How much do you spend on food? How much do you spend on food? - Page 4 - Talk of The Villages Florida

How much do you spend on food?

Reply
Thread Tools
  #46  
Old 06-30-2025, 12:58 PM
Pugchief's Avatar
Pugchief Pugchief is offline
Gold member
Join Date: Mar 2023
Posts: 1,134
Thanks: 81
Thanked 1,395 Times in 551 Posts
Default

Quote:
Originally Posted by Rainger99 View Post
Some people criticize AI but this is a weekly budget that AI did in 10 seconds. Most of the items are from Aldi or Walmart so if you shop Publix or if you only eat prime steak it will be a little bit higher. But not 3.5 times higher!

Sample Grocery List for The Villages, FL ($100/week)
**Produce ($26)**
- Bananas (5 lbs): $2.95 ($0.59/lb, ALDI)
- Apples (3 lbs): $4.50 ($1.50/lb, Walmart)
- Carrots (2 lbs): $1.78 ($0.89/lb, ALDI)
- Potatoes (5 lbs): $3.45 ($0.69/lb, Walmart)
- Spinach (1 lb, fresh): $2.20 (ALDI)
- Onions (2 lbs): $2.00 ($1.00/lb, Walmart)
- Tomatoes (2 lbs): $2.80 ($1.40/lb, slightly above national average)
- Bell peppers (2): $2.10 ($1.05 each, ALDI)
- Frozen mixed vegetables (2 lbs): $3.20 ($1.60/lb, Walmart)
- Avocados (2): $2.00 ($1.00 each, ALDI seasonal)

Proteins (~$32)
- Chicken breast (3 lbs, boneless): $9.90 ($3.30/lb, Walmart, reflecting 2024 meat price hikes)
- Ground beef (1 lb, 80/20): $5.00 (up 5.4% from 2024, Walmart)
- Eggs (1 dozen, large): $3.00 (reflecting 57.6% projected increase for 2025)
- Canned tuna (4 cans, 5 oz each): $4.40 ($1.10/can, ALDI store brand)
- Black beans (2 cans, 15 oz each): $1.80 ($0.90/can, ALDI)
- Peanut butter (16 oz jar): $2.70 (ALDI store brand)
- Greek yogurt (32 oz tub, plain): $4.00 (Walmart store brand)

Grains & Pantry (~$23)
- Rice (2 lbs, white): $2.20 ($1.10/lb, ALDI)
- Pasta (2 lbs, spaghetti): $2.00 ($1.00/lb, ALDI)
- Bread (1 loaf, whole wheat): $2.50 (Walmart)
- Tortillas (10-count, flour): $2.00 (ALDI)
- Oats (18 oz, rolled): $2.70 (ALDI)
- Canned tomatoes (2 cans, 15 oz each): $2.20 ($1.10/can, ALDI)
- Olive oil (16 oz bottle): $5.50 (ALDI, reflecting import cost increases)
- Spaghetti sauce (24 oz jar): $2.10 (ALDI store brand)
- Flour (2 lbs, all-purpose): $1.80 (up 36% since 2020, Walmart)

Dairy (~$10)
- Milk (1 gallon, 2%): $3.70 (Walmart, stable pricing)
- Cheddar cheese (8 oz block): $2.60 (ALDI store brand)
- Butter (1 lb): $4.00 (Walmart)

Snacks & Misc (~$9)
- Popcorn kernels (1 lb): $1.50 (ALDI)
- Crackers (16 oz box): $2.80 (Walmart store brand)
- Applesauce (24 oz jar): $2.20 (ALDI)
- Coffee (12 oz ground): $2.50 (ALDI, lower-end price due to import cost concerns)

Total Estimated Cost: $100.23
I would pay money to watch you and one other person consume that entire pile of food in 30 days. That's an awful lot of food.
  #47  
Old 06-30-2025, 12:59 PM
Pugchief's Avatar
Pugchief Pugchief is offline
Gold member
Join Date: Mar 2023
Posts: 1,134
Thanks: 81
Thanked 1,395 Times in 551 Posts
Default

