caring about making money for the investors.
It goes along with the flaming hypocrisy of those decrying the loss of domestic manufacturing/jobs, while always looking for the cheapest priced item...which is usually from some country that pays their workers diddly.

How Outsourcing Jobs Affects the US Economy
  #43  
Old 09-08-2018, 02:38 PM
Mimivillager's Avatar
Mimivillager Mimivillager is offline
Senior Member
Join Date: Feb 2009
Location: The Villages
Posts: 449
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Default

Quote:
Originally Posted by refeik View Post
Why does Winn Dixie try to make fools of we Villagers. I love fresh pineapple and have never had to pay more than $3.00 for a pineapple. I walk into Winn Dixie today and see a sign, Pineapples, buy one get one free, save $4.99. I hate it that these stores think we Villagers are too stupid to realize that they simply doubled the price and want us to believe their pineapples are normally $4.99. Go to Winn Dixie after next week and you will be able to purchase a pineapple for less than $3.00 or maybe less.
They would have only cost you $2.50 each. That is less than $3.00
  #44  
Old 09-08-2018, 02:50 PM
Barefoot's Avatar
Barefoot Barefoot is offline
Sage
Join Date: Jul 2007
Location: Winters in TV, Summers in Canada.
Posts: 17,657
Thanks: 1,692
Thanked 245 Times in 186 Posts
Default

Quote:
Originally Posted by refeik View Post
No No No !! It wasn't 2 for $5. Here is how it was priced. It was buy one for $4.99 and get a second one free.
Quote:
Originally Posted by joldnol View Post
Hence the “if you bought the two”
Quote:
Originally Posted by Mimivillager View Post
They would have only cost you $2.50 each. That is less than $3.00
I think Refeik's point is that perhaps he wanted only one - I'm not sure.
__________________
Barefoot At Last
No act of kindness, no matter how small, is ever wasted.
Saving one dog will not change the world, but surely for that one dog, the world will change forever.

Last edited by Barefoot; 09-08-2018 at 02:55 PM.
  #45  
Old 09-08-2018, 03:07 PM
John_W John_W is offline
Sage
Join Date: Jan 2011
Posts: 6,384
Thanks: 2,172
Thanked 2,956 Times in 1,161 Posts
Default

Quote:
Originally Posted by Mimivillager View Post
They would have only cost you $2.50 each. That is less than $3.00
That's what I always do, divide the price by 2 and if it's a good deal, take it. However, I never go in Winn Dixie, they try too many ways to cheat the customer. For example, a little package of 6 powdered donuts will say 10 for $10. So you think it's a dollar a package, no it's not. Buy 1, 2, 5, 9 anything less than 10 and you'll pay a $1.79 a package. It's that way on everything they have priced by multiples. Go to Publix and if for example a Pizza is marked 2 for $9.00, and you buy one, you'll pay $4.50. They don't cheat the customers.

Winn Dixie will also make you become a member and get a key card. If you don't and an item is on sale, you don't get the sale price unless you have the key card scanned. They seem to want to find ways to gig the customer out of a few dollars more. That's why I really like shopping at Walmart, especially the new Neighborhood store. You know most times when you buy something there, it's the best price around. We do our shopping about 70% Walmart and 30% at Publix.
Closed Thread

Tags
dixie, pineapple, winn, $3.00, pineapples


You are viewing a new design of the TOTV site. Click here to revert to the old version.

All times are GMT -5. The time now is 02:38 PM.