Talk of The Villages Florida - Rentals, Entertainment & More
Talk of The Villages Florida - Rentals, Entertainment & More
#46
|
||
|
||
![]()
You're just noticing this now. Its been going on for years with certain products. But yes, it is definitely getting worse. Shoppers beware and look at the labels and package size.
|
|
#47
|
||
|
||
![]()
The packaging costs more than the shrinking product is worth. And all that packaging is polluting our environment.
|
#48
|
||
|
||
![]() Quote:
|
#49
|
||
|
||
![]() Quote:
Don't know where you're looking. This is BigAzz(Tm) Toilet Paper. ![]()
__________________
. . "I think the scariest person in the world is the person with no sense of humor." Michael J. Fox |
#50
|
||
|
||
![]() Quote:
|
#51
|
||
|
||
![]()
I've really noticed the difference in potato chip bags...
![]() ![]() |
#52
|
||
|
||
![]() Quote:
Shrinkage in lieu of increased prices has been going on - sheesh - decades. You might not remember when you could get a "biggie fry" from Wendy's for the same price as the current large. And if you check out the pre-packaged cheese department you might take a peek at the actual weight - many of them are now 6 ounces, instead of 8 ounces. Same price, smaller package. That happened around 12 years ago. Most of the Drakes' snack foods have been reduced in size. Starkist reduced their 6-ounce can to a 5-ounce can in 2008. The 5-ounce can is of course more expensive now, because of inflation, but it's also proportionately more expensive because of this reduction in size. Have you bought a Fishwich at McDonald's lately? It's not even 2 ounces of fish anymore, it used to be almost 3 ounces. They claim they use a 1/2 slice of cheese. But their whole slice size has also been reduced, resulting in around 1/3 of the size of the original full slice. They're $4.59 per sandwich too. Consider the fish is the "main ingredient" and take $1.59 per sandwich off to account for the tartar sauce, cheese, and hyper-aerated bun. That leaves us with $3.00 per piece of fish, at less than 2 ounces per piece. Round it up to a full 2 ounces, and that means $1.50 per ounce. There's 16 ounces in a pound. So your fillet of fish is costing you $24 per pound of pollock. You can get 1.25 pounds of frozen breaded pollock at Walmart for $5. We pay whatever we're willing to pay, for whatever we want. The corporations know this. They will charge the highest they can that the market will bear. That's capitalism. And if the market is starting to waver, they'll reduce the size, to prevent raising the price. But the price is not the same thing as the cost. It costs us more. But we pay the same price we paid yesterday, for less of the same thing today. |
#53
|
||
|
||
![]() Quote:
![]() ![]() |
#54
|
||
|
||
![]()
Try garden clippers (pruning shears) which are virtually the same as are tin snips (but snips may be a bit heavier). If you have a pair in your garage there is no need to buy a "special plastic cutting shear". Amazon has a set of 3 different pairs of shears PLUS a free set of garden gloves for $15 and you can trim your plants and open plastic sealed stuff and keep your hands clean as a bonus!
![]() https://www.amazon.com/Wevove-Prunin.../dp/B07VLXJ7C3
__________________
. . "I think the scariest person in the world is the person with no sense of humor." Michael J. Fox |
#55
|
||
|
||
![]()
please stay on topic or the admin will close the thread!
The original source of shrinkage has always been chips as there are secondary usages |
#56
|
||
|
||
![]()
Once you understand the concept that “Everything is political”, then you will know and understand the world!
|
#57
|
||
|
||
![]()
Sort of like the 8 inch cross being removed. CLOSE THE TREAD. A. If there is shrinkage, which there always is, it’s been like that for as long as I can remember. what is anyone here on TOTV going to do about it? It’s just an excuse to get people mad or worked up. CLOSE IT.
|
#58
|
||
|
||
![]()
The cost from the Government paying people more to stay home than to work. Labor costs are through the roof across every segment of the Economy and every American is paying for stay at home pay
|
#59
|
||
|
||
![]()
We don't have enough truck drivers to deliver the China junk from the ports. Everyone used to want to drive a truck.
|
#60
|
||
|
||
![]()
This has been happening for several years. It is a way for the company to increase their profits. Even though they probably not paying any taxes!
|
Closed Thread |
|
|