Quote:
Originally Posted by manaboutown View Post
a glass or two of Bordeaux now and then which probably runs another $400/mo. Life is too short to drink cheap wine.
Would love some recommendations.
  #48  
Old 06-30-2025, 01:00 PM
Pugchief's Avatar
Pugchief Pugchief is offline
Gold member
Join Date: Mar 2023
Posts: 1,134
Thanks: 81
Thanked 1,395 Times in 551 Posts
Default

Quote:
Originally Posted by SaucyJim View Post
Alcohol at home (discretionary)
Alcohol out (discretionary)
Discretionary to YOU.
  #49  
Old 06-30-2025, 01:01 PM
Pugchief's Avatar
Pugchief Pugchief is offline
Gold member
Join Date: Mar 2023
Posts: 1,134
Thanks: 81
Thanked 1,395 Times in 551 Posts
Default

Quote:
Originally Posted by Bill14564 View Post
Yes, your calculator works correctly, but PLEASE read the entire thread before posting!
LOL.
Good luck with that.
  #50  
Old 06-30-2025, 01:03 PM
Stu from NYC Stu from NYC is online now
Sage
Join Date: Feb 2020
Posts: 15,330
Thanks: 1,263
Thanked 16,288 Times in 6,389 Posts
Default

Thinking about what we pay for food and really have no idea.

We have become impulse shoppers and as long as our food waste is minimal does not matter as we are in a position to afford to buy what we like or think we will like.
  #51  
Old 06-30-2025, 01:03 PM
margaretmattson margaretmattson is offline
Veteran member
Join Date: May 2023
Posts: 996
Thanks: 522
Thanked 1,008 Times in 446 Posts
Default

Quote:
Originally Posted by Pugchief View Post
I would pay money to watch you and one other person consume that entire pile of food in 30 days. That's an awful lot of food.
I may be wrong but I think the food is for one week? Looks pretty standard. Eggs, milk, bread, oats for breakfast. Tuna and peanut butter for lunch sandwiches with a piece of fruit. Meat and vegetables for dinner, plus a few snacks.
  #52  
Old 06-30-2025, 02:03 PM
OrangeBlossomBaby OrangeBlossomBaby is online now
Sage
Join Date: Feb 2015
Posts: 10,443
Thanks: 8,375
Thanked 11,594 Times in 3,912 Posts
Default

Quote:
Originally Posted by margaretmattson View Post
I may be wrong but I think the food is for one week? Looks pretty standard. Eggs, milk, bread, oats for breakfast. Tuna and peanut butter for lunch sandwiches with a piece of fruit. Meat and vegetables for dinner, plus a few snacks.
It's not reasonable to assume it's for one week. I don't know of anyone who goes through 2 pounds of flour and a pound of butter in a weekly routine. I get a pound of flour and it lasts a couple of months. A pound of butter can last between a month and three months, depending on my mood to bake desserts.

Five POUNDS of bananas plus three pounds of apples? For one week? I'd be making banana bread with three of those five pounds of bananas; they'd be too mushy to eat by the time we got through the first two pounds.

A pound of peanutbutter for one week? That'll give you some hard-core constipation if a family of two went through that much in a single week.

Most of these pantry items are just that - pantry items. They're not intended to be consumed in one week. And if you're cooking up three POUNDS of boneless chicken breast AND a pound of ground meat (it hasn't been $5/pound even in Walmart since 2022 by the way), you're eating way too much meat.

