Going out to eat Going out to eat - Talk of The Villages Florida

Going out to eat

Closed Thread
Thread Tools
  #1  
Old 01-27-2016, 06:47 PM
tomwed tomwed is offline
Sage
Join Date: Aug 2012
Posts: 9,983
Thanks: 4
Thanked 163 Times in 158 Posts
Default Going out to eat

I remember when I was looking into the villages somewhere I read about how often or how much people spend a week eating and drinking outside of the home. I don't know where I found that information.

Would any one want to guess? Guessing what the average village family spends a week doesn't necessarily mean that's what you spend a week.

My guess would would be $150/week.
  #2  
Old 01-27-2016, 07:21 PM
billethkid's Avatar
billethkid billethkid is offline
Sage
Join Date: Jul 2007
Posts: 18,537
Thanks: 0
Thanked 4,871 Times in 1,420 Posts
Default

Quote:
Originally Posted by tomwed View Post
I remember when I was looking into the villages somewhere I read about how often or how much people spend a week eating and drinking outside of the home. I don't know where I found that information.

Would any one want to guess? Guessing what the average village family spends a week doesn't necessarily mean that's what you spend a week.

My guess would would be $150/week.
Methinks $150 could be low. If two people ate out every day for a week, that would be $10 per day per person or $140. Skip one day and feast the next. Once per week and they are into fine dining!
All a function of how many meals per week dining out.
  #3  
Old 01-27-2016, 07:37 PM
RickeyD's Avatar
RickeyD RickeyD is offline
Soaring Eagle member
Join Date: Sep 2014
Posts: 2,403
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Default

$20 per week=10 lbs
$50 per week= 25 lbs
$85 per week= 35 lbs
$115 per week= 55 lbs
$150 per week= 75 lbs

Weight gained in one year if I followed this plan.
  #4  
Old 01-27-2016, 07:41 PM
tomwed tomwed is offline
Sage
Join Date: Aug 2012
Posts: 9,983
Thanks: 4
Thanked 163 Times in 158 Posts
Default

Quote:
Originally Posted by RickeyD View Post
$20 per week=10 lbs
$50 per week= 25 lbs
$85 per week= 35 lbs
$115 per week= 55 lbs
$150 per week= 75 lbs

Weight gained in one year if I followed this plan.
Not if you only eat healthy outside of the home.
  #5  
Old 01-27-2016, 08:06 PM
Bonny's Avatar
Bonny Bonny is offline
Eternal Member
Join Date: Sep 2008
Location: The Village of BonnyBrook
Posts: 4,322
Thanks: 0
Thanked 3 Times in 3 Posts
Default

Quote:
Originally Posted by RickeyD View Post
$20 per week=10 lbs
$50 per week= 25 lbs
$85 per week= 35 lbs
$115 per week= 55 lbs
$150 per week= 75 lbs

Weight gained in one year if I followed this plan.
Been here almost 16 years. We go out 5 nights a week for dinner & drinks. I don't gain weight. I know many people that go out many times a week and don't gain.
We are around the $150.00 figure.
__________________
Troy, Rochester, Hazel Park, Harbor Beach, Grand Rapids, Michigan
  #6  
Old 01-27-2016, 08:22 PM
kcrazorbackfan's Avatar
kcrazorbackfan kcrazorbackfan is offline
Sage
Join Date: Oct 2014
Location: The Villages, FL
Posts: 3,649
Thanks: 251
Thanked 1,696 Times in 577 Posts
Default

Quote:
Originally Posted by tomwed View Post
I remember when I was looking into the villages somewhere I read about how often or how much people spend a week eating and drinking outside of the home. I don't know where I found that information.

Would any one want to guess? Guessing what the average village family spends a week doesn't necessarily mean that's what you spend a week.

My guess would would be $150/week.
Wow! I'd stroke out if we spent $600/mo eating out; not that it's wrong, just can't imagine spending that much for the two of us. Good thing I like to cook.
__________________
If you see something that’s not right, say something.
  #7  
Old 01-27-2016, 08:25 PM
tomwed tomwed is offline
Sage
Join Date: Aug 2012
Posts: 9,983
Thanks: 4
Thanked 163 Times in 158 Posts
Default

Quote:
Originally Posted by kcrazorbackfan;1178***
Wow! I'd stroke out if we spent $600/mo eating out; not that it's wrong, just can't imagine spending that much for the two of us. Good thing I like to cook.
The question is what do you think the average village family spends a week on eating food and drinks outside of the house.

Not what you necessarily do. I didn't say this before but I forgot that many people get take-out pizza, hoagies and Chinese food. I would include that in the going out to eat category too.

