Talk of The Villages Florida - Rentals, Entertainment & More
Talk of The Villages Florida - Rentals, Entertainment & More
#46
|
||
|
||
![]() Most boozer’s can’t calculate intake anyway. |
|
#47
|
||
|
||
![]()
This thread is so utterly fascinating to read!
|
#48
|
||
|
||
![]()
Sam’s Club
|
#49
|
||
|
||
![]() Quote:
$16 some change $32 for 3 bottles yes wild cherry was included
__________________
Don't take life Too Serious ..It isn't permanent |
#50
|
||
|
||
![]()
It interesting to me because it gives insight to people’s basic math capability.
I was a school volunteer, PTA President, and part time school activist in Beaverton, Oregon schools in the early 2000s. Back then the school administrators tried to make high school math easier to learn, by eliminating algebra, trigonometry, geometry, and precalculus. Our parent activists got them to listen, retaining the curriculum as all of that is necessary for college bound graduates. I worked with the university system, too, learning that remedial math was the most asked for freshman class because too many freshmen could not handle the classes in engineering and science track degree programs. Back to the flavored alcohol discussion: it isn’t advanced math at all. It’s something that anyone who made it out of elementary and middle school should be able to figure out. It isn’t advanced math at all. Statewide in Oregon, the legislators are still tinkering. Oregon finds itself nearly dead last in K-12 education outcomes and graduation rates, despite spending above average amounts of money per student when compared to other states. To fix this, legislators have proposed eliminating read, writing, and arithmetic competency from graduation requirements. Social promotion for all. Combine that with some colleges eliminating SAT and ACT scores for admission, and well soon have colleges tasked with completing basic education for many. Ones GPA will no longer be important or even useful. Perhaps only a school participation certificate wil be all that is needed. I hope not.
__________________
-------------------------------------------- Mike Village of Marsh Bend -------------------------------------------- We live in interesting times -------------------------------------------- |
#51
|
||
|
||
![]()
Always remember the store will always profit. If it sounds too good to be true, it is!!!
|
#52
|
||
|
||
![]()
I mostly shop at Publix for many reasons. The stores are clean, well-stocked and generally adequately staffed. I realize their prices are higher but you can’t beat their subs and fried chicken. Also appreciate being able to order deli items online. That way I don’t have to wait behind people who want to sample everything before buying 1/4 pound of bologna. Winn Dixie is chronically full of empty shelves especially on advertised specials. I find the products at Save-a-Lot and Aldi unappealing. I do miss Giant Eagle and Kroger. Visitors have been impressed with Publix customer service.
|
#53
|
||
|
||
![]()
Save a lot more by NOT purchasing booze. I don't go to Publix for deals. I go to Publix for quality. I go to Walmart (aka China Town) for cheap prices and the benefit of being able to shop at ONE store for many different items.
The way I figure it, if you are going to purchase booze, don't worry about the price. Just drink it and all will be well soon after. Better yet, drink before you shop and the prices won't bother you at all. Peace!
__________________
Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway |
#54
|
||
|
||
![]() Quote:
![]() That's why it is "delicious" to you.
__________________
Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway |
#55
|
||
|
||
![]() Quote:
|
#56
|
||
|
||
![]()
Excellent sales at Publix if you know what youre doing. But, if you dont, well……..better look to buy some cheese and wine this time
|
#57
|
||
|
||
![]()
Wow..”China Town”???
No words for this post….. Quote:
|
#58
|
||
|
||
![]()
No, he said the price that week was $24 a bottle so it's 48 for two plus one free divided by 3 equals $16 a bottle. A lot of stores do that. You have to simply know what your prices are supposed to be and this guy obviously did. Publix in Winn-Dixie play a lot of games with pricing because obviously they can't lose money on everything that they sell on sale. I have found that Aldi's is consistently 20 or 30% cheaper than Publix . Walmart can be 10 to 20% cheaper. Save A lot the same. You still have to understand what you're buying and what the qualities are my favorite things to price out is mayonnaise you can buy the generic for $2 a bottle or Hellman's at 5 and a half dollars in today's marketplace. If you taste different for you stick to the expensive stuff. The same thing for commodities like ketchup. Hunts and one or two other brands are trying to break into the marketplace and you can find them for $1 a bottle quite often whereas the other name brand can be two and a half or three bucks easy. I don't really like Hunts as it doesn't have enough sweetness for me but you may decide you like it. Certain things go on sale on a regular basis you should just wait for the sales. Dressings for salads are one thing that are two for one on a regular basis that do not get marked up so you'll pay $3 for one bottle without a sale and maybe three and a half for two bottles when it's buy one get one. Believe it or not the dollar stores do have some good deals on food speaking of dressing oil and vinegar Italian dressing is a dollar or a dollar and a quarter a bottle at the dollar stores and of course it's just as good as national brands at $3 a bottle. Dollar tree has frozen pretzels for a dollar a box, these are three and a half dollars at Publix for the exact same thing. Of course when you go into any store you really have to look at the labels and make sure the food is not from China! Save-A-Lot as an example it's a lot of their meat from Mexico and you may scoff at this but their T-Bones are half the price of Publix, maybe there's more fat but it certainly just as tasty. So many of us have big egos and refuse to go to the down market stores . But all these as an example has eggs for 98 cents a dozen versus $2 in Publix and all these has 1 lb of bread for 89 cents, versus $2 at Publix or even Winn-Dixie. Just One last rant, we used to buy Hebrew national hot dogs, well Walmart has them for $3.59. yes Publix sells them normally for $6 or more and rarely puts them two for one which is not really a sale because Walmart's basically the same price without the sale again you have to know your prices and be willing to once in awhile shop at the other stores to keep things in check. I am not saying Publix does not deserve their higher prices, their stores are much cleaner their help is much nicer and they do bring out the carts to your car for you . But you can certainly save one or two thousand dollars a year on your food shopping if you go to save a lot or aldi's
|
#59
|
||
|
||
![]() Quote:
|
#60
|
||
|
||
![]()
Should have confirmed the price before getting upset for nothing and missing out on a great deal. I paid $32 for three bottles of flavored pinnacle vodka on Saturday at Publix Liquors and I was pleased to get that price!
|
Closed Thread |
|
|