And the only fresh greens is spinach? Where's the romaine lettuce, or field greens/spring mix? Who's gonna eat a whole POUND of fresh spinach? I mean - that's a LOT of spinach. The average salad bowl will only hold around 1 ounce of fresh spinach leaves. So that's 16 salads - by the time you get to the last 6, the spinach is slimy and you have to throw it away.
  #53  
Old 06-30-2025, 02:11 PM
MrLonzo MrLonzo is offline
Senior Member
Join Date: Sep 2020
Posts: 234
Thanks: 108
Thanked 128 Times in 64 Posts
Default

Quote:
Originally Posted by Pugchief View Post
So true.
@MrLonzo most (all?) of those surveys are agenda driven. Think "Best Places to Retire". Why do you think every single time the top 10 are different?
Yes, I can see the best retirement communities -- there are probably political or monetary incentives which go into compiling the lists. I'm having trouble understanding who benefits from inflated food expense numbers, especially when there are dozens of other such surveys online with much different results.
  #54  
Old 06-30-2025, 02:17 PM
manaboutown manaboutown is online now
Sage
Join Date: Aug 2009
Location: NJ, NM, SC, PA, DC, MD, VA, NY, CA, ID and finally FL.
Posts: 7,878
Thanks: 14,348
Thanked 5,111 Times in 1,957 Posts
Default

Quote:
Originally Posted by Pugchief View Post
Would love some recommendations.
My personal favorite. I once enjoyed a vertical tasting at the winery, for free! Chateau Palmer | Time Always Tells

Chateau Margaux

Wines from chateaus in regions such as Margaux, Pauillac , Saint-Emilion, Pomerol, Graves and Haut-Medoc I usually enjoy, some more than others. Rhones, no!
__________________
"No one is more hated than he who speaks the truth." Plato

“To argue with a person who has renounced the use of reason is like administering medicine to the dead.” Thomas Paine
  #55  
Old 06-30-2025, 02:41 PM
Tom52 Tom52 is offline
Senior Member
Join Date: Feb 2017
Posts: 242
Thanks: 9
Thanked 268 Times in 91 Posts
Default

I track all my spending on a spreadsheet. Results are for two people. We shop mostly at WalMart and Aldi and some at Winn Dixie and Publix. Paper products, etc. are included in the groceries totals.

Year 2022
Eating out $2441.14
Groceries $5638.53

Year 2023
Eating out $3543.09
Groceries $6316.93

Year 2024
Eating out $2455.54
Groceries $6236.82

Year to date 2025 (6 months)
Eating out $1605.71
Groceries $3075.43
  #56  
Old 06-30-2025, 03:25 PM
Pugchief's Avatar
Pugchief Pugchief is offline
Gold member
Join Date: Mar 2023
Posts: 1,134
Thanks: 81
Thanked 1,395 Times in 551 Posts
Default

Quote:
Originally Posted by manaboutown View Post
My personal favorite. I once enjoyed a vertical tasting at the winery, for free! Chateau Palmer | Time Always Tells

Chateau Margaux

Wines from chateaus in regions such as Margaux, Pauillac , Saint-Emilion, Pomerol, Graves and Haut-Medoc I usually enjoy, some more than others. Rhones, no!
Thanks! Will check it out.

Edit: At $250-$1000 per bottle, that's out of 99% of the TOTV price range. I can see spending $50, but not beyond that.
  #57  
Old 06-30-2025, 04:45 PM
Laraine Laraine is offline
Junior Member
Join Date: Dec 2020
Posts: 26
Thanks: 1
Thanked 15 Times in 10 Posts
Default Your premise is off by almost 100%

Quote:
Originally Posted by MrLonzo View Post
As noted in today's "The Villages Daily Sun", Popmenu recently reported that the average consumer spends $350 per week on food ($115 on restaurants + $235 on groceries). That's the equivalent of $35,000/year, or close to $100/day per couple. My food expenses are about 1/3 of that, and more in line with other results I found online.

I challenged Popmenu on the results of their survey -- waiting to hear back. Meanwhile, how much do spend?
Those numbers sound very high, and they are--$350/week is $18,200/year, not $35,000.
  #58  
Old 06-30-2025, 05:27 PM
manaboutown manaboutown is online now
Sage
Join Date: Aug 2009
Location: NJ, NM, SC, PA, DC, MD, VA, NY, CA, ID and finally FL.
Posts: 7,878
Thanks: 14,348
Thanked 5,111 Times in 1,957 Posts
Default

Quote:
Originally Posted by Pugchief View Post
Thanks! Will check it out.