Last edited by tomwed; 01-27-2016 at 08:40 PM.
  #8  
Old 01-27-2016, 09:02 PM
tomwed tomwed is offline
Sage
Join Date: Aug 2012
Posts: 9,983
Thanks: 4
Thanked 163 Times in 158 Posts
Default

I just remembered where I read it.
82 Cool Facts About The Villages

82 Cool Facts

69. Villagers spend over $200 million dollars annually in eating and drinking establishments.

I don't know if they keep this current.

200,000,000/100,000= 2,000/yr or $40 a month. That sounds low to me.
  #9  
Old 01-27-2016, 09:49 PM
CFrance's Avatar
CFrance CFrance is offline
Sage
Join Date: Dec 2011
Location: Tamarind Grove/Monpazier, France
Posts: 14,708
Thanks: 390
Thanked 2,147 Times in 881 Posts
Default

Quote:
Originally Posted by tomwed View Post
I just remembered where I read it.
82 Cool Facts About The Villages

82 Cool Facts

69. Villagers spend over $200 million dollars annually in eating and drinking establishments.

I don't know if they keep this current.

200,000,000/100,000= 2,000/yr or $40 a month. That sounds low to me.
I never was very good at math, but...?
__________________
It's harder to hate close up.
  #10  
Old 01-27-2016, 09:52 PM
tomwed tomwed is offline
Sage
Join Date: Aug 2012
Posts: 9,983
Thanks: 4
Thanked 163 Times in 158 Posts
Default

Quote:
Originally Posted by CFrance View Post
I never was very good at math, but...?
Fix my math. I'm not trying out for the math team. I don't care if I'm wrong.
  #11  
Old 01-27-2016, 10:03 PM
CFrance's Avatar
CFrance CFrance is offline
Sage
Join Date: Dec 2011
Location: Tamarind Grove/Monpazier, France
Posts: 14,708
Thanks: 390
Thanked 2,147 Times in 881 Posts
Default

Quote:
Originally Posted by tomwed View Post
Fix my math. I'm not trying out for the math team. I don't care if I'm wrong.
I didn't get the part about $2000 working out to $40/month. Wasn't meant to be nasty. I am definitely not good at math.
__________________
It's harder to hate close up.
  #12  
Old 01-27-2016, 10:16 PM
tomwed tomwed is offline
Sage
Join Date: Aug 2012
Posts: 9,983
Thanks: 4
Thanked 163 Times in 158 Posts
Default

Quote:
Originally Posted by CFrance View Post
I didn't get the part about $2000 working out to $40/month. Wasn't meant to be nasty. I am definitely not good at math.
I'm sorry. I didn't mean to hurt your feelings. I often read things the wrong way. And I also get math wrong.
The numbers did not feel right.
  #13  
Old 01-27-2016, 10:21 PM
CFrance's Avatar
CFrance CFrance is offline
Sage
Join Date: Dec 2011
Location: Tamarind Grove/Monpazier, France
Posts: 14,708
Thanks: 390
Thanked 2,147 Times in 881 Posts
Default

Quote:
Originally Posted by tomwed View Post
I'm sorry. I didn't mean to hurt your feelings. I often read things the wrong way. And I also get math wrong.
The numbers did not feel right.
No worries; thanks.

My calculator (not my head!) says $2K/yr would be $166+ per month. That seems low for today's prices.
__________________
It's harder to hate close up.
  #14  
Old 01-27-2016, 11:29 PM
Average Guy Average Guy is offline
Senior Member
Join Date: Nov 2013
Posts: 358
Thanks: 14
Thanked 3 Times in 3 Posts
Default

Quote:
Originally Posted by CFrance View Post
No worries; thanks.

My calculator (not my head!) says $2K/yr would be $166+ per month. That seems low for today's prices.
The $2000 per year is based on dividing by the population (100,000), not the number of households.

So, based on that data, a couple would average $4K per year, which is $333 per month.
  #15  
Old 01-27-2016, 11:32 PM
NYGUY NYGUY is offline
Platinum member
Join Date: Jun 2014
Location: Village of Charlotte
Posts: 1,643
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 2 Posts
Default

You divided your $200,000,000 among 100,000 homes (assuming you meant average per household/couple). There aren't that many homes, because that would equate to approximately 200,000 people.

I sometimes hear 120,000 people which are about an average of 90,000 year round (120,000 + 60,000 divided by 2 (assuming six months for birds)). If $200,000,000 annual spend is right, divided by 45,000 (90,000 divided by 2) couples divided by 12 months equals $370 per month or $92.59 per week per couple. Of course, all this presumes the assumptions are reasonable.
__________________
Don't take life too seriously, it's not like you're going to get out alive!!!
Closed Thread

Tags
week, spend, guess, guessing, found, information, village, $150/week, necessarily, family, spends, average, villages, read, eat, remember, home, drinking, people, eating


You are viewing a new design of the TOTV site. Click here to revert to the old version.

All times are GMT -5. The time now is 02:24 PM.