Edit: At $250-$1000 per bottle, that's out of 99% of the TOTV price range. I can see spending $50, but not beyond that.
Yes I know. As I recall I was introduced to and started enjoying Bordeaux wines in the early 1970s and drank them through the mid 1980s. Back in the 1990s I was able to purchase Chateau Palmer at $90 - $130/bottle, depending on its vintage. Anymore I only drink it maybe once or twice a month and share a bottle with friends, or they split theirs with me. Since I am not King Charles or Jeff Bezos that will have to do!

A few years ago a long time wine tasting friend of mine died at age 82. He had an amazing nose and could pretty well nail the mystery wine at the end of the night. On University of California staff member (he held a PhD in physics) salaries he and his wife assembled an amazing wine cellar. He installed a recycled bank vault door on it, no kidding. After he retired he established his own vineyard and winery in Northern New Mexico. It probably helped that they were a dual income childless couple. They took annual trips to France and indulged themselves in meals at the finest restaurants in France. She sold off just part of their cellar for about $2M. I doubt he had more than $100K to $200K in it as he knew how to buy at auctions and from collectors selling some of their wines.
__________________
"No one is more hated than he who speaks the truth." Plato

“To argue with a person who has renounced the use of reason is like administering medicine to the dead.” Thomas Paine

Last edited by manaboutown; 06-30-2025 at 06:11 PM.
  #59  
Old 06-30-2025, 06:18 PM
asianthree's Avatar
asianthree asianthree is offline
Sage
Join Date: May 2011
Location: Caroline, Pennacamp, Fernandinia, Duval, Richmond
Posts: 10,408
Thanks: 33
Thanked 4,738 Times in 1,876 Posts
Default

Quote:
Originally Posted by manaboutown View Post
Yes I know. Back in the 1990s I was buying Chateau Palmer at $90 - $130/bottle, depending on its vintage. Anymore I only drink it maybe once or twice a month and share a bottle with friends, or they split theirs with me. Since I am not King Charles or Jeff Bezos that will have to do!

A few years ago a long time wine tasting friend of mine died in his 90s. He had an amazing nose and could pretty well nail the mystery wine at the end of the night. On University of California staff member (he held a PhD in physics) salaries he and his wife assembled an amazing wine cellar. He installed a recycled bank vault door on it, no kidding. After he retired he established his own vineyard and winery in Northern New Mexico. It probably helped that they were a dual income childless couple. They took annual trips to France and indulged themselves in meals at the finest restaurants in France. She sold off just part of their cellar for about $2M. I doubt he had more than $100K to $200K in it as he knew how to buy at auctions and from collectors selling some of their wines.
Our 40yo wine club invests in new and old world wineries. One of our investments in 1992 was a new winery Screaming Eagle. Every year since 3 bottles of each variety released is signed and cataloged at the cellar. My wine budget is covered for the next 70 years and beyond. It was a lucky wise investment
__________________
Do not worry about things you can not change

Last edited by asianthree; 06-30-2025 at 06:24 PM.
  #60  
Old 06-30-2025, 06:29 PM
manaboutown manaboutown is online now
Sage
Join Date: Aug 2009
Location: NJ, NM, SC, PA, DC, MD, VA, NY, CA, ID and finally FL.
Posts: 7,878
Thanks: 14,348
Thanked 5,111 Times in 1,957 Posts
Default

Quote:
Originally Posted by asianthree View Post
Our 40yo wine club invests in new and old world wineries. One of our investments in 1992 was a new winery Screaming Eagle. Every year since 3 bottles of each variety released is signed and cataloged at the cellar. My wine budget is covered for the next 70 years and beyond. It was a lucky wise investment
Napa cabs are the best! Screaming Eagle | Napa Valley | Wine Academy | Cult Wines United States.
__________________
"No one is more hated than he who speaks the truth." Plato

“To argue with a person who has renounced the use of reason is like administering medicine to the dead.” Thomas Paine
Reply

Tags
food, results, popmenu, spend, survey


You are viewing a new design of the TOTV site. Click here to revert to the old version.

All times are GMT -5. The time now is 08:01 AM.